سلام.خوش آمدید*** دوست گرامی؛ توصیه می‌‌‌کنم اگر اولین دیدار شما از این وبلاگ است، «حتما» ابتدا پست ثابت(اولین پست) را بخوانید.*** جدیدترین مطالب وبلاگ را، بعد از این پست دنبال کنید. ***با نظرات ارزشمند خود، زینت بخش وبلاگ باشید.*** موفق و منصور باشید

برای همه مفیده

تبریک ولادت حضرت مهدی(عج) همراه مطالب خواندنی مفید
نویسنده : عبدالله حقدوست - ساعت ۸:٤٠ ‎ق.ظ روز ۳۱ اردیبهشت ۱۳٩٥
 

الصَّلَاةُ وَ السَّلَامُ عَلَیْکَ یَا وَصِیَّ الْحَسَنِ وَ الْخَلَفَ الصَّالِحَ

یَا إِمَامَ زَمَانِنَا أَیُّهَا الْقَائِمُ الْمُنْتَظَرُ الْمَهْدِیُّ

یَا ابْنَ رَسُولِ اللهِ یَا ابْنَ أَمِیرِالْمُؤْمِنِینَ یَا إِمَامَ الْمُسْلِمِینَ

نیمه شعبان +‌ولادت امام زمان(ع)

میلاد با سعادت خاتم الاوصیاء، قطب عالم امکان، منجی عالم بشریت

آنکه عدالت در انتظار اوست، منتقم خون أباعبدالله الحسین(ع)

حضرت حجّة بن الحسن المهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف)

بر وجود مقدّس حضرتش و شما منتظران تبریک و تهنیت باد

به همین مناسبت در ادامه مطلب بخوانید:

  • علائم نهایی پیش از ظهور حضرت مهدی(عج) چیست؟
  • با این همه انسان مشتاق و منتظر، پس چرا امام زمان(عج) ظهور نمی‌‌‌کنند؟
  •  با این همه ظلم و تجاوز در دنیا، چرا حضرت مهدی(علیه السلام) ظهور نکردند؟
  • دانلود گلچین صوت مولودی نیمه شعبان و ولادت امام زمان(ع)

علائم نهایی پیش از ظهور حضرت مهدی(عج) چیست؟

علائم ظهور حضرت مهدی(عج) بر دو دسته تقسیم می‌‌شوند:

الف: علائم حتمی و قطعی؛

ب: علائم غیر حتمی و غیر قطعی، که البته در این علائم هم ممکن است اختلاف نظر وجود داشته باشد.

علائم غیر حتمی فراوان هستند و نوعاً بعضی از آنان به وقوع پیوسته است.

اما علائم حتمی و قطعی، هنوز رخ نداده اند بعضی از این علائم قطعی عبارتند از:

1. خروج سفیانی: پیش از ظهور مردی از نسل ابوسفیان در منطقه شام خروج می‌‌کند و با تظاهر به دینداری گروه زیادی از مسلمانان را می‌‌فریبد و به گرد خود می‌‌آورد و بخش گسترده ای از سرزمینهای اسلام را به تصرف خویش در می‌‌آورد و بر مناطق پنجگانه شام، حمص، فلسطین، اردن و قنسرین(نام شهری در نزدیکی حلب) و منطقة عراق سیطره می‌‌یابد و در کوفه و نجف به قتل عام شیعیان می‌‌پردازد و برای کشتن و یافتن آنان جایزه تعیین می‌‌کند آنگاه که از ظهور امام زمان باخبر می‌‌شود با سپاهی گران به جنگ وی می‌‌رود که در منطقه بیداد(بین مکه و مدینه) با سپاه امام(ع) برخورد می‌‌کند و به امر خدا همه لشگریان وی به جز چند نفر در زمین فرو می‌‌روند و هلاک می‌‌شوند. [1]

2. خسف در بیداء: خسف یعنی فرو رفتن و پنهان شدن، و بیداء نام منطقه ای در مکه و مدینه است.

ظاهراً لشگر سفیانی در این منطقه که به قصد جنگ با امام عصر(عج) آمده است در زمین فرو می‌‌روند. [2]

3. خروج یمانی: سرداری از یمن قیام می‌‌کند و مردم را به حق و عدل دعوت می‌‌کند این نشانه در منابع عامه نیست ولی در مصادر شیعه روایات فراوانی در این باره وجود دارد.

