سلام.خوش آمدید*** دوست گرامی؛ توصیه می‌‌‌کنم اگر اولین دیدار شما از این وبلاگ است، «حتما» ابتدا پست ثابت(اولین پست) را بخوانید.*** جدیدترین مطالب وبلاگ را، بعد از این پست دنبال کنید. ***با نظرات ارزشمند خود، زینت بخش وبلاگ باشید.*** موفق و منصور باشید

برای همه مفیده

علاقه گوزن به مار و ...
نویسنده : عبدالله حقدوست - ساعت ۸:٥٥ ‎ق.ظ روز ۳ دی ۱۳٩٥
 

چنانکه قبلا هم در این وبلاگ تقدیم شد، برخی مطالب با مَثَلهای زیبا به خوبی در نفس و ذهن انسان جا می‌‌گیرد.

آیا داستان علاقه گوزن به مار را خوانده‌‌‌‌اید؟ در ادامه مطلب بخوانید.


در کتاب حیوة الحیوان نوشته شده که گوزن، عاشق مار است و از خوردن گوشت مار لذت مى‌‌برد. گاهى در روزهاى گرم تابستان گوزن آنقدر مى‌‌دود تا به مارى برسد.

آنگاه مار را گرفته و از دمش شروع به خوردن مى‌‌کند. هوا گرم است. گوزن هم دویده و عرق کرده و عطش پیدا نموده است و گوشت مار هم گرم است در نتیجه گوزن به شدت تشنه مى‌‌شود و خودش را به آب مى‌‌رساند.

خداوند بطور تکوینى به گوزن‌‌ها الهام کرده که اگر در این هنگام آب بنوشند سمِّ مار که در بدن آنهاست رقیق شده و آنها را به کشتن مى‌‌دهد.

بنابراین با اینکه تشنگى او را به سختى آزار مى‌‌دهد، از نوشیدن آب خوددارى مى‌‌کند، ولى از روى بیچارگى نعره مى‌‌زند داد مى‌‌زند و بواسطه فشارى که به خودش مى‌‌آورد، اشک در چشمانش ظاهر مى‌‌شود.

زیر چشمان گوزن، دو گودى کوچک قرار دارد، اشکها در آنها جمع شده، جامد و براق مى‌‌شود.

این اشک ها پادزهر هستند که بسیار قیمتى است و علاج هر نوع مارگزیدگى مى‌‌باشد.

خداوند دانا و حکیم با الهام تکوینى این درس را به گوزن‌‌ها آموخته است تا آنها جان خود را از مرگ نجات دهند.

به راستى اگر لطف خدا نبود، گوزنها چگونه مى‌‌فهمیدند که باید از نوشیدن آب خوددارى کنند؟

آری...

جوان هم زمینه‌‌ی گناه برایش پیش بیاید، یکجا فشار نفس و فشار شهوت مثل فشار عطش گوزن است، مى‌‌بیند اگر آب بخورد باید بمیرد، مؤمن هم مى‌‌بیند اگر گناه کرد راه جهنم را باید پیش بگیرد.

اى جوانى که مى‌‌ترسى، مى‌‌لرزى، مى‌‌بینى یکجا فشار شهوت، یکجا راه جهنم، بگو یا الله، پناه بخدا ببر. اگر اشکت ریخت، در آن حال قیمتى مى‌‌شود. در آن حالِ بیچارگى و فشار گناه، یکدفعه بحال زار خودت داد بزنى، دردت دوا مى‌‌شود.

دعاى غریق بعد از نماز شب خیلى خوب است، «فَیَا غَوْثَاهْ ثُمَّ وَا غَوْثَاهْ بِکَ یَا اللهُ مِنْ هَوًى قَدْ غَلَبَنِی وَ مِنْ عَدُوٍّ قَدِ اسْتَکْلَبَ عَلَیَّ‏»(حاشیه مفاتیح الجنان، دعاى حزین)، خدایا به دادم برس خدایا سگ نفس به من حمله مى‌‌کند مى‌‌خواهد مرا به گناه بکشاند.

منبع: حکایات اخلاقی: 497.


 comment گل نوشته شما ()