سلام.خوش آمدید*** دوست گرامی؛ توصیه می‌‌‌کنم اگر اولین دیدار شما از این وبلاگ است، «حتما» ابتدا پست ثابت(اولین پست) را بخوانید.*** جدیدترین مطالب وبلاگ را، بعد از این پست دنبال کنید. ***با نظرات ارزشمند خود، زینت بخش وبلاگ باشید.*** موفق و منصور باشید

برای همه مفیده

احادیث هفته صد و پنجاه و ششم
نویسنده : عبدالله حق دوست - ساعت ۱٠:٠٠ ‎ق.ظ روز ٢٥ آذر ۱۳٩٠
 

عنوان احادیثی که این هفته تقدیم دوستان عزیز می‌شود از این قرار است:

  • عذاب شرابخوار و همکاران او
  • خاصیت مهم «استغفار» و «سوره قدر»
  • انسان را چه به غرور

خداوند به ما توفیق معرفت، عبادت و عمل به دستوراتش عنایت فرماید. آمین


عذاب شرابخوار و همکاران او

قَالَ النَّبِیُّ(ص): «مَنْ شَرِبَ الْخَمْرَ فِی الدُّنْیَا سَقَاهُ اللهُ تَعَالَى یَوْمَ الْقِیَامَةِ مِنْ سَمِّ الْأَسَاوِدِ وَ مِنْ سَمِّ الْعَقَارِبِ شَرْبَةً یَتَسَاقَطُ لَحْمُ وَجْهِهِ فِی الْإِنَاءِ قَبْلَ أَنْ یَشْرَبَهَا فَإِذَا شَرِبَهَا تَفَسَّخَ لَحْمُهُ وَ جِلْدُهُ کَالْجِیفَةِ یَتَأَذَّى بِهِ أَهْلُ الْجَمْعِ ثُمَّ یُؤْمَرُ بِهِ إِلَى النَّارِ أَلَا وَ شَارِبُهَا وَ سَاقِیهَا وَ عَاصِرُهَا وَ مُعْتَصِرُهَا وَ بَائِعُهَا وَ مُبْتَاعُهَا وَ حَامِلُهَا وَ الْمَحْمُولُ إِلَیْهِ وَ آکِلُ ثَمَنِهَا سَوَاءٌ فِی عَارِهَا وَ إِثْمِهَا وَ لَا یَقْبَلُ اللهُ تَعَالَى مِنْهُمْ صَلَاةً وَ لَا صَوْماً وَ لَا حَجّاً وَ لَا عُمْرَةً حَتَّى یَتُوبَ وَ کَانَ حَقّاً عَلَى اللهِ أَنْ یَسْقِیَهُ بِکُلِّ جُرْعَةٍ فِی الدُّنْیَا شَرْبَةً مِنْ صَدِیدِ جَهَنَّمَ أَلَا وَ مَنْ سَقَاهَا غَیْرَهُ یَهُودِیّاً أَوْ نَصْرَانِیّاً أَوِ امْرَأَةً أَوْ صَبِیّاً أَوْ مَنْ کَانَ مِنَ النَّاسِ فَعَلَیْهِ کَوِزْرِ مَنْ شَرِبَهَا أَلَا وَ مَنْ بَاعَهَا وَ اشْتَرَاهَا لِغَیْرِهِ وَ اعْتَصَرَهَا لَمْ یَقْبَلِ اللهُ مِنْهُ صَلَاةً وَ لَا حَجّاً وَ لَا اعْتِمَاراً وَ لَا صَوْماً حَتَّى یَتُوبَ مِنْهَا فَإِنْ مَاتَ قَبْلَ أَنْ یَتُوبَ مِنْهَا کَانَ حَقّاً عَلَى اللهِ أَنْ یَسْقِیَهُ بِکُلِّ جُرْعَةٍ شَرِبَهَا فِی [الدُّنْیَا شَرْبَةً مِنْ‏] صَدِیدِ جَهَنَّمَ ثُمَّ قَالَ رَسُولُ اللهِ(ص) أَلَا وَ إِنَّ اللهَ عَزَّوَجَلَّ حَرَّمَ الْخَمْرَ بِعَیْنِهَا وَ الْمُسْکِرَ مِنْ کُلِّ شَرَابٍ أَلَا وَ إِنَّ کُلَّ مُسْکِرٍ حَرَام‏»؛[1]

