سلام.خوش آمدید*** دوست گرامی؛ توصیه می‌‌‌کنم اگر اولین دیدار شما از این وبلاگ است، «حتما» ابتدا پست ثابت(اولین پست) را بخوانید.*** جدیدترین مطالب وبلاگ را، بعد از این پست دنبال کنید. ***با نظرات ارزشمند خود، زینت بخش وبلاگ باشید.*** موفق و منصور باشید

برای همه مفیده

تبریک حلول سال نو به همراه نکاتی ناب و مفید
نویسنده : عبدالله حقدوست - ساعت ۸:٢٠ ‎ق.ظ روز ٢۸ اسفند ۱۳٩٤
 

یَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الْأَبْصَارِ یَا مُدَبِّرَ اللَّیْلِ وَ النَّهَارِ

یَا مُحَوِّلَ الْحَوْلِ وَ الْأَحْوَالِ حَوِّلْ حَالَنَا إِلَی أَحْسَنِ الْحَالِ

حلول سال نو و بهار پر طراوت که تجدید حیات طبیعت

و نشانه قدرت لایزال الهی است را به تمامی عزیزان تبریک و تهنیت عرض نموده

و سالی سرشار از خیر و برکت و معنویت و موفقیّت برای عزیزان مسألت دارم.

در ادامه مطلب، مطالب مهم و خواندنی پیرامون سال نو را بخوانید:

  • تذکری بسیار مفید و ارزشمند
  • اعمال و ادعیه عید نوروز
  • دعایی ناب از حضرت علی(ع) در نوروز برای دفع بلا در طول سال
  • آداب و ادعیه پوشیدن لباس نو و تازه

ابتدا این مطلب که سرشار از مطالب ناب و ارزشمند برای پایان سال قبل و آغاز سال جدید است را تقدیم شما عزیزان می‌‌کنم.

امیدوارم در خلوت خودمان بخوانیم و تأمل کنیم و در مقام عمل برآئیم.

در روزهای پایانی سال 94 و در آستانه بهار هستیم.

بهار با همه زیباییها، سبزه‌‌ها و گلها به سوی ما می‌‌آید، و بهار امسال را در حالی آغاز می‌‌کنیم که هنوز جسم و روحمان، رنگ و بوی گُلِ پیامبر، ریحانه النبی، صدیقه طاهره(سلام الله علیها) را با خود دارد.

لذا ضمن تبریک به همه شما عزیزان، چند نکته را یادآور می‌‌شوم:

1- مرور سال در یک ساعت

سعی کنیم قبل از آغاز سال جدید، ساعتی با خود خلوت کنیم و همه سال گذشته را مرور کنیم و خوبی‌‌ها، بدی‌‌ها، زشتی‌‌ها، زیبایی‌‌ها، شکست‌‌ها و پیروزی‌‌ها را در نظر بیاوریم، تا بتوانیم بر اساس آن با بینش بهتر برای سال جدید تصمیم بگیریم.

2- استغفار از خطاها

هر کدام از ما در سال گذشته نسبت به خدای مهربان، خطاهایی داشتیم، بهتر است در پایان سال ضمن یادآوری آن خطاها، از پیشگاه الهی طلب مغفرت کنیم و اگر مواردی است که باید جبران شود، تصمیم جدی بر جبران آن گرفته و از همین الان شروع کنیم.

3- عذرخواهی و جبران اشتباهات

نسبت به دوستان، اطرافیان و فامیل هم اشتباهاتی داشته‌‌ایم، بهتر است در همین پایان سال یا آغاز سال جدید با آنها تماس بگیریم و از خطای خود عذرخواهی کنیم و اگر دِینی نسبت به آن داریم، اَدا نماییم.

4- شکر بر موفقیت‌‌ها

حتما همه شما عزیزان در سال گذشته توفیقاتی داشته‌‌‌اید، توفیقاتی در جهت علمی و عملی، بهتر است در پایان سال خدای متعال را بر همه آن توفیقات شکر نماییم و چه زیباست که این شکر به صورت سجده شکر باشد.

سجده‌‌ای که نزدیک‌‌ترین حالت بنده به خداست و در آن حالت خدای مهربان را شاکر باشیم.

5- تصمیم بر حفظ و تقویت نکات مثبت

هر کدام از ما در خودمان نقطه‌‌های مثبتی را سراغ داریم، مثلا یک نفر احساس می‌‌کند، حق پذیر است، آن دیگری نسبت به قول و عهد خود بسیار متعهد است. پس خوبی‌‌ها را در خودمان شناسایی کنیم و آنها را حفظ نموده و تقویت کنیم.

