سلام.خوش آمدید*** دوست گرامی؛ توصیه می‌‌‌کنم اگر اولین دیدار شما از این وبلاگ است، «حتما» ابتدا پست ثابت(اولین پست) را بخوانید.*** جدیدترین مطالب وبلاگ را، بعد از این پست دنبال کنید. ***با نظرات ارزشمند خود، زینت بخش وبلاگ باشید.*** موفق و منصور باشید

برای همه مفیده

تسلیت شهادت امام صادق(ع) - مرجعیت علمی آن حضرت
نویسنده : عبدالله حقدوست - ساعت ۸:٥٠ ‎ق.ظ روز ۸ امرداد ۱۳٩٥
 

اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ الصَّادِقِ خَازِنِ الْعِلْمِ الدَّاعِی إِلَیْکَ بِالْحَقِّ النُّورِ الْمُبِینِ

اللَّهُمَّ وَ کَمَا جَعَلْتَهُ مَعْدِنَ کَلاَمِکَ وَ وَحْیِکَ وَ خَازِنَ عِلْمِکَ وَ لِسَانَ تَوْحِیدِکَ

وَ وَلِیَّ أَمْرِکَ وَ مُسْتَحْفَظَ (مُسْتَحْفِظَ) دِینِکَ

فَصَلِّ عَلَیْهِ أَفْضَلَ مَا صَلَّیْتَ عَلَى أَحَدٍ مِنْ أَصْفِیَائِکَ وَ حُجَجِکَ إِنَّکَ حَمِیدٌ مَجِیدٌ

شهادت جانسوز ششمین خورشید تابناک آسمان امامت و ولایت

رئیس مذهب جعفری؛ امام جعفر صادق(علیه‌‌السلام)

بر امام زمان(عج) و شما عزیزان تسلیت و تعزیت باد.

در ادامه مطلب، بحثی تحت عنوان «مرجعیت علمی امام صادق(ع)» تقدیم می‌‌شود.


بخشی از دوره امام باقر(ع) و امام صادق(ع) از درخشان‌‌ترین دوره‌‌ها در تاریخ اسلام است. در این دوره به جهت درگیری که بین بنی امیه و بنی العباس بوجود آمد این دو امام، فرصت مناسبی جهت تبیین ابعاد مختلف اسلام ناب محمدی(ع) پرداختند و کسان زیادی از صاحبان فتوی از شیعه و اهل سنت از این مکتب بهره‌‌ها گرفتند مورخان تعداد کسانی که از امام صادق(ع) روایت نقل کرده‌‌اند 4000 نفر ذکر کرده‌‌اند که با آراء و اعتقادات گوناگون بودند.(1)

کسانی هم چون «زرارة بن أعین»، «محمد بن مسلم ثقفی»، «برید بن معاویه»، «فضیل بن یسار» و... از فقیهان شیعه و کسانی همانند ربیعة الرای، ابن جریح، حجاج بن ارطاة اعمش و... از صاحبان فتوای اهل سنت از مکتب این امامان بهره‌‌ها بردند.

بزرگان از اهل سنت به اعتراف خودشان از امام صادق(ع) بهره‌‌ها برده‌‌اند.

ابوحنیفه، نعمان بن ثابت زوطی(م150) از امام باقر(ع) و امام صادق(ع) بهره‌‌ها برده است. این جمله از او معروف است که: «لولا السَّنَتَان لَهَلَکَ النعمان»(2) اگر دو سالی که از محضر امام صادق(ع) استفاده کردم نبود بیچاره بودم. او گر چه در موارد زیادی در مبانی فقهی با امام صادق(ع) مخالفت می‌‌کرده و این نقطه ضعف در زندگی او نه پوشیده است و نه قابل دفاع، اما مورخان تجلیل‌‌های او از امام صادق(ع) را نیز آورده‌‌اند.

گفته‌‌اند: او وقتی امام صادق(ع) را مخاطب قرار می‌‌داده می‌‌گفته است «جعلت فداک یابن رسول الله»(3) فدایت گردم ای پسر پیغمبر.

