سلام.خوش آمدید*** دوست گرامی؛ توصیه می‌‌‌کنم اگر اولین دیدار شما از این وبلاگ است، «حتما» ابتدا پست ثابت(اولین پست) را بخوانید.*** جدیدترین مطالب وبلاگ را، بعد از این پست دنبال کنید. ***با نظرات ارزشمند خود، زینت بخش وبلاگ باشید.*** موفق و منصور باشید

برای همه مفیده

قهرمانان کتابهای فارسی دبستان همه در یکجا
نویسنده : عبدالله حق دوست - ساعت ۱:٥٦ ‎ب.ظ روز ۸ خرداد ۱۳۸٧
 

یادی از درسهای قدیم و همون درسها به زبان امروزی


شب شده بود، اما حسنک به خانه نیامده بود. حسنک مدت های زیادی است که به خانه نمی‌آید. او به شهر رفته و در آنجا شلوار جین و تی‌شرت‌های تنگ به تن می‌کند. او هر روز صبح به جای غذا‌دادن به حیوانات، جلو آینه به موهای خود ژل می‌زند. موهای حسنک دیگر مثل پشم گوسفند نیست چون او به موهای خود گِلَت می‌زند.

دیروز که حسنک با کبری چت می‌کرد، کبری گفت که تصمیم بزرگی گرفته‌است. کبری تصمیم داشت حسنک را رها کند و دیگر با او چت نکند چون او با پتروس چت می‌کرد. پتروس همیشه پایِ کامپیوترش نشسته و چت می‌کند.

روزی پتروس دید که سد سوراخ شده، اما انگشت او درد می‌کرد، چون زیاد چت کرده بود. او نمی دانست که سد تا چند لحظه دیگر می‌شکند و از این رو در حال چت کردن غرق شد. برای مراسم دفن او، کبری تصمیم گرفت با قطار به آن سرزمین برود، اما کوه روی ریل ریزش کرده بود.

 ریزعلی دید که کوه ریزش کرده اما حوصله نداشت. ریزعلی سردش بود و دلش نمی‌خواست لباسش را درآورد. ریزعلی چراغ قوه داشت، اما حوصله دردسر نداشت. قطار به سنگ ها برخورد کرد و منفجر شد. کبری و مسافران قطار مردند. اما ریزعلی بدون توجه، به خانه رفت. خانه مثل همیشه سوت و کور بود.

الان چند سالی است که کوکب خانم همسر ریز‌علی مهمان ناخوانده ندارد. او حتی مهمان خوانده هم ندارد. او حوصله مهمان ندارد. او پول ندارد تا شکم مهمان ها را سیر کند. او در خانه تخم مرغ و پنیر دارد اما گوشت ندارد. او آخرین بار که گوشت قرمز خرید، چوپان دروغگو به او گوشت خر فروخت، اما او از چوپان دروغگو گله ندارد، چون دنیای ما خیلی چوپان دروغگو دارد. به همین دلیل است که دیگر در کتاب های دبستان آن داستان های قشنگ وجود ندارد.


 comment گل نوشته شما ()