سلام.خوش آمدید*** دوست گرامی؛ توصیه می‌‌‌کنم اگر اولین دیدار شما از این وبلاگ است، «حتما» ابتدا پست ثابت(اولین پست) را بخوانید.*** جدیدترین مطالب وبلاگ را، بعد از این پست دنبال کنید. ***با نظرات ارزشمند خود، زینت بخش وبلاگ باشید.*** موفق و منصور باشید

برای همه مفیده

تبریک آغاز امامت حضرت حجت(ع) و فایده ایشان در غیبت
نویسنده : عبدالله حقدوست - ساعت ۱۱:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۸ آذر ۱۳٩٥
 

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى وَلِیِّکَ وَ ابْنِ أَوْلِیَائِکَ الَّذِینَ فَرَضْتَ طَاعَتَهُمْ وَ أَوْجَبْتَ حَقَّهُمْ

وَ أَذْهَبْتَ عَنْهُمُ الرِّجْسَ وَ طَهَّرْتَهُمْ تَطْهِیرا اللَّهُمَّ انْصُرْهُ وَ انْتَصِرْ بِهِ لِدِینِکَ

وَ انْصُرْ بِهِ أَوْلِیَاءَکَ وَ أَوْلِیَاءَهُ وَ شِیعَتَهُ وَ أَنْصَارَهُ وَ اجْعَلْنَا مِنْهُمْ

 

سالروز آغازین روز امامت و ولایت بقیة الله الاعظم(ارواحنا فداه)

بر آن حضرت و محبان و پیروان آن حضرت و شما عزیزان تبریک و تهنیت باد.

یکی از شبهه‌‌‌هایی که در مورد امام زمان(علیه السلام)، مطرح می‌‌‌شود این است که: امام غایب، رهبر و پیشوا است و وجود رهبر در صورتی می‌‌‌تواند مفید باشد که حضور عادی در میان پیروان خود داشته باشد. امامی که دیده نمی‌‌‌شود، چگونه می‌‌‌تواند نقش رهبری را در جامعه ایفا کند؟

در ادامه مطلب پاسخ این سؤال تقدیم شده است.


این سؤال را به تعبیر دیگر می‌‌توان اینطور گفت؛ زندگی امام در دوران غیبت، به منزله چشمه آب زلالی است که در ظلمات بوده و کسی را توان دسترسی به آن نیست.

وجود مخفیانه آن چشمه، چه سودی برای عموم مردم دارد و مردم چگونه از وجود پنهان او بهره‌‌مند می‌‌‌شوند؟

این سؤال تنها امروز مطرح نیست بلکه از روایات استفاده می‌‌‌شود که حتی پیش از تولد حضرت مهدی(علیه السلام) در عصر پیامبر خدا(ص) و امامان(ع) نیز مطرح بوده و ائمه اطهار(ع) با آغوش باز به آن پاسخ می‌‌‌داده‌‌اند.

نمونه‌‌‌های روائی

1. جابر بن عبدالله انصاری از پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) پرسید: آیا شیعه در زمان غیبت از فیوضات قائم آل محمد(صلی الله علیه و آله) برخوردار می‌‌‌شوند؟

پیامبر(صلی الله علیه و آله) فرمود: «آری، قسم به پروردگاری که مرا به پیامبری برگزید، از وی نفع می‌‌‌برند و از نور ولایتش کسب نور می‌‌‌کنند، همچنان که از خورشید استفاده می‌‌‌کنند هنگامی که در پشت ابرها قرار گیرد..» (1)

2. از امام سجاد(علیه السلام) پرسیدند: شیعیان در زمان غیبت از وجود حضرت ولی عصر(علیه السلام) چگونه استفاده می‌‌‌کنند؟ فرمود: «آنچنان که از خورشید استفاده می‌‌‌شود، هنگامی که در پشت ابرها پنهان گردد..»

3. امام باقر(علیه السلام) فرمود: «از روزی که خداوند متعال حضرت آدم را آفریده تا روز قیامت زمین خالی از حجت نبوده و نخواهد بود، یا حجت ظاهر و روشن و یا غایب و پنهان..» راوی پرسید از امام غایب چگونه استفاده می‌‌‌شود؟ فرمود: «آن چنان که از خورشید هنگامی که پشت ابر است استفاده می‌‌‌شود..» (2)

4. در توقیع مبارکی که از ناحیه مقدسه امام زمان(علیه السلام) توسط دومین نائب خاص ایشان، محمد بن عثمان، به اسحاق بن یعقوب صادر شده چنین نوشته شده: «اما چگونگی استفاده مردم از من، مثل استفاده آنها از خورشید هنگامی که در پشت ابر پنهان شود می‌‌‌باشد..» (3)

