سلام.خوش آمدید*** دوست گرامی؛ توصیه می‌‌‌کنم اگر اولین دیدار شما از این وبلاگ است، «حتما» ابتدا پست ثابت(اولین پست) را بخوانید.*** جدیدترین مطالب وبلاگ را، بعد از این پست دنبال کنید. ***با نظرات ارزشمند خود، زینت بخش وبلاگ باشید.*** موفق و منصور باشید

برای همه مفیده

احادیث هفته سیصد و شصت و ششم
نویسنده : عبدالله حقدوست - ساعت ٧:۱٠ ‎ب.ظ روز ٦ دی ۱۳٩٤
 

عنوان احادیثی که این هفته تقدیم دوستان عزیز می‌شود از این قرار است:

  • سفارش پیامبر خدا(ص) برای کسانی که دنبال آرامش هستند
  • سفارش امام صادق(ع)؛ نداشتن سه خصلت، باعث سه ضرر
  • محبت حضرت علی(ع) علامت و نشانه حلال‌‌زادگی

خداوند به ما توفیق معرفت، عبادت و عمل به دستوراتش عنایت فرماید. آمین


سفارش پیامبر خدا(ص) برای کسانی که دنبال آرامش هستند

مِنْ وَصِیَّةِ النَّبِیِّ(ص) لأمِیرِالمُؤمِنِین(ع‏): «یَا عَلِیُّ إِنَّ مِنَ الْیَقِینِ أَنْ لَا تُرْضِیَ أَحَداً بِسَخَطِ اللهِ وَ لَا تَحْمَدَ أَحَداً بِمَا آتَاکَ اللهُ وَ لَا تَذُمَّ أَحَداً عَلَى مَا لَمْ یُؤْتِکَ اللهُ فَإِنَّ الرِّزْقَ لَا یَجُرُّهُ حِرْصُ حَرِیصٍ وَ لَا تَصْرِفُهُ کَرَاهَةُ کَارِهٍ إِنَّ اللهَ بِحُکْمِهِ وَ فَضْلِهِ جَعَلَ الرَّوْحَ وَ الْفَرَحَ فِی الْیَقِینِ وَ الرِّضَا وَ جَعَلَ الْهَمَّ وَ الْحَزَنَ فِی الشَّکِّ وَ السَّخَط»؛[1]

پیامبر خدا(ص) در سفارشات خود به حضرت علی(ع) فرمود:

ای علی! از مراتب یقین، یکی این است که  هیچ کس را با به خشم آوردن خداوند خشنود نسازى‏.

و آنچه را که خدا به تو عنایت کرده، دیگری را إعطا کننده‌‌ی آن نعمت ندانی و او را بخاطر آن نعمت، حمد نکنی.

و چیزی هم که خدای متعال از تو بازداشته و به تو نداده، تقصیر آن را گردن دیگری نیندازی و بخاطر آنچه که خدا به تو نداده، کسی را مذمّت نکنی.

هیچ حرص و طمعی از سوی هیچ حریصی نمی‌تواند رزق را بسوی او بکشاند،‌ همچنان که ناراحتی هیچ شخص ناراحتی هم نمی‌تواند رزق را از کسی باز بدارد.

خداوند متعال با حکم و فضل خود، سُرور، آسایش و آرامش را در یقین و رضا قرار داده است(اگر انسان از حالت شک و تردید و تزلزل روحی و اعتراض و نارضایی نسبت به همه حوادث زندگی خود خارج شد و به مقام رضا رسید، خدای متعال آرامش را به او عنایت خواهد کرد).

و متقابلاً خدای متعال، همّ و حزن و اندوه و امثال اینها را، در شک و خشمگین بودن از همه حوادث قرار داده است(چنین انسانی، اگر خدا نیکی‌ای به او بدهد، خشمگین است که چرا بیشتر نداد؛ اگر بدی‌ای به او قسمت کند، خشمگین است که چرا بدی به او رسید!).

