سلام.خوش آمدید*** دوست گرامی؛ توصیه می‌‌‌کنم اگر اولین دیدار شما از این وبلاگ است، «حتما» ابتدا پست ثابت(اولین پست) را بخوانید.*** جدیدترین مطالب وبلاگ را، بعد از این پست دنبال کنید. ***با نظرات ارزشمند خود، زینت بخش وبلاگ باشید.*** موفق و منصور باشید

برای همه مفیده

دعایی برای یافتن همسر باتقوا و مناسب
نویسنده : عبدالله حق دوست - ساعت ۱۱:۱٥ ‎ب.ظ روز ٢٠ اسفند ۱۳۸۸
 

دعاهایی که در روایات و از زبان ائمه(ع) بیان شده، همگی باید به همراه «تلاش و کوشش و تحقیق همه جانبه برای انتخاب همسر» باشد.

یکی از دعاهایی که در این زمینه نقل شده، دعایی است که از حضرت علی(ع) نقل شده است.


خداوند متعال برای هر کاری، اسباب و عللی قرار داده که برای به نتیجه رسیدن آن، باید از طریق اسباب آن عمل کرد.

راه پیدا کردن همسر مناسب، تحقیق و شناسایی دقیق است، البته در این راه باید از خداوند هم کمک خواست تا ما را در شناخت صحیح، هدایت کند و تلاش­های ما به نتیجه‌ی مطلوب برسد.

دعاهایی که در روایات و از زبان ائمه(ع) بیان شده، همگی باید به «همراه تلاش و کوشش و تحقیق همه جانبه برای انتخاب همسر» باشد.

یکی از دعاهایی که در این زمینه نقل شده، دعایی است که از حضرت علی(ع) نقل شده است:

 

قَالَ عَلِیٌّ(ع): «مَنْ أَرَادَ مِنْکُمُ التَّزْوِیجَ فَلْیُصَلِّ رَکْعَتَیْنِ وَ لْیَقْرَأْ سُورَةَ فَاتِحَةَ الْکِتَابِ وَ سُورَةَ یس، فَإِذَا فَرَغَ مِنَ الصَّلَاةِ فَلْیَحْمَدِ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ وَ لْیُثْنِ عَلَیْهِ وَ لْیَقُلِ:

«اللَّهُمَّ ارْزُقْنِی زَوْجَةً صَالِحَةً وَدُوداً وَلُوداً شَکُوراً قَنُوعاً غَیُوراً إِنْ أَحْسَنْتُ شَکَرَتْ وَ إِنْ أَسَأْتُ غَفَرَتْ وَ إِنْ ذَکَرْتُ اللَّهَ تَعَالَى أَعَانَتْ وَ إِنْ نَسِیتُ ذَکَّرَتْ وَ إِنْ خَرَجْتُ مِنْ عِنْدِهَا حَفِظَتْ وَ إِنْ دَخَلْتُ عَلَیْهَا سُرَّتْ وَ إِنْ أَمَرْتُهَا أَطَاعَتْنِی وَ إِنْ أَقْسَمْتُ عَلَیْهَا أَبَرَّتْ قَسَمِی وَ إِنْ غَضِبْتُ عَلَیْهَا أَرْضَتْنِی یَا ذَا الْجَلَالِ وَ الْإِکْرَامِ هَبْ لِی ذَلِکَ فَإِنَّمَا أَسْأَلُکَ وَ لَا أَجِدُ إِلَّا مَا قَسَمْتَ لِی فَمَنْ فَعَلَ ذَلِکَ أَعْطَاهُ اللَّهُ مَا سَأَلَ»[١]؛

یعنی: «هر یک از شما که خواست ازدواج کند باید ابتدا دو رکعت نماز بخواند و در هر رکعت؛ سوره‌ی حمد و سوره‌ی یس را بخواند، وقتی که از نماز فارغ شد، بعد از حمد و ثنای پروردگار، اینگونه بگوید:

«پروردگارا، همسری مهربان و بچه آور و شکرگزار و با غیرت به من عطا کن، که اگر به او نیکی کردم شکرگزار باشد، و اگر به او بدی کردم مرا ببخشد، و اگر یاد خدا کردم مرا یاری کند، و اگر خدا را فراموش کردم مرا به یاد خدا بیندازد. و اگر از نزد او خارج شدم(أسرار و اموال و آبروی مرا) حفظ کند، و اگر بر او وارد شدم مرا خوشحال سازد، و اگر او را به کاری امر کردم مرا اطاعت کند، و اگر بر علیه او قسم خوردم(که او کاری را انجام دهد) او (آن کار را انجام داده) و مرا از آن قسم بریء­الذمّه ­کند، و اگر بر او غضب کردم مرا راضی سازد.

ای پروردگار صاحب جلال و اکرام، چنین همسری را به من هدیه کن! پس به درستی که من او را از تو خواسته­ام و به من نمی‌رسد مگر آن چیزی که تو منت می‌گذاری و عطا می‌کنی».

سپس امام(ع) فرمود هر کس این کار را انجام دهد، خداوند متعال آنچه را که او خواسته به او عطا خواهد کرد.[١]- بحارالانوار 100: 268.


 comment گل نوشته شما ()