سلام.خوش آمدید*** دوست گرامی؛ توصیه می‌‌‌کنم اگر اولین دیدار شما از این وبلاگ است، «حتما» ابتدا پست ثابت(اولین پست) را بخوانید.*** جدیدترین مطالب وبلاگ را، بعد از این پست دنبال کنید. ***با نظرات ارزشمند خود، زینت بخش وبلاگ باشید.*** موفق و منصور باشید

برای همه مفیده

تسلیت شهادت رسول خدا(ص) و امام مجتبی(ع) و امام رضا(ع) همراه مطالبی سودمند
نویسنده : عبدالله حقدوست - ساعت ۱٠:٢٥ ‎ق.ظ روز ٥ آذر ۱۳٩٥
 

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ کَمَا دَفَعْتَ بِهِ الشَّقَاءَ وَ کَشَفْتَ بِهِ الْغَمَّاءَ وَ أَجَبْتَ بِهِ الدُّعَاءَ وَ نَجَّیْتَ بِهِ مِنَ الْبَلَاء

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى الْحَسَنِ بْنِ سَیِّدِ النَّبِیِّینَ وَ وَصِیِّ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ السَّلَامُ عَلَیْکَ یَا ابْنَ رَسُولِ الله‏

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى عَلِیِّ بْنِ مُوسَى الرِّضَا الَّذِی ارْتَضَیْتَهُ وَ رَضِیتَ بِهِ مَنْ شِئْتَ مِنْ خَلْقِک‏


فرا رسیدن 28 صفر؛ سالروز شهادت جانسوز و مظلومانه رسول خدا(ص)

و شهادت مظلومانه و غریبانه سبط اکبرش؛ امام حسن مجتبی(ع)

و 30 صفر؛ سالروز شهادت جانگداز ثامن الحجج علی بن موسی الرضا(ع)

بر امام زمان(عج) و شما عزیزان تسلیت و تعزیت باد.

به همین مناسبت مطالبی ارزشمند تقدیم شما گرامیان می‌‌شود:

  • قبول وصایاى رسول خدا(ص) توسط حضرت علی(ع)
  • فقراء چگونه ثواب انفاق و خیرات ثروتمندان را ببرند؟
  • برکت ظروف و دیگ سنگى به دعای امام رضا(ع)
  • حرز همراه امام رضا(ع) برای دفع بلا

قبول وصایاى رسول خدا(ص) توسط حضرت علی(ع)

حضرت امام باقر(علیه السلام) حکایت می‌‌فرماید:

در آخرین روزهاى عمر پر برکت پیامبر گرامى اسلام(صلّى الله علیه و آله) در همان بیمارى و ناراحتى که در اثر زهر وارد شده بود و منجر به شهادت حضرتش گشت، امام على(علیه السلام) کنار بستر رسول خدا حضور داشت و سر مبارک آن حضرت را بر زانوی خود نهاده بود.

مهاجرین و انصار در منزل آن حضرت حضور داشتند و برخى از ایشان اطراف بستر آن بزرگوار حلقه زده بودند.

ناگهان پیامبرخدا(ص) چشم هاى نازنین خویش را گشود و خطاب به جانشین خود امیرالمؤمنین على(علیه السلام) کرد و فرمود: برادرم! آیا وصیّت مرا مى‌‌پذیرى؟ و وعده ها و توصیه‌‌هاى مرا انجام مى‌‌دهى؟

امیرالمؤمنین على(علیه السلام) در پاسخ اظهار داشت: بلى، یا رسول الله! و شروع به گریستن کرد بطورى که از شدّت گریه و غم و اندوه نزدیک بود بیهوش گردد.

پس از آن رسول الله(صلّى الله علیه و آله) به بلال فرمود: اى بلال! شمشیر و کلاهخود و زره و اسب و شتر و پارچه اى که در هنگام عبادت بر شکم خود مى بستم را بیاور.

پس بلال حبشى دستور حضرت را اطاعت کرد و آن وسایل را به حضور ایشان آورد. رسول خدا(صلّى الله علیه و آله) خطاب به امیرالمؤمنین(علیه السلام) فرمود: یا على! این وسایل و اسباب، مختصّ تو است، آنها را بردار و به خانه ات بِبَر، که پس از من بر تو مضایقه نکنند.

لذا امیرالمؤمنین على(علیه السلام) آن وسایل را برداشت؛ و در حضور حاضران بر چشم و سر خود مالید و سپس آنها را به خانه خود برد.

إحقاق الحقّ 4: 90.

فقراء چگونه ثواب انفاق و خیرات ثروتمندان را ببرند؟

ابن عبّاس نقل می‌‌کند:

روزى عدّه‌‌اى از فقراء و مساکین نزد رسول خدا(صلّى الله علیه و آله) آمدند و اظهار داشتند: یا رسول الله! ثروتمندان، همانند ما نماز می‌‌خوانند و روزه می‌‌گیرند، اما آنها چون مال و ثروت دارند صدقه مى‌‌دهند و انفاق مى‌‌کنند و برده آزاد می‌‌کنند؛ ولى ما محروم هستیم و توان انجام این خیرات را نداریم.

حضرت رسول(ص) فرمود:

هنگامى که سلام نماز را گفتید، 33 مرتبه بگوئید: «سبحان الله»، و 33 مرتبه «الحمدلله»، و 34 مرتبه «الله اکبر»، و بعد از آن 10 مرتبه «لاإله إلا الله» بگوئید، تا تمامى آنچه را که ثروتمندان قبل و بعد از شما انجام مى‌‌دهند، شما هم ثواب آن را دریابید.

