سلام.خوش آمدید*** دوست گرامی؛ توصیه می‌‌‌کنم اگر اولین دیدار شما از این وبلاگ است، «حتما» ابتدا پست ثابت(اولین پست) را بخوانید.*** جدیدترین مطالب وبلاگ را، بعد از این پست دنبال کنید. ***با نظرات ارزشمند خود، زینت بخش وبلاگ باشید.*** موفق و منصور باشید

برای همه مفیده

تسلیت شهادت امام جواد(ع) و دیدگاه مخالفین نسبت به آن حضرت
نویسنده : عبدالله حقدوست - ساعت ۸:۳٥ ‎ب.ظ روز ۱۱ شهریور ۱۳٩٥
 

یَا أَبَا جَعْفَرٍ یَا مُحَمَّدَ بْنَ عَلِیٍّ أَیُّهَا التَّقِیُّ الْجَوَادُ یَابْنَ رَسُولِ اللهِ‏

یَا حُجَّةَ اللهِ عَلَى خَلْقِهِ یَا سَیِّدَنَا وَ مَوْلانَا إِنَّا تَوَجَّهْنَا وَ اسْتَشْفَعْنَا

وَ تَوَسَّلْنَا بِکَ إِلَى اللهِ‏ وَ قَدَّمْنَاکَ بَیْنَ یَدَیْ حَاجَاتِنَا یَا وَجِیهاً عِنْدَ اللهِ اشْفَعْ لَنَا عِنْدَ اللهِ

 

فرا رسیدن ایام شهادت مظلومانه و جانگداز نهمین اختر تابناک آسمان امامت؛

جوانترین امام، امام مظلوم؛ امام محمد تقی، حضرت جواد الائمه(علیه السّلام)

بر فرزند داغدارش امام زمان(عج) و شما عزیزان تسلیت  و تعزیت باد.

عظمت و شکوه مقام ولایت و منصب الهی امامت امام جواد(ع) آن چنان بلندمرتبه و پرجاذبه است که حتی دانشمندان غیرشیعی را به تواضع واداشته است.


تولد امام جواد(علیه السلام) در زمانی واقع شد که واقفیه بعد از شهادت امام کاظم(علیه السلام)، امامت حضرت رضا(علیه السلام) را نپذیرفته بودند و علیه ایشان تبلیغ می‌‌کردند.

از طرفی حضرت رضا(علیه السلام) تا سن چهل و هفت سالگی صاحب فرزند نشده بود و در بین شیعیان، این اعتقاد وجود داشت که امامان بعد از پیامبر(صلی الله علیه وآله) دوازده نفرند که نُه نفر از ایشان از نسل امام حسین(علیه السلام) خواهند بود و فرزند نداشتن حضرت رضا(علیه السلام) در این سنین، امامت ایشان را با تردید جدی روبرو می‌‌کرد و آب به آسیاب دشمن می‌‌ریخت.

تولد حضرت جواد(علیه السلام) تبلیغات و طعنه‌‌ها را نقش برآب کرد و آب گوارایی بود که بر جگر تشنه شیعیان نشست و ایشان را از التهاب و اضطراب نجات داد. از این رو همواره ایشان را مولودی پرخیر و برکت می‌‌خواندند.

حضرت جواد(ع) از زمان شهادت امام رضا(ع)، در آخر ماه صفر سال 203 هجری تا ذیقعده سال 220 هجری، به مدت شانزده سال و نه ماه امامت و هدایت شیعیان را عهده‌‌دار بودند.

تا اینکه در آخر ذیقعده سال 220 هجری، در 25 سالگی با زهری که همسرش، أم الفضل، دختر مأمون به تحریک برادرش، جعفر بن مأمون و عمویش، معتصم عباسی به آن حضرت خورانید، آن حضرت را به شهادت رساندند.

سپس بدن مطهر آن حضرت در مقابر قریش بغداد، در جوار قبر شریف جدش، امام موسی کاظم(ع) که هم اکنون به کاظمین معروف است، مدفون گردید.

* امام جواد (ع) از نگاه مخالفین

 * ابن صبّاغ مالکی

عظمت و شکوه مقام ولایت و منصب الهی امامت امام جواد(ع) آن چنان بلندمرتبه و پرجاذبه است که حتی دانشمندان غیرشیعی را به تواضع واداشته است.