سفارش امام صادق(ع)؛ نداشتن سه خصلت، باعث سه ضرر

عَن الصادق(علیه السلام): «مَنْ لَمْ یَرْغَبْ فِی ثَلَاثٍ ابْتُلِیَ بِثَلَاثٍ: مَنْ لَمْ یَرْغَبْ فِی السَّلَامَةِ ابْتُلِیَ بِالْخِذْلَانِ وَ مَنْ لَمْ یَرْغَبْ فِی الْمَعْرُوفِ ابْتُلِیَ بِالنَّدَامَةِ وَ مَنْ لَمْ یَرْغَبْ فِی الِاسْتِکْثَارِ مِنَ الْإِخْوَانِ ابْتُلِیَ بِالْخُسْرَان‏»؛[2]

امام صادق(ع) فرمود: هر کس به سه چیز رغبت و تمایل نداشته باشد، به سه چیز گرفتار مى‌‌‏شود:

هر کس صلح جو و مسالمت جو نباشد، به بی یاوری مبتلا مى‌‌‏شود،

و هر کس به کار خوب و نیکوکارى مایل نباشد، پشیمان مى‌‌شود،

و هر کس تعداد برادران و دوستان خود را زیاد نکند، ضرر خواهد کرد.

محبت حضرت علی(ع) علامت و نشانه حلال‌‌زادگی

قال رسول الله(ص): «یا أیُّهَا النّاسُ امتَحِنوا أولادَکُم بِحُبِّهِ، فَإِنَّ عَلِیًّا لا یَدعو إلی ضَلالَةٍ ولا یُبعِدُ عَن هُدًی، فَمَن أحَبَّهُ فَهُوَ مِنکُم ومَن أبغَضَهُ فَلَیسَ مِنکُم».

قال أنس بن مالک و کان الرجل من بعد یوم خیبر یحمل ولده على عاتقه ثم یقف على طریق علی وإذا نظر إلیه یوجهه بوجهه تلقاه وأومأ بإصبعه أی ابنی تحب هذا الرجل المقبل فإن قال الغلام نعم قبله وإن قال لا، خرق به الأرض وقال له إلحَق بأمک و لا تلحق أبیک بأهلها، فلا حاجة لی فیمن لا یحب علی بن أبی طالب»؛[3]

پیامبر خدا(ص) در روز جنگ خیبر به حضرت علی(ع) اشاره کرد و فرمود: ای مردم! اولاد خود را به دوستی و محبت علی امتحان نمایید، زیرا او شما را گمراه نمی‌‌کند و از هدایت دور نمی‌‌سازد. پس هر یک از اولاد شما که علی را دوست بدارد از شماست(حلال زاده است)، و هر کدام که او را دشمن بدارد از شما نیست(حلال زاده نیست).

أنس بن مالک(که از اصحاب پیامبر بود) می‌‌گوید: از فردای روز خیبر، افراد فرزند خود را روی شانه خود می‌‌آوردند و سر راهی که علی(ع) از آن عبور می‌‌کرد می‌‌ایستادند، و بچه را طوری قرار می‌‌دادند که کامل حضرت را ببیند. بعد با انگشت حضرت را به بچه نشان می‌‌دادند و می‌‌گفتند: فرزند من! آیا این آقا را، که دارد می‌‌آید، دوست داری؟

اگر بچّه می‌‌گفت: بله، او را بغل می‌‌گرفت و می‌‌بوسید.

و اگر می‌گفت: نه، او را روی زمین می‌‌گذاشت و به او می‌گفت: برو به سمت مادرت و اهلش؛ و دیگر هیچ موقع نزد من نیا و ملحق به پدرت نشو. من اصلاً هیچ نیاز و احتیاجی ندارم به این بچّه‌‌ای که محبت امیرالمؤمنین(علیه الصّلوة و السّلام) را ندارد.

[لازم به ذکر است این روایت و تاریخ، در بسیاری از کتب اهل سنت آوده است که بسیاری از آنها را در همین کتاب نقل کرده است.]


 

[1]. تحف العقول: 6.

[2]. تحف العقول: 319.

[3]. الصحیح من سیرة الإمام علی(ع) 8: 285.


 comment گل نوشته شما ()