جامع الأخبار: 53.

برکت ظروف و دیگ سنگى به دعای امام رضا(ع)

هنگامى که مأمون، حضرت رضا(علیه السلام) را از مدینه به خراسان احضار کرد، آن حضرت در مسیر راه، معجزات و کراماتى را به اذن خداوند متعال به مردم و همراهیان خود ارائه نمود.

از آن جمله؛ وقتى امام(علیه السلام) به روستاى سناباد رسید، بر کوهى -که از سنگ سیاه بود- تکیه زد و این دعا را بر زبان مبارک خویش جارى نمود: «اللَّهُمَّ أَنْفِعْ بِهِ وَ بَارِکْ فِیمَا یُجْعَلُ فِیهِ وَ فِیمَا یُنْحَتُ مِنْه»؛ پروردگارا، مردم را از این کوه سودمند گردان، و در آنچه از آن مى‌‌تراشند، برکت و فایده‌‌اى بسیار قرار بده.

سپس فرمود: هر غذائى که مى‌‌خواهید براى من طبخ نمائید در ظرف سنگى تراشیده شده از این کوه باشد.

و چون از آن کوه براى حضرت در ظروف سنگى غذا تهیّه شد، مرتّب غذا تناول مى‌‌فرمود؛ گرچه حضرت کم خوراک بود.

و از آن روز به بعد، مردم ظرف‌‌هاى سنگى گوناگونى از آن کوه مى‌‌تراشند و مورد استفاده قرار مى‌‌دهند، که به وسیله دعاى حضرت برکات بسیارى دیده‌‌اند.

عیون أخبار الرضا(ع)  ‏2: 136.

حرز همراه امام رضا(ع) برای دفع بلا

یاسر خادم نقل می‌‌کند که وقتی حضرت على بن موسى الرضا(ع) در قصر حُمَید بن قَحطَبَه وارد شد، جامه‌‌‏هاى خود را بیرون آورد و به حمید داد. حمید جامه‌‌‏ها را برداشت و به کنیز خود داد تا آن جامه‌‌‏ها را بشوید.

پس طولى نکشید که کنیز آمد و رُقعه‌‌ای در دست داشت و آن رقعه را به حمید داد و گفت این رقعه را در جیب حضرت أبو الحسن على بن موسى الرضا(ع) یافتم.

حمید می‌‌گوید من به آن حضرت عرض کردم فداى وجودت شوم، کنیز در جیب پیراهن مبارکت رقعه‌‌ای یافته، این رقعه چیست؟

فرمود: یا حُمَید! این حرزى است که من از خود جدا نمی‌‌کنم.

عرض کردم‏ مرا به این حرز مشرف گردان(و به من هم عنایت فرما).

فرمود: این حرزى است که هر کس آن را در جیب و گریبان خود نگاهدارد، بلا از او دفع شود و او را از شیطان ملعون پناه دهد و از شر شیطان ایمن باشد. سپس آن حرز را بر حمید املا فرمود و آن حرز این است:

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ بِسْمِ اللهِ إِنِّی أَعُوذُ بِالرَّحْمنِ مِنْکَ إِنْ کُنْتَ تَقِیًّا أَوْ غَیْرَ تَقِیِّ أَخَذْتُ بِاللهِ السَّمِیعِ الْبَصِیرِ عَلَى سَمْعِکَ وَ بَصَرِکَ لَا سُلْطَانَ لَکَ عَلَیَّ وَ لَا عَلَى سَمْعِی وَ لَا بَصَرِی وَ لَا عَلَى شَعْرِی وَ لَا عَلَى بَشَرِی وَ لَا عَلَى لَحْمِی وَ لَا عَلَى دَمِی وَ لَا عَلَى مُخِّی وَ لَا عَلَى عَصَبِی وَ لَا عَلَى عِظَامِی وَ لَا عَلَى أَهْلِی وَ لَا عَلَى مَالِی وَ لَا عَلَى مَا رَزَقَنِی رَبِّی سَتَرْتُ بَیْنِی وَ بَیْنَکَ بِسِتْرَةِ النُّبُوَّةِ الَّذِی اسْتَتَرَ بِهِ أَنْبِیَاءُ اللهِ مِنْ سُلْطَانِ الْفَرَاعِنَةِ جَبْرَئِیلُ عَنْ یَمِینِی وَ مِیکَائِیلُ عَنْ یَسَارِی وَ إِسْرَافِیلُ مِنْ وَرَائِی وَ مُحَمَّدٌ ص أَمَامِی وَ اللهُ مُطَّلِعٌ عَلَى مَا یَمْنَعُکَ وَ یَمْنَعُ الشَّیْطَانَ مِنِّی اللَّهُمَّ لَا یَغْلِبُ جَهْلُهُ أَنَاتَکَ أَنْ یَسْتَفِزَّنِی وَ یَسْتَخِفَّنِی اللَّهُمَّ إِلَیْکَ الْتَجَأْتُ اللَّهُمَّ إِلَیْکَ الْتَجَأْتُ اللَّهُمَّ إِلَیْکَ الْتَجَأْتُ.

(افراد میتوانند همین حرز را بنویسند و همراه خود داشته باشند).

عیون أخبار الرضا(ع)  ‏2: 138.


 comment گل نوشته شما ()