6- آغاز سال با نام خدا و اولیاء خدا

سعی کنیم سالمان را با نام خدا آغاز کنیم و پس از آن عرض ارادتی به امام هشتم(ع)، ولیّ نعمت مهربانمان داشته باشیم و آنگاه سلامی به پیشگاه مولا و اماممان بقیة الله الاعظم(أرواحنا فداه) داشته و از حضرتش بخواهیم که در این سال بیش از گذشته به یاد و یاور ما باشد.

7- استفاده از فرصت آغاز سال و برنامه‌‌های مثبت این ایام

در این ایام زمینه‌‌های بسیار خوبی است که باید بهترین برداشت را از آن داشته باشیم.

توجه ویژه به والدین، دیدار با فامیل، عیادت بیماران، سرزدن به یتیمان، آشتی کردن و استفاده از طبیعت و مخصوصا از زیارت قبور شهدا غافل نشویم.

8- مراقب لغزشگاهها باشیم

بله در این ایام، در شلوغی رفت و آمدها و سیر و سفرها، همان گونه که مراقبیم سارقان کیف پولمان را نزنند، باید مراقب باشیم که شیاطین؛ ایمان، تقوا، ارزشهای دینی و آنچه را در طول این سال مراقب آن بودیم مورد دستبرد قرار ندهند و خدای ناکرده دستاورد سالمان را در چند روز از کف ندهیم.

9- تعیین چند هدف مهم و کاربردی

بهتر است در همین ابتدای سال، چند هدف مهم و زیبا را با توجه به شرایط خود تعیین کنیم و مصمّم باشیم در سال جدید، آنها را تعقیب نموده و بیشتر به آنها توجه نماییم.

 

امیدوارم خداوند متعال در این سال، لطف و رحمت ویژه خود را شامل حال همه ما بگرداند.

دعایی ناب از مولا امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب(ع) در نوروز؛ برای دفع بلا در طول سال تقدیم شما می‌‌شود.

رُوِیَ عَن أمیرِالمُؤمِنِین(علیه‌السّلام)‏ لِدَفعِ کُلِّ دَاء إلى السَّنَةِ القابلة سَبعَ سینات: تکتب بماء الورد و الزعفران و المسک على ظرف صینی یوم النیروز و یشرب و هی هذه:

«سَلامٌ قَوْلًا مِنْ رَبٍّ رَحِیمٍ سَلامٌ عَلى‏ نُوحٍ فِی الْعالَمِینَ سَلامٌ عَلى‏ إِبْراهِیمَ سَلامٌ عَلى‏ مُوسى‏ وَ هارُونَ سَلامٌ عَلى‏ إِلْ‏یاسِینَ سَلامٌ عَلَیْکُمْ طِبْتُمْ فَادْخُلُوها خالِدِینَ سَلامٌ هِیَ حَتَّى مَطْلَعِ الْفَجْرِ»؛

ترجمه روایت:

از حضرت علی(ع) هفت سین[هفت آیه که با «س» شروع می‌شود] روایت شده، که برای دفع هر درد و بلایی تا سال آینده می‌باشد[إن‌شاءالله].

کیفیت آن به این نحو است که در روز عید نوروز، با گلاب و زعفران (و در صورت داشتن؛ مُشک) در ظرف چینی این آیات را بنویسید[که می‌توان مجموع این جوهر را در خودنویس ریخت و با آن نوشت] سپس آن را[با مقداری گلاب یا آب تمیز بشویید و] بنوشید. و آن آیات اینها هستند:

«سَلامٌ قَوْلًا مِنْ رَبٍّ رَحِیمٍ. سَلامٌ عَلى‏ نُوحٍ فِی الْعالَمِینَ. سَلامٌ عَلى‏ إِبْراهِیمَ. سَلامٌ عَلى‏ مُوسى‏ وَ هارُونَ. سَلامٌ عَلى‏ إِلْ‏یاسِینَ. سَلامٌ عَلَیْکُمْ طِبْتُمْ فَادْخُلُوها خالِدِینَ. سَلامٌ هِیَ حَتَّى مَطْلَعِ الْفَجْرِ».

منبع: تحریر المواعظ العددیة: 467


برای مطالعه مطالب زیر، روی آنها کلیک کنید

لحظات آخر سال را چگونه سپری کنیم؟

اعمال و ادعیه عید نوروز

آداب و ادعیه پوشیدن لباس نو و تازه

و اما کلام آخر:

ای خدا ...

امسال هم به سر رسید ...

اما ارباب و مولای ما نیامد ...!

مولوی شعر زیبایی دارد که خیلی با این ایام و حال ما مناسبت دارد:

انـدر دل من مَها دل افروز تـویی *** یـاران همه هستند، لیک دلسوز تویی

شادند جهانیان به نوروز و به عید *** عـید مـن و نـوروز مـن امروز تویی


 comment گل نوشته شما ()