سلام.خوش آمدید*** دوست گرامی؛ توصیه می‌‌‌کنم اگر اولین دیدار شما از این وبلاگ است، «حتما» ابتدا پست ثابت(اولین پست) را بخوانید.*** جدیدترین مطالب وبلاگ را، بعد از این پست دنبال کنید. ***با نظرات ارزشمند خود، زینت بخش وبلاگ باشید.*** موفق و منصور باشید

برای همه مفیده

عیدالله اکبر؛ عید سعید غدیر تبریک و تهنیت باد
نویسنده : عبدالله حقدوست - ساعت ۱:٥٥ ‎ب.ظ روز ٩ مهر ۱۳٩٤
 

الْحَمْدُ لِلهِ الَّذِی جَعَلَنَا مِنَ الْمُتَمَسِّکِینَ بِوِلایَةِ أَمِیرِالْمُؤْمِنِینَ وَ الْأَئِمَّةِ(عَلَیْهِمُ‌السَّلام)

روز هویّت شیعه و کمال دین، روز ولایت و وصایت مولی الموحّدین، یعسوب الدین،

خلیفه بلافصل رسول الله(ص)؛ أمیرالمؤمنین؛ حضرت علی‌بن‌ابیطالب(علیه السّلام)

عید الله أکبر؛ عید سعید غدیر خم

بر امام زمان(ع) و تمام ولایتمداران و محبّان اهلبیت(علیهم‌السّلام) تبریک و تهنیت باد

عید غدیر مبارک 

در خم غدیر از خداوند قدیر *** بر ختم رسل بشارت آورد بشیر

چون امر ولایت علی شد إعلام *** إسلام کمال یافت در عید غدیر

  • در ادامه مطلب «اولین مخالف غدیر و عذاب نازل بر او» و در پایان؛ «مطالب بسیار خواندنی» را بخوانید.

برخی گمان می‌‌کنند مخالفت با غدیر و جریان غدیر و حاصل غدیر، در سالیان اخیر اتفاق افتاده است. حال آنکه وقتی به تاریخ مراجعه می‌‌کنیم درمی‌‌یابیم که این مخالفت از سالهای بسیار دور و بلکه در زمان خود حضرت رسول الله(ص) بعد از واقعه غدیر رخ داده است.

در ادامه مطلب، اوّلین مخالف غدیر را بشناسید و عقوبت وی را بخوانید، و با جریان مخالفان غدیر بیشتر آشنا شویم.

حارِث بن نُعمان فَهرى پس از مخالفت آشکار با غدیر، خطاب به رسول خدا(صلّی الله علیه وآله) گفت: «اى محمد! ما را به خدا خواندى پذیرفتم، نبوت خود را مطرح کردى، لاإله إلاالله و محمد رسول الله گفتیم، ما را به اسلام دعوت کردى إجابت کردیم، گفتى، نماز در پنج وقت بخوانید خواندیم، به زکات و روزه و حج و جهاد سفارش کردى اطاعت کردیم، حال پسر عموى خود را امیر ما ساختى که نمى‌‌دانیم این حکم از طرف خداست یا با اراده شخصى شما پیدا شده است؟».

رسول خدا(صلّی الله علیه وآله) پاسخ داد سوگند به خدا که جز او پروردگارى نیست، این دستور از طرف اوست.

حارث بن نعمان فهرى با غروری که تمام وجودش را فرا گرفته بود تقاضاى عذاب کرد. بیچاره فکر می‌‌کرد قدرتى وجود ندارد تا او را کیفر دهد.

سر به آسمان بلند کرد و گفت: «خدایا اگر آنچه را که محمد(صلوات الله علیه) درباره على(علیه السّلام) مى‌‌گوید از طرف تو است و به امر توست، سنگى از آسمانى بر من فرود آید و مرا عذاب کند».

هنوز سخنانش به پایان نرسیده بود که از آسمان سنگى بر او فرود آمد و او را به هلاکت رساند که آیات 1 و 2 سوره معراج نازل شد.

(تذکرة الخواص،ص19: ابن جوزى حنفى و تفسیر المنارج، ج6، ص464)

مخالفان غدیر

در حقیقت مخالفان غدیر در هیچ برهه و زمانی از حرکت و تلاش باز نایستاده‌‌اند و همیشه در همه‌‌ی زمان‌‌ها به فراخور موقعیت‌‌های مختلف به نقشه کشی پرداخته‌‌اند.