ابن صبّاغ مالکی یکی از اندیشمندان اهل سنت دربارۀ حضرات جواد(علیه السلام) نهمین پیشوای مسلمانان چنین می‌‌نویسد: «ابوجعفر محمد جواد در سال 195 ق. در شهر مدینه متولد شد. او از نظر نَسَب برترین تبارها را داراست؛ چون که او فرزند موسای کاظم، فرزند جعفر صادق، فرزند محمد باقر، فرزند علی، فرزند حسین، فرزند علی بن ابیطالب می‌‌باشد. (1)

چه بگویم در جلالت و مقام امام جواد(علیه السلام) و فضیلت، کمال، عظمت و جلال او. حضرتش در میان طبقات ائمه، سنش کمتر از همه و قدر و شأنش اعظم است. او در اندک مدتی از عمر شریفش، کراماتی بسیار و معجزاتی بی شمار از خود نشان داده و معارج فضیلت و کمال را طی کرده است». (2)

* ابن تیمیه

ابن تیمیه (احمدبن تیمیه حرانی) از علمای اهل سنت دربارۀ امام جواد(علیه السلام) چنین اظهار نظر می‌‌کند: «محمد فرزند علی ملقب به جواد از اعیان و بزرگان بنی هاشم است و در سخاوت و بزرگواری شهرت تمام دارد». (3)

 * کمال الدین شافعی

شافعی که از پیشوایان اهل تسنن است؛ وی دربارۀ امام جواد(علیه السلام) سخنان زیبا و ارزنده ای دارد. وی در این باره می‌‌گوید: «امام جواد(علیه السلام) ارزش و مرتبه عالی دارد و نامش بر زبان ها جاری است. سعه صدر، وسعت نظر و شیرینی سخن او، همه را جذب کرده است... . سخنان وی بسیار ارزنده و عالی است و هر کس به وی می‌‌رسد، بی اختیار سرِ تعظیم خم می‌‌کند.... او سرچشمه ای است که همه از او مشتعل می‌‌شوند و عقل و هوش آدمی از امام جواد(علیه السلام) علم و معرفت می‌‌یابد. (4)

* مأمون الرشید

مأمون الرشید، خلیفۀ عباسی هم عصر امام جواد(علیه السلام)، آن گاه که در مورد ازدواج دختر خود «امّ فضل» به همسری حضرت جواد(علیه السلام) مورد اعتراض بنی عباس قرار گرفت، در پاسخ چنین گفت: «من بدین جهت او را برای دامادی خود برگزیدم، زیرا در گستردگی علم و فضیلت، با وجود کمی سن و سال بر همۀ اهل فضل و دانش برتری دارد. او در علم و کمال، اُعجوبه و فوق العاده است». (5)

* سبط بن جوزی

سبط بن جوزی درباره امام جواد(علیه السلام) می‌‌گوید: «او در علم و تقوا و زهد و بخشش بر روش پدر بود.

* ابن حجر هیثمی

ابن هجر هیثمی می‌‌گوید: مأمون او را به دامادی انتخاب کرد، زیرا با وجود کمی سن از نظر علم و آگاهی و حلم بر همه دانشمندان برتری داشت.

* شبلنجی

شبلنجی می‌‌گوید: «مأمون پیوسته شیفته او بود؛ زیرا با وجود کمی سن، فضل و علم و کمالِ عقل خود را نشان داده، برهان (عظمت) خود را آشکار ساخت.

* جاحظ عثمانی

جاحظ عثمانی معتزلی که از مخالفان حضرت علی(علیه السلام) بوده، امام جواد(علیه السلام) را در شمار دَه تن از «طالبیان»ی آورده که درباره آنان چنین گفته است «هر یک از آنان، عالم، زاهد، عبادت پیشه، شجاع، بخشنده و پاک نهادند». (6)

  -------------

پاورقی:

(1)- الفصول المهمه، ص 248.

(2)- سرور الفؤاد، ص 41.

(3)- منهاج السند، ص 127.

(4)- کشف الغمة فی معرفة الأئمة (ع)، ج 3، ص 186.

(5)- اعیان الشیعه، ج 3، ص 131.

(6)- سیره پیشوایان (ع)، ص 556-555.

منبع: کتاب «دریای سخاوت» امام جواد (ع).


 comment گل نوشته شما ()