سلام.خوش آمدید*** دوست گرامی؛ توصیه می‌‌‌کنم اگر اولین دیدار شما از این وبلاگ است، «حتما» ابتدا پست ثابت(اولین پست) را بخوانید.*** جدیدترین مطالب وبلاگ را، بعد از این پست دنبال کنید. ***با نظرات ارزشمند خود، زینت بخش وبلاگ باشید.*** موفق و منصور باشید

برای همه مفیده

مهمانى زمانى و مکانى خدا
نویسنده : عبدالله حق دوست - ساعت ۱:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱٤ امرداد ۱۳٩٠
 

مهمانی خداوند متعال، گاهی مهمانی زمانی و گاهی مکانی است.

امیدوارم از کسانی باشیم که از هر دو مهمانی خداوند مهربان، نهایت استفاده را ببریم و این زمانها و مکانها را غنیمت شمریم.


مرحوم حاج شیخ جعفر شوشترى مى‌‌فرماید(وقایع الایام:32):

خداوند براى زندگانى بندگان خود، دو چیز را که بیش از هر چیز مورد احتیاج آنها بوده، بیش از هر چیز دیگر خلق فرمود: یکى «زمان» و دیگرى «مکان». هیچ موجودى جز ذات أقدسش بى نیاز از آن دو نیست (همان گونه که هوا و آب که بیشتر مورد نیاز است، بیشتر از سایر موجودات خلق فرموده است). ولى ذات مقدس بارى تعالى، منزه از احاطه زمان و مکان است؛ زیرا خالق این امور نمى‌‌شود محتاج به آنها باشد؛ و گرنه آن امور، باید مقدم بر ذات او باشند و این، خلاف فرض است.

در عین حال از تمام مکانها؛ مکان خاصى را به لطف خود ممتاز و آن را «خانه خود» نامیده است تا بندگانش متوجه آن شوند و او نیز الطاف و مواهب خود را بیشتر به آنها برساند و آن خانه، «کعبه معظم» است، که آن را «بیت الله» نام نهاده است.

همچنین از تمام زمانها؛ زمان خاصى را به خود نسبت داده و آن را «شهر الله» نامیده تا لطف و کرم و مغفرت خود را در آن ماه به تمام بندگانش برساند که آن ماه بیش از کعبه موجب رحمت خدا و آمرزش اوست؛ چون هر سال تمام بندگان خود را به مهمانى در این ماه فرا مى‌‌خواند. چنانچه مردم را به زیارت خانه خود دعوت فرموده است و حضرت ابراهیم خلیل را وسیله دعوت براى خانه خود قرار داده «وَ أَذِّنْ فِی النَّاسِ بِالْحَجِّ یَأْتُوکَ رِجالاً وَ عَلى‏ کُلِّ ضامِرٍ یَأْتینَ مِنْ کُلِّ فَجٍّ عَمیق‏»(12) که در خبر است: وقتى حضرت ابراهیم خانه کعبه را ساخت، مأمور شد که مردم را به زیارت آن دعوت کند، در این هنگام عرض کرد: خدایا! صداى من به تمام عالم و ذرات آن نمى‌‌رسد. خطاب رسید: از تو صدا زدن و از ما رساندن. بنابراین صدا زد: «هَلُمُّوا إلَى الحَجِّ»(بشتابید بسوی حج)! تمام مردم شنیدند. جبرئیل هم ندا داد: «هَلُمُّوا إلَى الحَجِّ». شیطان نیز چنین کرد.

حال هر کسى که به نداى حضرت ابراهیم لبیک گفته باشد، به حج مى‌‌رود و سالم بر مى‌‌گردد و بسیار خوب و خدا شناس می‌شود. و هر کس نداى جبرئیل را لبیک گفت، به حج مى‌‌رود ولى یا در آنجا و یا در بین راه مى‌‌میرد، و هر کس نداى شیطان را لبیک گفته، به حج مى‌‌رود و بر مى‌گردد و از خدا روى گردان مى‌‌شود.(آرى؛ حاجى و رباخوارى؟!! حاجى و احتکار؟!! حاجى و دروغ؟!)

بعد حاج شیخ فرمود: و وسیله دعوت به مهمانى در ماه رمضان را؛ حبیب خود حضرت محمد بن عبدالله(صلى الله علیه و آله) قرار داده «کُتِبَ عَلَیْکُمُ الصِّیامُ کَما کُتِبَ عَلَى الَّذینَ مِنْ قَبْلِکُمْ لَعَلَّکُمْ تَتَّقُون‏»(بقره:183).


 comment گل نوشته شما ()