اگر بخواهیم مخالفان غدیر را بشناسیم در دو جبهه می‌‌توان آن‌‌ها را توصیف کرد:

جبهه‌‌ی اول

در اولین جبهه که مخالفین بر روی غدیر کار کردند، این بود که اصل روایت غدیر، به فراموشی سپرده شود. کار به جایی می‌‌رسد که وقتی معاویه به ابن عباس می‌‌گوید: شنیدم فضایل علی را می‌‌گویی، شنیدم غدیر می‌‌گویی، بترس و از این کار بپرهیز.

ابن عباس می‌‌گوید: من فقط قرآن می‌‌خوانم، آیات ولایت را بیان می‌‌کنم.

معاویه می‌‌گوید: آیات را بخوان، امّا تفسیر آیات برای تو ممنوع است.

وقتی جوّ جامعه این می‌‌شود که حتّی آیات قرآن تفسیر نشود، پیدا است که روایت غدیر به چه سرنوشتی گرفتار می‌‌شود.

جبهه‌‌ی دوم

در این جبهه سعی کردند محتوا را از میان بردارند. می‌‌گویند: به فرض، حدیث غدیر را قبول کردیم و قول راویان را و این همه عدد را پذیرفتیم و تسلیم شدیم، امّا غدیر چیز تازه‌‌ای ندارد و سخن فقط از محبّت علی است، سخن از یار و یاور علی بودن است؛ یعنی علی دوست شما است، علی یار و یاور شما است.

و این مخالفان همیشه در مقابل انبوهی از سؤالات قرار می‌‌گیرند که باید جواب بدهند؛ از جمله در آیه شریفه «یا اَیهَا الرَّسول بَلِّغْ ما انْزِلَ إِلَیکَ مِنْ رَبِّکَ وَإِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَما بَلَّغْتَ رِسالَتَه وَاللهُ یعْصِمکَ مِنَ النَّاسِ»، مفسّران اسلام که به این آیه می‌‌رسند خودشان را در مقابل دو سؤال مهم می‌‌بینند:

سؤال اوّل

چه برنامه‌‌ی تبلیغی بوده که تا آخر عمر پیغمبر(صلّی الله علیه وآله) زمین مانده بود و لازم بوده است إبلاغ شود که با کلمه‌‌ی «بلّغ» اصرار شده است؟

کلمه‌‌ی «بلّغ» که به تأکید اشاره دارد، فقط یک بار در قرآن مجید آمده است.

چه برنامه‌‌ای بوده که خداوند با این لحن داغ به پیامبر(صلّی الله علیه وآله) می‌‌گوید: «إِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَما بَلَّغْتَ رِسالَتَه» اگر ابلاغ نکنی، رسالت خدا را ابلاغ نکرده ای.

سؤال دوّم

چه برنامه‌‌ای بوده که ابلاغش ترس آور بوده است تا خداوند بفرماید: «وَاللَّه یعْصِمکَ مِنَ النَّاسِ» پیغمبر! غم به خود راه مده و از کسی نترس. تو در حفظ الهی هستی، پس برنامه را تبلیغ کن.

تمام مفسّران اهل سنت در مقابل این دو سؤال مانده‌‌اند که چه جواب بدهند. آیا مسأله‌‌ی گوشت‌‌های حلال و حرام بوده که در سوره‌‌ی مائده مطرح شده است؟ آیا مسأله‌‌ی مهم دیگری بوده، اگر جهاد بوده است که سالیان دراز مسلمانان جهاد می‌‌کردند.

اگر اصل مسأله‌‌ی توحید و یگانگی خدا بوده که رسول خدا(صلّی الله علیه وآله) 23 سال روی آن زحمت کشیده و تبلیغ کرده بود، پس چه پیام مهمّی بوده که «إِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَما بَلَّغْتَ رِسالَتَه»؟

چه حادثه‌‌ی مهمی بوده که عده‌‌ای مخالفش بودند و ممکن بود برای پیامبر(صلّی الله علیه وآله) توطئه بچینند، که خداوند پیغمبرش را در امن و امان خودش قرار می‌‌دهد؛ «وَالله یعْصِمکَ مِنَ النَّاسِ»؟

تا به امروز جواب این سؤالات باقی مانده. چرا؟ برای این که ریشه‌‌ی مطلب که داستان غدیر است، یا از نظر روایت یا از نظر محتوا و معنا پوشانده شد.

