سلام.خوش آمدید*** دوست گرامی؛ توصیه می‌‌‌کنم اگر اولین دیدار شما از این وبلاگ است، «حتما» ابتدا پست ثابت(اولین پست) را بخوانید.*** جدیدترین مطالب وبلاگ را، بعد از این پست دنبال کنید. ***با نظرات ارزشمند خود، زینت بخش وبلاگ باشید.*** موفق و منصور باشید

برای همه مفیده

«شب جُهَنی» چه شبی است؟
نویسنده : عبدالله حق دوست - ساعت ۸:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۱ شهریور ۱۳۸٩
 

حتما در مفاتیح الجنان، در اعمال شب بیست و سوم ماه رمضان دیده‌اید که از آن شب، به «شب جُهَنی» یاد می‌کند. آیا می‌دانید منظور چیست؟


علت این نامگذاری از این قرار است که شخصی است بنام «عبدالله بن انیس جُهَنى»، که وی از تیره «جُهَنیّه» است که رمه‌دارى بادیه نشین بود. او به دلیل دورى از مدینه، امکان حضور دایم در مدینه را نداشت.

روزى خدمت رسول خدا(ص) رسید و احوال خویش را عرضه داشت که به دلیل بُعد مسافت، امکان حضور دایم در شب‏هاى رمضان و إحیاء نگهداشتن را در مدینه ندارد و از پیامبر(ص) خواست تا شب قدر را براى او معین کند تا در آن شب در مدینه حضور یابد و به عبادت بپردازد.

پیامبر(ص) در پاسخ به وى فرمود: «شب بیست و سوم ماه رمضان»، و از آن پس، شب بیست و سوم به عنوان شب قدر و «شب جهنى» معروف شد.[الدرالمنثور، ج۶، ص۳۷۳]

برخی با تمسّک به این روایت معتقدند شب قدر، و آن شبی که از بین سه شب، اهمیت ویژه‌ای دارد، شب بیست و سوّم ماه رمضان است.

لکن باید توجّه داشت، که در کنار این روایت، روایات دیگری نیز هست که حکایت از «لیلة القدر» بودن شب‏هاى نوزدهم و بیست و یکم دارند.

به هر حال خوشا به سعادت آنانکه موفقند و هر شب ماه رمضان و مخصوصا این سه شب را احیا می‌کنند.

 

 

خدایا ما را از کسانی قرار ده؛ که توفیق درک شب قدر را به آنان عنایت می‌کنی.

 


 comment گل نوشته شما ()