سلام.خوش آمدید*** دوست گرامی؛ توصیه می‌‌‌کنم اگر اولین دیدار شما از این وبلاگ است، «حتما» ابتدا پست ثابت(اولین پست) را بخوانید.*** جدیدترین مطالب وبلاگ را، بعد از این پست دنبال کنید. ***با نظرات ارزشمند خود، زینت بخش وبلاگ باشید.*** موفق و منصور باشید

برای همه مفیده

کیفیت نماز شب
نویسنده : عبدالله حق دوست - ساعت ۱:۱٥ ‎ب.ظ روز ٥ شهریور ۱۳۸۸
 

یکی از اعمالی که دارای فضیلت بسیار زیادی است و آثار عجیب و غریبی برای آن نقل شده است، «نماز شب» است.

نمازی که هم آثار بسیار زیاد دنیوی دارد و هم آثار أخروی عالی. که در اینجا برخی آثار آن را برشمرده‌ام.

لذا در این ماه که راحت‌تر می‌توان این نماز را خواند، کیفیت آن را بیان می‌کنم و از تمام شما عزیزان التماس دعا دارم.


وقت نماز شب:

از نصف شب تا فجر صادق(اذان صبح) وقت نماز شب است، و نماز شب در «سحر» از فضیلت بیشتری برخوردار است. و یک سوم آخر شب؛ «سحر» محسوب می‌شود. و بهترین وقت سحر نیز؛ نزدیک اذان صبح است.

‌رکعات نماز شب:‌

مجموع نماز شب؛ 11 رکعت است(که تمام آن دو رکعتی است، بجز رکعت آخر، که یک رکعتی است).

8 رکعت آن(4 نماز دو رکعتی) به نیت «نافله شب» خوانده می‌شود که شکل آن مانند نماز صبح است[با این تفاوت که أوّلاً نیت آن؛ «نافله شب» است و ثانیاً مستحب است و ثالثاً می‌تواند بلند یا آهسته بخواند].

بعد از آن 2 رکعت به نیت «شَفع» می‌خواند(که بهتر است در رکعت اول آن بعد از حمد، سوره ناس و در رکعت دوم بعد از حمد، سوره فلق خواند شود).

در آخر هم یک رکعت به نام «وَتر» بجای می‌آورد(که بهتر است بعد از حمد؛ سه بار سوره توحید، یک بار سوره فلق و یک بار سوره ناس را بخوانیم.  بعد از حمد و وسوره، قنوت می‌خواند).

مستحبات نماز شب:

مستحب است که در «قنوت نماز وتر» اعمال زیر را انجام دهد؛

1) 70 مرتبه بگوید: «أستَغفِرُالله ربّی و أتُوبُ إلیه».

2) برای 40 مؤمن(زنده یا مرده) دعا و استغفار کند، مثلاً برای پدر، مادر، پدر بزرگ، مادر بزرگ، یا علمای اسلام و شهدا طلب مغفرت کند. مثلاً بگوید اللّهم اغفر أبی، اللّهم اغفر أمّی، اللّهم اغفر جدّی، اللّهم اغفر جدّتی، و.... نیز می‌تواند به فارسی برای آنها طلب مغفرت کند و بگوید: خدایا پدرم را بیامرز، مادرم را بیامرز، و....

3) 300 مرتبه بگوید «إلهی العَفو».

4) هفت مرتبه بگوید «اللّهم هذا مَقامُ العائذِ بِکَ مِن النّار».

البته اگر مقداری از اینها را هم بخواند ایرادی ندارد.

تذکر:

- چنانچه مقداری از نماز شب را خوانده باشد و اذان صبح(طلوع فجر) شود، می‌تواند بقیه نماز شب را هم به نیت اداء بخواند.

- در صورتی که فرصتش اندک است، می‌تواند در رکعت اول و دوم، سوره را نخواند و فقط حمد را بخواند و به رکوع رود و بقیه نماز را بخواند.

- کسی که مى‌ترسد خواب بماند و نماز شب از او فوت شود، یا برای خواندن آن در نیمه شب عذری دارد، مى‌تواند نماز شب را پیش از نیمه شب بخواند.

- اگر نماز شب از کسى فوت شد مى تواند قضاى آن را در روز به جا بیاورد. و حتی می‌تواند در حال راه رفتن، قضای آن را بجا آورد(که تفصیل آن در مفاتیح الجنان و کتب دیگر ذکر شده است).


 comment گل نوشته شما ()