این بخش عظیم از تاریخ اسلام، وقتی در تاریکی فرو رفت، سؤال‌‌های مربوط به آیات قرآن بدون جواب باقی ماند.

باید بگوییم اگر همه‌‌ی عالم را بگردیم، تمام آیات و روایات را ببینیم و تمام تاریخ اسلام را بررسی کنیم تا داستان غدیر را در کنار آیه 67 مائده قرار ندهیم، تفسیر این آیه برای ما غیر ممکن است.

آثار مخالفت نکردن با جریان غدیر در جامعه اسلامی

به راستی اگر مخالفان غدیر با خلافت امیرالمؤمنین(علیه السّلام) مخالفت نمی‌‌کردند، چه می‌‌شد؟

در کتب اهل سنت به روشنی آمده است که با کوچکترین دقت معلوم می‌‌شود که اگر چنانچه حضرت امیر(علیه‌السّلام) خلیفه می‌‌شد چه اتفاقی می‌‌افتاد ...

اینک به برخی از این روایات اشاره می‌‌کنیم:

1 - هدایت مردم به صراط مستقیم و بهشت:

به اقرار اهل سنت و طبق روایات ایشان در صورتی که امیرمؤمنان(علیه السّلام) را به خلافت می‌‌رساندند، مردم را به راه راست و به سوی بهشت هدایت می‌‌نمودند.

ابن مسعود از رسول خدا(صلّی الله علیه وآله) نقل کرده است که فرمودند: گمان می‌‌کنم که مرگ من نزدیک شده است؛

عرضه داشتم: ای رسول خدا(صلوات الله علیه)، آیا ابوبکر را به جانشینی تعیین نمی‌‌کنید؟

پس از من روی برگرداندند و چنین به نظر من رسید که ایشان با این کار موافق نیستند.

پرسیدم: آیا عمر را تعیین نمی‌‌کنید؟ باز روی از من برگرداندند و چنین به نظر من رسید که با این کار موافق نیستند.

گفتم: ای رسول خدا، آیا علی را به جانشینی تعیین نمی‌‌فرمایید؟

پاسخ دادند: همین است، قسم به خدایی که جز او نیست؛ اگر با او بیعت کنید و از او اطاعت نمایید همه شما را به بهشت رهنمون خواهد ساخت.(المعجم الکبیر ج10/ص67)

به رسول خدا(صلّی الله علیه وآله) عرض کردند: ای رسول خدا، آیا علی(علیه السّلام) را به عنوان جانشین تعیین نمی‌‌فرمایید؟

فرمودند: اگر علی(علیه السلام) را به عنوان سرپرست قبول کنید او را هدایت کننده و هدایت شده خواهید یافت که شما را به راه راست می‌‌کشاند. (حلیة الأولیاء ج1/ص64)

2- رهنمود مردم به راه روشن هدایت:

بعد از دور شدن مردم از انتخاب امیرمؤمنان(علیه السلام) به خلافت، در مورد راه راست نظرات مختلفی پیش آمده و هر گروه خود را بر راه راست می‌‌پندارد؛ در این زمینه اهل سنت روایات جالبی دارند:

روایت إبن إبی الحدید از ابن عباس است که عمر به او گفته بود:

«أمَا إنَّ ولىَّ أمرهم حملهم على المحجَّةِ البیضاء والصِّراط المستقیم»: آگاه باش که اگر حاکم شود مردم را به راه روشن هدایت و راه راست هدایت خواهد کرد. (شرح نهج البلاغة: 52/12)

3 - رهنمود جامعه به سوی حق:

از انس بن مالک روایت شده است که رسول خدا(صلّی الله علیه وآله) و سلم به امیر مومنان(علیه السلام) فرمودند: تو هستی که بعد از من برای امتم آنچه را در آن اختلاف کردند بیان می‌‌کنی.

عمر در مورد اصحاب شورا گفته است: اگر این کار را به شخص کم مو بسپارند، ایشان را به حق وادار می‌‌کند، اگر چه بر گردنش شمشیر برگیرد. پس به او گفتم این را از او می‌‌دانی و او را خلیفه نمی‌‌کنی؟ ... (تاریخ مدینة دمشق ج42/ص428)

شبیه این مضامین در «الکامل فی التاریخ ج2/ص460» و «تاریخ الطبری ج2/ص580» و «تاریخ الإسلام ذهبی ج3/ص639» و... و «شرح نهج البلاغة إبن إبی الحدید ج 13 ص 260» آمده است.

