سلام.خوش آمدید*** دوست گرامی؛ توصیه می‌‌‌کنم اگر اولین دیدار شما از این وبلاگ است، «حتما» ابتدا پست ثابت(اولین پست) را بخوانید.*** جدیدترین مطالب وبلاگ را، بعد از این پست دنبال کنید. ***با نظرات ارزشمند خود، زینت بخش وبلاگ باشید.*** موفق و منصور باشید

برای همه مفیده

ماه رمضان را دریابید
نویسنده : عبدالله حق دوست - ساعت ٦:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۸ امرداد ۱۳۸٩
 

«یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا کُتِبَ عَلَیْکُمُ الصِّیامُ کَما کُتِبَ عَلَى الَّذینَ مِنْ قَبْلِکُمْ لَعَلَّکُمْ تَتَّقُونَ»(بقره: 183)

«اى افرادى که ایمان آورده‏اید! روزه بر شما نوشته شده، همانگونه که بر کسانى که قبل از شما بودند نوشته شد؛ تا پرهیزکار شوید».

خدایا! این ماه رمضان است، ماه نزول قرآن، ماه روزه دارى، عبادت و نماز، ماه تضرع و زارى به درگاه تو، ماه توبه و بخشش و رحمت و ماه آزادى از آتش، ماه رستگارى و دست یافتن به بهشت است.


روزه؛ عبادتى است پنهانی، که به نوبه خود، تجلّى راستین ایده‌ها و عقیده‌هاى راستین و مجلاى احساس حضور است.

یم و سرسپردگى روزه دار، در برابر دستورات خدا و آینه‌ی تمام نماى اعتقاد و عمل به اصول و فروع اسلام است. روزه داراى فرهنگ مخصوص به خود بوده و روزه داران در ماه مبارک رمضان، بیشتر با واژه هاى مربوط به این فرهنگ، سر و کار پیدا مى‌کنند.

طبق تحقیقات، در ماه مبارک رمضان، چهار صد واژه همگام با فرهنگ روزه بین سه تا ده برابر بیشتر از سایر ماهها به کار مى‌روند؛ واژه هایى همچون: ببخشید، عذر مى‌خواهم، تلاوت، صدقه، انفاق، خیرات، احسان، نماز، روزه، دستگیرى، فقرا و ... از بهار خاصى برخوردار مى باشند.

راز اصلى این مسأله آن است که شدت حرارت معنوى معارف جانبخش ‍ماه رمضان، به گونه‌اى است که هر نوع ناخالصى را از دل روزه داران عاشق مى‌زداید، و هرگونه زنگار ناآشنا را از چهره جانشان پاک مى‌کند و عرصه پهناور آن را با گلهاى معطر معارف الهى و فضائل اخلاقى مى‌آراید.

همان گونه که «فروردین»، آغاز سال شکوفایى طبیعت است و «محرم»، آغاز سال حماسه و شور است، «ماه مبارک رمضانم نیز آغاز سال «عرفان» است.

وقتى انسان روایات مربوط به ماه مبارک رمضان و دعاهاى وارده در آن را بررسى مى‌کند، مى‌بیند که خداوند متعال، بهانه‌اى خواسته تا در این ماه پرفیض و برکت، به بندگان خود لطف و رحمت کند، و إلا چرا «نَفَس کشیدن» که امرى تکوینى و غیرارادى است؛ ثواب گفتن «سبحان الله» را داشته باشد، که ثواب آن براى هر یک «سبحان الله»، سبز شدن یک درخت در بهشت است. و نیز چگونه «خوابیدن» که ناچار از آن هستیم، ثواب عبادت و نماز را پیدا کرده است؟!

عزیزان! این سفره و این شما...، فرصت را از دست ندهید و غنیمت شمارید.

گر گدا کاهل بود، تقصیر صاحب خانه چیست؟!


 comment گل نوشته شما ()