نکته اساسی اینجاست که چرا امام زمان(علیه السلام) در زمان غیبت به خورشید پنهان در پشت ابر تشبیه شده است؟

وجوه شباهت امام زمان(علیه السلام) به خورشید پشت ابر

1. خورشید در منظومه شمسی مرکزیت دارد و کرات و سیارات به دور او در حرکتند، چنان که وجود گرامی حضرت حجت(علیه السلام) در نظام هستی مرکزیت دارد. «ببقائه بقیت الدنیا و بیمنه رزق الوراء و بوجوده ثبتت الارض و السماء»؛ (4)

به بقای او دنیا باقی است و به یمن وجود او بقیه موجودات روزی داده می‌‌‌شوند و به واسطه وجود او زمین و آسمان پایدارند.

2. خورشید در این مجموعه منافع فراوانی دارد مانند: جاذبه که مایه ثبات و بقای نظام است، گرما و حرارت که پشت انبوه ابر غلیظ نیز به زمین می‌‌‌رسد و نیز باد و باران، روئیدن گیاهان و امثال آن از برکت تابش خورشید است که ابرگرفتگی در آن اثر مهمی ندارد. بله، نورافشانی از پشت ابر کمتر خواهد بود. بدین ترتیب ابرگرفتگی فقط یکی از منافع آفتاب را تقلیل می‌‌‌دهد، نه این که از بین ببرد. امام زمان(علیه السلام) نیز غیر از حضور عادی‌اش در میان مردم منافع فراوانی برای مردم دارد که در پرتو وجود حضرتش از وجود او استفاده می‌‌‌برند.

3. ابر هرگز آفتاب را نمی‌‌‌پوشاند بلکه ما را می‌‌‌پوشاند، در نتیجه ما را از دیدن آن محروم می‌‌‌کند، نه آن که در منفعت رسانی آن خلل ایجاد کند. چگونه می‌‌‌توان گفت کسی که عالم وجود در قبضه قدرت اوست و می‌‌‌تواند هر لحظه‌ای در هر جا حضور داشته باشد، غایب است؟

کی رفته‌‌‌ای ز دل که تمنا کنم تو را *** کی بوده‌‌‌ای نهفته که پیدا کنم تو را

غیبت نکرده‌‌‌ای که شوم طالب حضور *** پنهان نگشته‌‌‌ای که هویدا کنم تو را

با صد هزار جلوه برون آمدی که من *** با صد هزار دیده تماشا کنم تو را (5)

4. پوشاندن ابر، اختصاص به کسانی دارد که در زمین هستند نه کسی که بر فراز ابر حرکت می‌‌‌کند.

غیبت آن حضرت نیز برای کسانی است که به دنیا و طبیعت چسبیده‌‌اند، اما کسانی که بر ابر شهوات و غبار هواهای نفسانی پا می‌‌‌گذارند و در آسمان معنویت پرواز می‌‌‌کنند هر لحظه که بخواهند در حضور هستند.

جمال یار ندارد نقاب و پرده ولی *** غبار ره بنشان تا نظر توانی کرد (6)

5. آفتاب لحظه‌‌‌ای از نورافشانی غفلت نمی‌‌‌کند. هر کس به اندازه ارتباطی که با خورشید دارد از نور آن بهره می‌‌‌برد و اگر بتواند همه موانع را کنار بزند و در برابر آفتاب بنشیند، بهره کاملی می‌‌‌برد.

 چنان که حضرت ولی عصر(ع) مجرای فیض الهی است و در این جهت فرقی بین بندگان خدا نمی‌‌‌گذارد، لیکن هر کس به اندازه ارتباط خود استفاده می‌‌‌برد. (7)

--------------

پاورقی

1) بحار الانوار، چاپ قدیم، ج 13، ص 129؛ کمال الدین، ج 1، ص 253.

2) بحار الانوار، ج 52، ص 92؛ کمال الدین، ج 1، ص 207.

3) احادیث الامام المهدی(عج)، ج 4، ص 294؛ کمال الدین، ج 2، ص 322؛ غیبت، شیخ طوسی، ص 117.

4) مفاتیح الجنان، دعای عدیله.

5) دیوان حافظ، ص 195، غزل 144.

6) فروغ بسطامی.

7) عصاره خلقت، آیت الله جوادی آملی، مرکز نشر اسراء، چاپ دوم، ص 85.


 comment گل نوشته شما ()