4 - احیای سنت پیامبر اکرم (صلوات الله علیه و آله)

یکی از فوایدی که بر انتخاب امیرمؤمنان(علیه‌‌السلام) مترتب می‌‌گشت، إحیا شدن تمامی سنت‌‌های رسول خدا(صلی الله و علیه و آله) بود؛ امیرمؤمنان بعد از به دست گرفتن خلافت ظاهری سعی در از بین بردن بدعت‌‌های خلفا نمودند، که این قضیه با مخالفت مردم ناکام ماند؛ اما اگر از همان ابتدا حق به حضرت داده می‌‌شد حضرت سنت رسول خدا(صلوات الله علیه) را زنده می‌‌گردانیدند:

عمر به ابن عباس گفت: «إنّ أحراهم إن ولیها أن یحملهم على کتاب اللّه وسنّة نبیهم صاحبک، یعنی علیاً»؛

سزاوار ترین شخص برای وادار کردن مردم بر کتاب خدا و سنت رسول خدا صاحب تو(علی(علیه‌‌السّلام)) است. (تاریخ المدینة المنورة: 883/3)

5 - موجب اتحاد جامعه اسلامی

مهمترین عامل تفرقه در بین مسلمانان، اختلاف ایشان در مورد دین است ؛ و به همین جهت اگر کسی می‌‌توانست این اختلاف را از بین ببرد همه مسلمانان با یکدیگر متحد شده و همگی به ریسمان محکم الهی چنگ می‌‌زدند و از تفرقه دوری می‌‌کردند.

در این زمینه در کتب اهل سنت روایات بسیاری نقل شده است که رسول خدا(صلّی الله علیه وآله) فرمودند: علی(علیه‌‌السّلام) است که برای امت من آنچه را در آن اختلاف می‌‌کنند بیان می‌‌کند؛ بنابراین اگر به ایشان فرصت بیان دین داده می‌‌شد دیگر کسی در دین اختلاف نمی‌‌کرد:

از أنس بن مالک روایت شده است که رسول خدا(صلّی الله علیه و آله و سلّم) به أمیرمؤمنان(علیه السّلام) فرمودند: تو هستی که بعد از من برای امتم آنچه را در آن اختلاف کردند بیان می‌‌کنی. (المستدرک: ج 3 ص 122)

-------------

منابع:

گروه پاسخ به شبهات؛ مؤسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصر(عج)

کتاب «الغدیر»

کتاب «شب‌‌های پیشاور»

بیانات آیة الله العظمی مکارم شیرازی(دام ظله) در کنگره بین المللی غدیر

عید غدیر مبارک

در پایان سزاوار است پیامک زیبایی که این ایام به مناسبت کشتار فجیع حجاج مظلوم در منا توسط آل سعود(لعنة الله علیهم و خَذَلَهُم الله) منتشر شده بود را یادآوری کنم:

در سال 2015 و در عصر ارتباطات، أعراب جاهلی سعودی،

کشتار حجاج را إنکار و سانسور می‌‌کنند،

پس چه توقعی است که واقعه غدیر که 1425 سال پیش بوده است را انکار نکنند؟!!!

چه توقعی است که شهادت مظلومانه حضرت زهرا(سلام الله علیها) را کتمان نکنند؟!!!

چه توقعی است که جریان فدک را منحرف نکنند؟!!!

و . . . !!!

این پیام را منتشر کنید تا آنان که در مورد غدیر و شهادت حضرت زهرا(س) شک و سؤال دارند، اندکی تأمل کنند!!!

 

  توصیه می‌‌کنم برای مطالعه مطالب زیر، روی آنها کلیک کنید:

اختلاف شیعه با سنّی در معنای «ولیّ» در حدیث غدیر چیست؟

خطبه غدیر و ترجمه آن

حدیثی بسیار زیبا در مورد «ناله و شیون شیطان در روز عید غدیر»

دلیل عقلی حرف اهل سنت در مورد غدیر!

جواب به یک شبهه و سؤال مهم در رابطه با «غدیر»

اصل جریان غدیر و بزرگانی از اهل سنت که جریان غدیر را نقل کرده‌‌اند

پاسخ به شش سؤال مهم و امروزی در مورد «غدیر خم»

پاسخ به 72 سوال پیرامون واقعه غدیر

یادآوری جریان غدیر به صورت تصویری (بسیار عالی و زیبا)

توصیف حضرت علی(ع) از زبان جبرئیل(ع) و غدیر در کتب اهل سنت


 comment گل نوشته شما ()