سلام.خوش آمدید*** دوست گرامی؛ توصیه می‌‌‌کنم اگر اولین دیدار شما از این وبلاگ است، «حتما» ابتدا پست ثابت(اولین پست) را بخوانید.*** جدیدترین مطالب وبلاگ را، بعد از این پست دنبال کنید. ***با نظرات ارزشمند خود، زینت بخش وبلاگ باشید.*** موفق و منصور باشید

برای همه مفیده

ماه رمضان؛ ماه مهمانی حضرت دوست
نویسنده : عبدالله حق دوست - ساعت ۳:٠٠ ‎ب.ظ روز ٦ امرداد ۱۳٩٠
 

ماه مبارک رمضان در حال آمدن است و ما را برای مهمانی بزرگی فرا می‌خواند. مهمانی‌‌ای که میزبان آن خداوند متعال و رحمان و رحیم است. خوشا به سعادت کسانی که قبل از ماه رمضان آنها، با بعد از ماه رمضان ایشان فرق می‌‌کند و تفاوت زیادی را نسبت به قبل حس می‌‌کنند.

اما فرق مهمانی خدا با مهمانی بندگان خدا چیست؟ و شرافت ماه رمضان چیست؟...

 


میهمانى خدا به چه معنا است؟

و اما منظور از مهمانى خدا چیست؟! پذیرایى در این مهمانى چگونه است؟ آیا سفره‌‌اى رنگارنگ و غذاهایى گوناگون است؟! هرگز!

میزبانى خدا شکل دیگرى است؛ مائده‌‌‌اش آسمانى است. او با قرآن پذیرایى مى‌‌کند، با لیلة القدر پذیرایى مى‌کند؛ «شَهْرُ رَمَضانَ الَّذی أُنْزِلَ فیهِ الْقُرْآنُ»(بقره:185) هر چه بخواهى در او هست؛ «لَیْلَةُ الْقَدْرِ خَیْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْر»(قدر:3).

چشم دل باز کن که جان بینى***آن چه نادیدنى است آن بینى

وقتى انسان روایات مربوط به ماه مبارک و دعاهاى وارده در آن را بررسى مى‌‌کند، مى‌‌بیند که خداى تعالى، بهانه‌‌اى خواسته تا در این ماه پرفیض و برکت، به بندگان خود لطف و رحمت کند و گرنه چرا «نفس کشیدن» که امرى تکوینى و غیر ارادى است، ثواب گفتن «سبحان الله» را داشته باشد که ثواب آن براى هر یک عدد «سبحان الله»، سبز شدن یک درخت در بهشت است(بحارالانوار93: 168) و نیز چگونه «خوابیدن» که ناچار از آن هستیم، ثواب عبادت و نماز را پیدا کرده است؟!

عزیزان! این سفره و این هم شما، فرصت را از دست ندهید و غنیمت شمارید.

گر گدا کاهل بود، تقصیر صاحب خانه چیست؟

شرافت ماه رمضان

از روایت دیگرى که شیخ صدوق آن را نقل کرده(عیون اخبار الرضا1: 51)، شرافت ماه رمضان، پیش از آمدنش شناخته مى‌‌شود:

عَنْ عَبْدِالسَّلَامِ بْنِ صَالِحٍ الْهَرَوِیِّ(معروف به اباصلت) قَالَ دَخَلْتُ عَلَى أَبِی الْحَسَنِ عَلِیِّ بْنِ مُوسَى الرِّضَا(ع) فِی آخِرِ جُمُعَةٍ مِنْ شَعْبَانَ فَقَالَ لِی یَا أَبَاالصَّلْتِ إِنَّ شَعْبَانَ قَدْ مَضَى أَکْثَرُهُ وَ هَذَا آخِرُ جُمُعَةٍ مِنْهُ فَتَدَارَکْ فِیمَا بَقِیَ مِنْهُ تَقْصِیرَکَ فِیمَا مَضَى مِنْهُ وَ عَلَیْکَ بِالْإِقْبَالِ عَلَى مَا یَعْنِیکَ وَ تَرْکِ مَا لَا یَعْنِیکَ وَ أَکْثِرْ مِنَ الدُّعَاءِ وَ الِاسْتِغْفَارِ وَ تِلَاوَةِ الْقُرْآنِ وَ تُبْ إِلَى اللَّهِ مِنْ ذُنُوبِکَ لِیُقْبِلَ شَهْرُ اللَّهِ إِلَیْکَ وَ أَنْتَ مُخْلِصٌ لِلَّهِ عَزَّوَجَلَّ وَ لَا تَدَعَنَّ أَمَانَةً فِی عُنُقِکَ إِلَّا أَدَّیْتَهَا وَ لَا فِی قَلْبِکَ حِقْداً عَلَى مُؤْمِنٍ إِلَّا نَزَعْتَهُ وَ لَا ذَنْباً أَنْتَ مُرْتَکِبُهُ إِلَّا قَلَعْتَ عَنْهُ وَ اتَّقِ اللَّهَ وَ تَوَکَّلْ عَلَیْهِ فِی سِرِّ أَمْرِکَ وَ عَلَانِیَتِکَ وَ مَنْ یَتَوَکَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ إِنَّ اللَّهَ بالِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللَّهُ لِکُلِّ شَیْ‏ءٍ قَدْراً وَ أَکْثِرْ مِنْ أَنْ تَقُولَ فِیمَا بَقِیَ مِنْ هَذَا الشَّهْرِ اللَّهُمَّ إِنْ لَمْ تَکُنْ قَدْ غَفَرْتَ لَنَا فِی مَا مَضَى مِنْ شَعْبَانَ فَاغْفِرْ لَنَا فِیمَا بَقِیَ مِنْهُ فَإِنَّ اللَّهَ تَبَارَکَ وَ تَعَالَى یُعْتِقُ فِی هَذَا الشَّهْرِ رِقَاباً مِنَ النَّارِ لِحُرْمَةِ شَهْرِ رَمَضَان‏(بحارالانوار97: 73)؛

 اباصلت هراتى مى‌‌گوید: در آخرین جمعه ماه شعبان بر امام رضا(ع) وارد شدم حضرت فرمودند: اى اباصلت! بیشتر روزهاى ماه شعبان گذشت و اینک آخرین جمعه آن است؛ پس در این چند روز باقى مانده، کوتاهى و تقصیرت را نسبت به گذشته جبران کن! بر تو باد که روى آورى به آن چه براى تو فایده دارد؛ پس باید زیاد دعا کنى و طلب مغفرت نمایى و قرآن بخوانى و از گناهانت به درگاه خدا توبه کنى تا این که هنگام فرا رسیدن ماه مبارک، تو خالص و پاک باشى. مبادا امانتى بر دوش تو باشد، مگر آن که آن را مسترد نمایى و یا در دل تو کینه‌‌اى باشد نسبت به یک نفر مؤمن، مگر آن که برطرفش نمایى و گناهى باشد که انجام مى‌‌دادى و هنوز دل از آن نکنده باشى، از خدا بترس! و در تمام کارهاى پنهان و آشکارت به خدا توکل کن! زیرا هر کس به خداوند توکل کند، خداوند براى او کافى است.

اى ابا صلت! این چند روز باقى مانده از ماه شعبان زیاد بگو: خدایا! اگر تاکنون گناهان مرا نبخشوده‌‌اى، پس در باقیمانده آن مرا ببخش. به درستى که خداى تعالى در این ماه، به احترام ماه رمضان، افراد زیادى را از آتش جهنم آزاد مى‌‌کند.

همانا خداوند متعال ماه مبارک را بهانه‌‌اى قرار داده تا بندگانش را مورد لطف و رحمت و مغفرت قرار دهد.


 comment گل نوشته شما ()