سلام.خوش آمدید*** دوست گرامی؛ توصیه می‌‌‌کنم اگر اولین دیدار شما از این وبلاگ است، «حتما» ابتدا پست ثابت(اولین پست) را بخوانید.*** جدیدترین مطالب وبلاگ را، بعد از این پست دنبال کنید. ***با نظرات ارزشمند خود، زینت بخش وبلاگ باشید.*** موفق و منصور باشید

برای همه مفیده

تیزهوشی و حاضر جوابی محقق کرکی در مقابل سفیر روم
نویسنده : عبدالله حق دوست - ساعت ۸:٢٥ ‎ق.ظ روز ۳٠ امرداد ۱۳٩٤
 

در طول تاریخ در مواقع مختلفی علمای شیعه با هتاکی و بی احترامی از سوی دشمنان و آنانکه مذهب شیعه خاری در چشم آنان است روبرو بوده‌‌اند. اما در تمام موارد جوابهای دندان شکنی از سوی علمای شیعه دریافت کرده‌‌اند.

در ادامه مطلب پاسخ زیبا و دقیق محقق کَرَکی(یکی از علمای بزرگ شیعه) به سفیر روم را بخوانید.


سفیری از طرف سلطان روم به حضور شاه طهماسب صفوی آمد که محقق کرکی را پیش شاه دید.

آن سفیر از راه ایراد گرفتن و طعنه زدن بر مذهب تشیع به شیخ گفت:

یا شیخ!

تاریخ اختراع مذهب شما که در سال 906 هجری قمری واقع شدا با کلمه: «مذهب نا حق»؛ یعنی مذهب باطل، از لحاظ حروف ابجد یکی است.

یعنی همانگونه که «مذهب ناحق» به عدد حروف ابجد می‌‌‌‌شود 906، همچنین تاریخ تأسیس سلطنت صفویه و رسمیت یافتن مذهب شیعه هم در سال 906 هجری قمری بوده است.

پس مذهب شما باطل و بی اساس است.

محقق کرکی بدون تأمل جواب داد:

آری، صحیح است و در سال 906 هجری قمری مذهبی تشیع به رسمیت شناخته شد.

اما کتاب ما؛ «قرآن»، عربی است، پیامبر ما عرب بوده، امامان ما عرب بوده‌‌اند و ما هم عرب هستیم و این جمله‌‌ای که شما فرمودید این هم عربی است نه فارسی و نوشتن آن هم باید به صورت عربی باشد. یعنی: «مَذهَبُنا حَقّ»؛ به این معنی که مذهب ما شیعیان، حق می‌‌‌‌باشد و لفظ «نا» در زبان عربی، ضمیر جمع متکلم و به معنای «ما» یعنی گروه شیعیان می‌‌‌‌باشد.

پس معنا چنین می‌‌شود که «مذهب پاک تشیع، مذهبی حق و راستین می‌‌باشد».

در این لحظه بود که وقتی آن شخص مخالف و دشمن، حاضر جوابی و تیز هوشی و برهان قاطع محقق کرکی را شنید، مبهوت شده و مانند کسی که سنگ بزرگی بر سر او بخورد هیچ نتوانست بگوید.

 

---------------

منابع:

روضات الجنات ج 4 ص 363

الخراجیات ص 22

جامع المقاصد ج 1 مقدمه کتاب.

بحار الاقصار ج 23 پاورقی ص 28.

اعیان ج 3 ص 321 و ج 8 ص 209.


 comment گل نوشته شما ()