او به درخواست منصور دوانیقی چهل مسئله از امام صادق(ع) پرسید، پس از آنکه پاسخ مستدل همه آنها را شنید گفت: «مَا رَأیتُ أفقَه مِن جَعفَرِ بنِ مُحَمَّد(ص)»(4)؛ من فقیه‌‌تر از امام صادق(ع) ندیدم.(5)

دیگر امام فقهی اهل سنت؛ مالک بن انس(متولد 93 هجری درگذشته سال 179هـ) است او نیز از امام صادق(ع) بهره گرفته است.

او درباره امام(ع) می‌‌گوید: «کنتُ إذا نظرتُ إلی جعفر بن محمد عَلِمتُ أنَّهُ مِن سُلالَةِ النَّبِیّین»(6)

و نیز می‌‌گوید: «ما رأت عینٌ و لا سَمِعَت أذُنٌ و لا خطر علی قلب بشر أفضل من جعفر بن محمد علما و عبادة و ورعا»(7) کسی را همانند امام صادق(ع) در علم و عبادت و ورع، هیچ چشمی ندیده و هیچ گوشی نشنیده و بر قلب هیچ انسانی خطور نکرده است.

منصور دوانیقی گفته است: «إختَلَفتُ إلى جَعفَرِ بن مُحَمَّدٍ زماناً فما کنت أراه إلاّ على إحدى ثلاث خصال: إمّا مُصَلِّیاً و إمّا صائماً و إمّا یقرأ القرآن...»(8) در مدتی که با امام صادق(ع) آمد رفت داشتم حضرت را در یکی از سه حالت دیدم یا نماز می‌‌خواند و یا روزه بود و یا قرآن می‌‌خواند»(9)

دیگر فقیه اهل سنت؛ «سفیان بن سعید بن مسروق ثوری»(97-161) است او نیز از امام صادق(ع) بهره برد و از اصحاب آن حضرت محسوب می‌‌شده است.(10)

«سفیان بن عیینه»(متولد سال 107 درگذشت سال 198) که از فقها و محدثان اهل سنت محسوب است از امام صادق(ع) بهره گرفته و بیست و دو روایت از او در کتاب های کافی، تهذیب، استبصار و من لایحضره الفقیه آمده است.(11)

«یحیی بن سعید انصاری»، «عبدالملک بن عبدالعزیز بن جریح کلی»، «ابوسعید یحی بن سعید قطان بصری»، «محمد بن اسحق صاحب مغازی»، «شعبة بن حجاج»، «ایوب بن ابی عثیمه سجستانی»، و... از عالمان اهل سنت اند که از محضر امام صادق(ع) بهره‌‌ها برده‌‌اند.

---------------

پی نوشت‌‌ها:

1. مناقب ابن شهر آشوب ج 4، ص 247، روضة الواعظین ص 177، ارشاد مفید، ص 288، یک جلدی.

2. الامام الصادق تالیف محمد حسین مظفر ج 2، ص 133 به نقل از آلوسی در مختصر التحفة الاثنی عشریة، ص 8.

3. الامام الصادق والمذاهب الاربعة، ج 2- 1، ص 317.

4. سیر اعلام النبلاء ج 6، ص 586.

5. در رابطه با زندگینامه ابوحنیفة و مصادر زندگی اش ر.ک موسوعة طبقات الفقهاء، ج 2، ص 585 تا 587.

6. الامام الصادق والمذاهب الاربعة ج1، ص 58.

7. الامام الصادق والمذاهب الاربعة ج1، ص 59.

8. تهذیب التهذیب، ج 2، ص 104.

9. جهت زندگینامه با مصادر «مالک بن انس» ر.ک موسوعة طبقات الفقهاء ج 2، ص 476- 474.

10. جهت زندگینامه «سفیان ثوری» و مصادر زندگی او ر.ک موسوعة طبقات الفقهاء، ج 2، ص 243- 241.

11. موسوعة طبقات الفقهاء ج 2، ص 245، جهت یافتن زندگینامه وی به همین مصدر مراجعه کنید


 comment گل نوشته شما ()