سلام.خوش آمدید*** دوست گرامی؛ توصیه می‌‌‌کنم اگر اولین دیدار شما از این وبلاگ است، «حتما» ابتدا پست ثابت(اولین پست) را بخوانید.*** جدیدترین مطالب وبلاگ را، بعد از این پست دنبال کنید. ***با نظرات ارزشمند خود، زینت بخش وبلاگ باشید.*** موفق و منصور باشید

برای همه مفیده

چرا ولید بن عبدالملک مسجد النبی(ص) را توسعه داد؟
نویسنده : عبدالله حقدوست - ساعت ٩:٤٥ ‎ق.ظ روز ٢٥ تیر ۱۳٩٥
 

یکی از سؤالاتی که بسیاری از افراد مطرح می‌‌کنند این است که چرا افرادی که عناد و دشمنی آنها با اسلام را می‌‌دانیم، در صدد توسعه و تعمیر مسجد النبی برآمدند؟

یکی از این افراد معلوم الحال، ولید بن عبدالملک است که مسجد النبی را توسعه داد.اما اینکه چرا چنین شخصی مسجد النبی را توسعه داد؟ آیا واقعا بخاطر محبتش به اسلام و پیامبر خدا(ص) بود؟


جواب این سؤال را یکی از مورّخین و علمای اهل سنت به نام «محمد مجد الدین الحلبی الحنفی» معروف به «ابن العدیم»(متوفای 660 هجری) در کتاب مهم خودش «بغیة الطلب» جواب می‌‌دهد.

ابن عدیم، عالم بزرگ حنفی است، که «ذَهَبی» در کتاب «العِبَر» از او تعریف می‌‌کند و می‌‌گوید: «إنتهت إلیه رئاسة أصحاب أبی حنیفه و کان مؤرّخا محدثا فاضلا حافظا».

در مورد کتاب او می‌‌گوید: «نحو ثلاثین جزءا»، کتاب بغیة الطلب، سی جلد دارد.

وی در جلد 6، ص 171 به این سؤال جواب می‌‌دهد:

ولید بن عبدالملک به حج رفت. بعد از اعمال حج، به زیارت قبر پیامبر خدا(ص) آمد. وارد مسجد النبی شد دید گوشه مسجد النبی یک خانه ای است و یک پنجره ای به مسجد باز است. پرسید این چیست؟

گفتند: این خانه امیرالمؤمنین(ع) است و دربی است که به مسجد باز است، که پیامبر(ص) دستور داد همه دربها بسته شود بجز این درب که باز باشد.

به مجرد اینکه ولید این را شنید با تعجب گفت: «إنّ رجلاً نلعنه على منابرنا کلّ یوم، تُبقُون مَعلَناً منه فی مسجد رسول الله(ص)، أهدِمهُ یا غلام»؛

چگونه اجازه دهیم درب خانه‌‌ی فردی که هر روز بر فراز منبر او را لعن می‌‌کنیم، به مسجد النبی گشوده باشد؟ غلام! آن را ویران کن.

[این نکته هم لازم به ذکر است که لعن امیرالمؤمنین(ع) در زمان ولید بن عبدالملک شرایط خاصی داشت. هر حاکمی را که قرار می‌‌داد با او شرط می‌‌کرد که باید نسبت به لعن حضرت علی(ع) سنگ تمام بگذاری.

حاکم ولید در مکه؛ «خالد بن عبدالله قصری» بود، هر وقت منبر می‌‌رفت، ابتدا حضرت را به این نحو لعن می‌‌کرد؛ «أعنی زوج البتول، صهر النبی أبوالحسن و الحسین هل»].

حالا وقتی ولید، خانه حضرت علی(ع) را دید، بشدت ناراحت شد و گفت آن را خرابش کن.

اطرافیانش به او گفتند اینجا مکه است شام نیست. اینجا نمی‌‌توان سریع این کار رو کرد.

گفت: پس چه کنیم؟

شخصی به نام روح بن زنباع جذامی به ولید گفت: ای امیرالمؤمنین فعلا این کار را نکن، زمانی که به شام برگشتی، فرمان بده تا تمامی مساجد شهرها و مساجدی چون مکه و مدینه و بیت المقدس را توسعه دهند و مسجدی نیز در شام بنا کن و خانه‌‌ی علی را در ضمن توسعه‌‌ی مسجدالنبی ویران کن.

ولید خیلی از این پیشنهاد خوشش آمد و آن را پذیرفت.

اینگونه بود که با این نیرنگ و برای رسیدن به این هدف، طرح توسعه مسجد النبی مطرح و عملی شد.


 comment گل نوشته شما ()