سلام.خوش آمدید*** دوست گرامی؛ توصیه می‌‌‌کنم اگر اولین دیدار شما از این وبلاگ است، «حتما» ابتدا پست ثابت(اولین پست) را بخوانید.*** جدیدترین مطالب وبلاگ را، بعد از این پست دنبال کنید. ***با نظرات ارزشمند خود، زینت بخش وبلاگ باشید.*** موفق و منصور باشید

برای همه مفیده

داستانهایی از نماز شب و کیفیّت آن
نویسنده : عبدالله حق دوست - ساعت ۸:۱٥ ‎ب.ظ روز ٢٠ امرداد ۱۳٩٠
 

یکی از اعمال و عباداتی که خدا نیز ثوابی برای آن ذکر نکرده و فقط وعده «رسیدن به مقام محمود» برای آن داده و ثواب آن را به روز جزا حواله داده است، «نماز شب» است.

شاید خیلی از ما در طول سال، توفیق این فیض عظیم و خواندن این نماز را نداریم. اما سعی کنیم لااقل در این ماه عزیز که سحر بیدار می‌شویم، از این فیض محروم نمانیم.

در ادامه مطلب «داستانهایی در مورد نماز شب» و نیز «شیوه‌‌ی خواندن نماز شب» را تقدیم دوستان عزیز می‌کنم.


برای دانستن کیفیّت نماز شب به «««اینجا»»» مراجعه کنید.

تلنگر کاشف الغطاء به پسرش

در حالات مرحوم شیخ جعفر کبیر کاشف الغطاء که از بزرگانِ علما در قرن سیزدهم و ساکن نجف اشرف بوده، آمده است:

در یکى از شبها که براى تهجّد برخاست، فرزند جوانش را از خواب بیدار کرده و فرمود: برخیز به حرم مطهّر مشرّف شده و در آنجا نماز بخوانیم.

فرزند جوان که برخاستن از خواب در آن ساعتِ شب برایش دشوار بود، در مقام اعتذار برآمد و گفت: من فعلاً مهیّا نیستم شما منتظر من نشوید؛ بعداً مشرّف مى‌شوم.

فرمود: نه، من این جا ایستاده‌ام؛ برخیز، مهیّا شو که با هم برویم. آقا زاده، بناچار از جا برخاست و وضو ساخت و با هم راه افتادند.

کنار درِ صحنِ مطهّر که رسیدند، آن جا مرد فقیرى را دیدند که نشسته و دست نیاز به طرف مردم دراز کرده است. آن عالم بزرگوار ایستاد و به فرزندش فرمود:

این شخص در این وقتِ شب براى چه اینجا نشسته است؟

گفت: براى تکّدى و گدایی از مردم.

فرمود: چه مقدار ممکن است از رهگذران، عاید او گردد؟

گفت: احتمالاً یک تومان(به پول آن زمان).

مرحوم کاشف الغطاء فرمود: فرزندم! درست فکر کن و ببین این آدم براى مبلغ بسیار اندک و کم ارزش دنیا(آن هم احتمالی)، در این وقت شب از خواب و آسایش خود دست برداشته و آمده در این گوشه نشسته و دست تذلّل به سوى مردم دراز کرده است! آیا تو، به اندازه این شخص، به وعده‌هاى خدا درباره سحرخیزان و متهجّدان اعتماد ندارى؛ که فرموده است: «فَلاَ تَعْلَمُ نفسٌ ما أخفى لهم من قرَّة أعینٍ»(سجده:17)؛ هیچ کس نمى‌داند چه پاداشهاى مهمّى که مایه روشنى چشمهاست براى آنها نهفته شده؟!!!

گفته‌اند آن فرزند جوان از شنیدن این گفتار پدرِ زنده دل خود، چنان تکان خورد و تنبّه یافت که تا آخر عمر از شرف و سعادت بیدارى آخر شب برخوردار بود و نماز شبش ترک نشد.

منبع: «شب مردان خدا: 44»

*********************

دعا براى روزى، در نماز شب

ابوبصیر نقل مى‌کند: به حضرت صادق(علیه السلام) از حاجت خودم شکایت کردم و از آن حضرت خواستم که به من دعایى جهت رزق بیاموزد.

حضرت صادق(علیه‌السّلام) فرمود: در نماز شب، وقت سجده (در روایت دیگر: در سجده آخرِ رکعتِ هشتمِ نافله شب) این دعا را بخوان:

«یا خَیْرَ مَدْعُوٍّ وَ یا خَیْرَ مَسْئُولٍ وَ یا اَوْسَعَ مَنْ اَعْطى وَ یا خَیْرَ مُرْتَجىً اُرْزُقْنى وَ اَوْسِعْ عَلَىَّ مِنْ رِزْقِکَ وَ سَبِّبْ لى رِزْقاً مِنْ قَبْلِکَ اِنَّکَ عَلى کُلِّ شَىْءٍ قَدیرٌ».

حضرت این دعا را به من تعلیم فرمود، از وقتى که من آن را خواندم، دیگر محتاج نشدم.

منبع: «الکافی‏2: 551»

********************

تأثیر سحرخیزى در محبت همسر

 زنى به خدمت حضرت صادق(علیه‌السّلام) آمد و عرض کرد:

اى پسر پیغمبر! شوهرم مرا دوست نمى دارد، چه کنم ؟

حضرت فرمود: «علیک بصلوة اللّیل». برو نماز شب بخوان.

پس از چندى خدمت حضرت رسید و تشکّر کرد و گفت : شوهرم از آن وقت هیچ کس را به اندازه من دوست نمى‌دارد. پس آن حضرت فرمود:

خدا رحمت کند زنى را که سحر برخیزد و شوهرش را بیدار کند، و همچنین مردى که برخیزد و زنش را بیدار کند و نماز شب بخوانند.

منبع: «داستانهاى شیرین از نماز شب»


 comment گل نوشته شما ()