امام صادق(ع) فرمود: قیامهای سه گانه خراسانی، سفیانی، یمانی در یک سال و یک ماه و یک روز خواهد بود و هیچ پرچمی به اندازه پرچم یمانی دعوت حق و هدایت نمی کند و هم فرمود که یمانی از علائم حتمی است. [3]

4. قتل نفس زکیه: زکیه یعنی فرد پاک و بی گناه و کسی که قتلی انجام نداده است و جرمی ندارد. در آستانه ظهور مهدی(عج) در گیرودار مبارزات زمینه ساز انقلاب حضرت مهدی(عج) فردی پاکباخته و مخلص از اولاد حضرت امام حسن مجتبی(ع) در راه امام می‌‌کوشد و در این راه مظلومانه به قتل می‌‌رسد.

روایات گاهی نفس زکیه و گاهی «سید حسنی» گفته اند، امام باقر(ع) فرمود: بین ظهور مهدی(عج) و کشته شدن نفس زکیه بیش از پانزده شبانه روز فاصله نیست. [4]

5. صیحه آسمانی: منظور از صیحه آسمانی صدایی است که در آستانه ظهور حضرت مهدی در آسمان شنیده می‌‌شود و همه مردم آن را می‌‌شنوند در روایات تعبیر به «نداء» «فزعه» «صوت» نیز بکار رفته است که ظاهر آن نشان می‌‌دهد که هر یک از اینها نشانه جداگانه ای است که پیش از ظهور واقع می‌‌شود.

لکن به نظر می‌‌رسد که اینها تعبیر از یک واقعیت است و ممکن هم هست که از سه حادثه جدای از هم خبر داده باشند که اول صداهای هولناکی برآید و همه را به خود متوجه کند(صیحه) و به دنبال آن صدای مهیب و هولناکی شنیده شود که دلهای مردم را به وحشت اندازد(فزعه) و آن گاه از آسمان صدایی شنیده می‌‌شود که مردم را به سوی مهدی(عج) فرا می‌‌خواند(نداء) روایاتی که از این معنا خبر داده اند از طریق شیعه و سنی فراوان هستند.

امام باقر(ع) می‌‌فرماید: ندا کننده ای از آسمان نام قائم را ندا می‌‌کند پس هر که در شرق و غرب است آن را می‌‌شنود و از وحشت این صدا خوابیده ها بیدار و ایستادگان نشسته و نشستگان بر دو پای خویش می‌‌ایستند رحمت خدا بر کسی که از این صدا عبرت گیرد و ندای وی را اجابت کند زیرا صدای نخست، صدای جبرئیل روح الأمین است.

آنگاه می‌‌فرماید: این صدا در شب جمعه بیست و سوم ماه رمضان خواهد بود در این هیچ شک نکنید و بشنوید و فرمان برید، در آخر روز شیطان فریاد می‌‌زند که «فلانی مظلوم کشته شد» تا مردم را بفریبد و به شک اندازد. و امام صادق(ع) می‌‌فرماید: در ابتدای روز گوینده‌‌ای در آسمان ندا می‌‌دهد که آگاه باشید که حق با علی و شیعیان اوست.

پس از آن در پایان روز شیطان که لعنت خدا بر او باد از روی زمین فریاد می‌‌زند که حق با عثمان و پیروان اوست پس در این هنگام باطل گرایان به شک می‌‌افتند هرگاه گوینده ای از آسمان نداء بزند که حق با اولاد محمد(ص) است در آن هنگام ظهور مهدی(عج) به سر زبانها می‌‌افتد به گونه ای که غیر از او یاد نمی کنند. [5]

6. خروج دجّال: این نشانه در کتب اهل سنت از علائم برپایی قیامت شناخته شده است[6] ولی در منابع روایی شیعه از نشانه های ظهور است. و اشکال ندارد که هم علامت ظهور و هم علامت معاد باشد. چون خود ظهور امام عصر(عج) هم از علائم آخرالزمان می‌‌باشد.

دجال فردی است که در آخر الزمان و پیش از قیام مهدی(عج) خروج می‌‌کند و غیر عادی است و با انجام کارهای شگفت انگیز جمع زیادی از مردم را می‌‌فریبد و سرانجام به دست عیسی مسیح(ع) در کنار دروازه ”لد“ در منطقه شام به هلاکت می‌‌رسد.

در مورد دجال نظریه های متعددی طرح شده است مثلا گروهی آن را فردی نامیده اند و دسته ای آن را جریانی می‌‌دانند و نه شخص معین که مطرح کردن این امور مجال دیگری را می‌‌طلبد. [7]

------------------

پی‌‌نوشتها:

[1] کمال الدین، ص 651. و بحار الأنوار، ج 52، ص 215؛ و کنز العمال، ج 14، ص 272؛ تاریخ غیبت کبری، ص 518 الی 520.

[2] مراصد الاطلاع، ج1، ص239؛ وافی، ج2، ص 442؛ مسائل العشره چاپ شده در مجموع مصنفات شیخ مفید، ج 3، ص 122 و غیبت نعمانی، ص 252، منتخب الأثر، ص 459؛ کتاب الغیبه نعمانی ص 252، تاریخ غیبت کبری ص 499 520.

