سلام.خوش آمدید*** دوست گرامی؛ توصیه می‌‌‌کنم اگر اولین دیدار شما از این وبلاگ است، «حتما» ابتدا پست ثابت(اولین پست) را بخوانید.*** جدیدترین مطالب وبلاگ را، بعد از این پست دنبال کنید. ***با نظرات ارزشمند خود، زینت بخش وبلاگ باشید.*** موفق و منصور باشید

برای همه مفیده

دعا در زمان غیبت امام زمان(عج)
نویسنده : عبدالله حق دوست - ساعت ۱٢:٠٠ ‎ب.ظ روز ٢٥ امرداد ۱۳۸٧
 

یکی از وظایف شیعیان و عاشقان منتظر در عصر غیبت، خواندن دعاهایی است که از طریق اهل بیت و ناحیه مقدّسه آن حضرت(ع) وارد شده است. از جمله دعایی است که امام صادق(ع) آنرا به زراره تعلیم نمودند.

امام زمان


زُراره یکی از شاگردان مورد اعتماد امام صادق(ع) بود. سخن از قائم آل محمد(عج) شنیده بود و می‌خواست در این مورد اطلاعات بیشتری بدست آورد.

به حضور امام صادق(ع) شرفیاب شد، سخن از حضرت مهدی(ع) به میان آمد. امام صادق(ع) فرمود: آن جوان(امام زمان) قبل از آنکه قیام کند، مدتها از نظرها غایب خواهد بود.

زراره پرسید: چرا؟ حضرت(ع) فرمود: می‌ترسد -و به شکمش اشاره کرد(کنایه از کشته شدن)-.

پس امام(ع) فرمود: ای زراره! او منتظَر است(که مؤمنان چشم به راهش هستند) و اوست که در اصل ولادتش شک می‌کنند(در اثر غیبت طولانی او). بعضی می‌گویند پدرش بدون فرزند از دنیا رفت، بعضی می‌گویند در حالی که در شکم مادر بود، پدرش فوت کرد، و بعضی می‌گویند دو سال پیش از فوت پدرش متولد شد. و او امام منتظَر(مورد انتظار) است، خداوند دوست دارد که شیعه را در چنین موردی امتحان کند.

پس در آن هنگام است که تشکیک و توهّم اهل باطل آغاز می‌شود و ایمانشان به او متزلزل می شود.

زراره گفت: قربانت گردم، اگر آن زمان را درک کردم، وظیفه‌ام چیست؟

امام(ع) فرمود: ای زراره! اگر آن زمان را درک کردی، این دعا را بخوان:

«اللَّهُمَّ عَرِّفْنِی نَفْسَکَ فَإِنَّکَ إِنْ لَمْ تُعَرِّفْنِی نَفْسَکَ لَمْ أَعْرِفْ نَبِیَّکَ اللَّهُمَّ عَرِّفْنِی رَسُولَکَ فَإِنَّکَ إِنْ لَمْ تُعَرِّفْنِی رَسُولَکَ لَمْ أَعْرِفْ حُجَّتَکَ اللَّهُمَّ عَرِّفْنِی حُجَّتَکَ فَإِنَّکَ إِنْ لَمْ تُعَرِّفْنِی حُجَّتَکَ ضَلَلْتُ عَنْ دِینِی»
خدایا! خودترا به من بشناسان، که اگر خودت را به من نشناسانی، پیغمبرت را نخواهم شناخت. خدایا! رسولت را به من بشناسان، که اگر رسول خود را به من نشناسانی، حجّتت را نخواهم شناخت. پروردگارا! حجّت خودت را به من بشناسان که اگر حجّتت را به من نشناسانی، از دین خود گمراه خواهم شد. (الکافی 1: 337)

آمین ربّ العالمین


 comment گل نوشته شما ()