پیامبرخدا(ص) فرمود: هر کس در دنیا شراب بخورد، خداوند در روز قیامت از زهر افعى‌‌‏ها و عقربها به او مى‌‌‏نوشاند. آن زهرها به قدرى سوزنده است که پیش از آنکه آن را بنوشد گوشت صورتش در ظرف فرو مى‏‌‌ریزد، و چون آن را نوشید گوشت و پوست بدنش چون مردارى گندیده از هم مى‏‌‌گسلد، و اهل محشر از پلیدى او در رنجند، تا اینکه فرمان مى‏‌‌رسد او را به دوزخ برند.

و شرابخوار و شراب ریز و شراب ساز، همه در آتش خواهند سوخت، و فروشنده و خریدار و باربر و تحویلدار و کسى که از بهاى آن استفاده مى‏کند همه در ننگ و گناه آن یکسانند.

آگاه باشید! هر کس شراب را براى نوشیدن در اختیار یهودى یا مسیحى یا زن و بچه یا مردم دیگر قرار دهد، گناهش مانند گناه کسى است که آن را نوشیده است. بدانید که هر کس آن را براى دیگرى بفروشد یا بخرد، خداوند هیچ نماز و روزه و حج و عمره‏‌‌اى را از او نمى‏‌‌پذیرد، مگر اینکه توبه کند و دست از آن بردارد، و چنانچه پیش از توبه بمیرد بر خدا سزاوار است که در برابر هر جرعه‏‌‌اى که او در دنیا از آن نوشیده است شربتى از چرک و خون دوزخیان به وى بنوشاند.

سپس رسول خدا(ص) فرمود: آگاه باشید که خداوند شراب را به خصوص و نیز هر نوشیدنى مست‏‌کننده‌‌‏اى را حرام کرده است. بدانید که هر مست کننده‌‌ای حرام است.

خاصیت مهم «استغفار» و «سوره قدر»

عَنْ إِسْمَاعِیلَ بْنِ سَهْلٍ قَالَ: کَتَبْتُ إِلَى أَبِی جَعْفَرٍ(ع) عَلِّمْنِی شَیْئاً إِذَا أَنَا قُلْتُهُ کُنْتُ مَعَکُمْ فِی الدُّنْیَا وَ الْآخِرَةِ. قَالَ: فَکَتَبَ(ع) بِخَطٍّ أَعْرِفُهُ: «أَکْثِرْ مِنْ تِلَاوَةِ إِنَّا أَنْزَلْنَاهُ وَ رَطِّبْ شَفَتَیْکَ بِالاسْتِغْفَار»؛[2]

اسماعیل بن سهل مى‏‌‌گوید به حضرت جواد الائمه(ع) در نامه‏‌‌اى نوشتم که چیزى به من بیاموز که اگر آن را بخوانم، در دنیا و آخرت با شما باشم. مى‏‌‌گوید: حضرت با دستخط مبارک خود -که با آن آشنا بودم- مرقوم فرمودند: «سوره إِنَّا أَنْزَلْناهُ را بسیار تلاوت کن، و لبهاى خود را به ذکر استغفار طراوت بخش(دائما ذکر استغفرالله را بگو)».

انسان را چه به غرور

قَالَ أَمِیرُالْمُؤْمِنِینَ(ع): «عَجِبْتُ لِابْنِ آدَمَ أَوَّلُهُ نُطْفَةٌ وَ آخِرُهُ جِیفَةٌ وَ هُوَ قَائِمٌ بَیْنَهُمَا وِعَاءً لِلْغَائِطِ ثُمَّ یَتَکَبَّر»؛[3]

امیرالمؤمنین(ع) فرمودند: در شگفتم از فرزند آدم که اوّلش نطفه و پایانش مردار و در بین این دو؛ ظرف براى نجاست می‌‌باشد، با این حال کبرو غرور مى‏‌‌ورزد.

 


[1]. ثواب الأعمال و عقاب الأعمال: 285

[2]. ثواب الأعمال و عقاب الأعمال: 165.

[3]. علل الشرائع ‏1: 276


 comment گل نوشته شما ()