[3] تاریخ غیبت کبری، ص 525، کتاب غیبت نعمانی 252.

[4] منتخب الأثر، 459، تاریخ الغیبه الکبری، ص 511؛ الارشاد، ج2، ص374؛ اعلام الوری، ص 427.

[5] تاریخ ما بعد الظهور/176 کشف الغمه ج3، ص 260 ، وافی، ج 2، ص 445 446، کتاب الغیبه، شیخ طوسی، ص 435 و454 و453 ارشاد، ج2، ص 371؛ کمال الدین / 651 بحار الأنوار، ج52، ص204-288-290؛ منتخب الاثر، ص 459، غیبت نعمانی/254.

[6] سنن ترمذی، ج4، ص 507 519؛ سنن ابی داوود؛ ج4، ص 115؛ صحیح مسلم، ج 18، ص 46 و 81.

[7] بحارالأنوار، ج 52، ص 193و209؛ کمال الدین 525 و 526؛ کشف الغمه، ج 3، ص 281؛ المسائل العشر، چاپ شده در مصنفات شیخ طوسی، ج3، ص 122؛ ارشاد، ج2، ص 371، کنز العمال، ج 14، ص 198ـ200.

 

با این همه انسان مشتاق و منتظر، پس چرا امام زمان(عج) ظهور نمی‌‌‌کنند؟

حضرت آیة‌‌الله بهجت(رضوان‌‌‌الله تعالی علیه) در پاسخ به سوالی در خصوص اشتیاق جامعه برای ظهور حضرت صاحب‌الامر(ارواحنا فداه) پاسخی عجیب داده‌‌‌اند که سراسر درس و معرفت است.

شخصی از ایشان می‌‌‌پرسد: امروز عده زیادی از مردم مشتاق آمدن امام زمان (عج) هستند، پس چرا حضرت ظهور نمی‌‌‌کنند؟

این عارف بزرگوار در پاسخ می‌‌‌فرمایند: امام زمان(عج) هم اگر بیاید با او همان معامله را می‌‌‌کنیم که با آباء طاهرینش کردیم! آیا می‌‌‌شود امام زمان چهارصد میلیون یاور داشته باشد و ظهور نکند؟! خدا توفیق دهد به سوی امام(عج) تیر پرتاب نکنیم!

مرحوم آقای بهجت همچنین بسیار بر دعا برای فرج حضرت صاحب‌‌الامر تاکید داشتند و می‌‌فرمودند: "خدا می‌داند تعداد این دعاها باید چقدر باشد تا مصلحت ظهور فراهم آید! قطعا اگر کسانی در دعا جدی و راستگو باشند ... مبصراتی خواهند داشت و قطعا مثل ما چشم‌‌‌بسته نیستند.

باید دعا را با شرایط آن دعا کرد و توبه از گناهان از جمله شرایط دعا است، چنان که فرموده‌اند: «دعاء التائب مستجاب» یعنی دعای شخصی که توبه کند، مستجاب می‌گردد. نه این که برای تعجیل فرج دعا کنیم و کارهایمان برای تبعید [دور کردن] و تاجیل [تاخیر انداختن] فرج آن حضرت باشد!"

(کتاب پرسش‌‌‌‌‌های شما و پاسخ‌‌‌‌‌های آیة‌‌‌الله بهجت، جلد اول)

 با این همه ظلم و تجاوز در دنیا، چرا حضرت مهدی(علیه السلام) ظهور نکردند؟

سؤال دیگری که مطرح است این است که مگر در جنگ جهانی اوّل و دوم، نهایت ظلم و تجاوز در دنیا حاکم نبوده، یا الان با این همه ظلم و کشتاری که در دنیا و مخصوصا کشورهای اسلامی جریان دارد، چرا حضرت مهدی(علیه السلام) ظهور نکردند؟

پاسخ: این اندیشه که پر شدن دنیا از ظلم و تجاوز، علّت تامّه برای ظهور امام زمان(علیه السلام) است اشتباه می‌‌باشد.

آنچه از احادیث استفاده می‌‌شود این است که موقعی که امام زمان(علیه السلام) ظاهر می‌‌شود، زمین پر از ظلم و جور است که به دست آن مصلح بزرگ الهی، پر از عدل و داد خواهد شد، نه اینکه هر زمان زمین پر از ظلم و تجاوز شد بلافاصله امام زمان(ع) ظهور خواهد کرد. ظهور امام زمان(ع) نیاز به آمادگی داشته و دارای وقت خاصّی است.


دانلود گلچین صوت مولودی نیمه شعبان و ولادت امام زمان(ع)

برای مشاهده و دانلود، اینجا کلیک کنید


 comment گل نوشته شما ()