سلام.خوش آمدید*** دوست گرامی؛ توصیه می‌‌‌کنم اگر اولین دیدار شما از این وبلاگ است، «حتما» ابتدا پست ثابت(اولین پست) را بخوانید.*** جدیدترین مطالب وبلاگ را، بعد از این پست دنبال کنید. ***با نظرات ارزشمند خود، زینت بخش وبلاگ باشید.*** موفق و منصور باشید

برای همه مفیده

آخر بین و آخور بین
نویسنده : عبدالله حق دوست - ساعت ۱۱:۱٤ ‎ب.ظ روز ٢٢ تیر ۱۳٩۱
 

نمی‌‌دانم آیا تا کنون اصطلاح «آخر بین و آخور بین» را شنیده‌‌‌اید یا خیر؟ و آیا می‌‌دانید تفاوت این دو چیست؟

در ادامه مطلب در ضمن مثالی، این اصطلاح را توضیح می‌‌‌دهم.


شخصی می‌گفت: ‌آنتن مبدّلی(آنتن دیجیتال) گرفتم که 15-16 شبکه بیشتر نمی‌‌گیرد.

افرادی که به منزل ما رفت و آمد می‌‌کردند و زیاد به مسائل دینی اهمیت نمی‌‌دهند وقتی متوجه می‌‌شدند که پول زیادتری نسبت به رسیورهای معمول ماهواره داده‌ام، آن هم برای چند شبکه محدود، نگاه عاقل اندر سفیه می‌کنند و گاهی هم نصیحت‌‌هایی.

این من را یاد جریان «آخر بینی و آخوربینی» می‌‌اندازد که:

چرتکه مؤمنان این دنیایی نیست، چون می‌‌دانند «وَ الْآخِرَةُ خَیْرٌ وَ أَبْقى‏»؛(آخرت با برکت‌‌تر و ماندگارتر است). بنابراین صدقه دادن، انفاق، گذشت و مدارا و تغافل، برای انسانی است که عاقبت اندیش و آخر بین است، ولی انسانهایی که آخوربین هستند، اینها را سادگی می‌‌دانند.

در حالی که باید با مقیاس الهی بسنجیم، ببینیم سود پایدار با کیست؟!

«هر که آخربین‌تر او مسعودتر، هر که آخوربین‌تر او مطرودتر»

در  نهج البلاغه در «خطبه متقین» می‌خوانیم که افراد ظاهربین، درگیر نگرش دنیایی خود هستند، بنابراین رفتارها و نگرش‌های اُخروی را بد تفسیر می‌‌کنند:

«یَنْظُرُ إِلَیْهِمُ النَّاظِرُ فَیَحْسَبُهُمْ مَرْضَى وَ مَا بِالْقَوْمِ مِنْ مَرَضٍ أَوْ یَقُولُ قَدْ خُولِطُوا فَقَدْ خَالَطَ الْقَوْمَ أَمْرٌ عَظِیم‏»؛ کسى که به افراد با تقوا مى‏نگرد گمان می‌‌کند که بیمارند، امّا آنان بیمار نیستند، و مى‏گوید، مردم در اشتباهند. در صورتى که آشفتگى ظاهرشان، نشان از امرى بزرگ است.

مثلا از نگاه کسی که دستگاه ماهواره می‌‌گیرد و کاری به مسائل دینی ندارد؛ فرد دینداری که برای مراقبت از دین خود و اهل و عیالش، آنتن دیجیتال(مبدّل) با قیمت بالاتر از ماهواره خریده که فقط چند شبکه وطنی نشان می‌‌دهد، سادگی و سفاهت است. اما نگرش دینی او که «آخر بین» است و می‌‌داند که با داشتن ماهواره، خود یا خانواده‌‌اش تباه می‌‌شود، این کار را عاقلانه می‌‌داند.

به همین دلیل است که معصومین(ع) فرموده‌‌اند: «الْمُؤْمِنُ کَیِّسٌ فَطِن‏»: مؤمن زیرک و باهوش است.

در ظاهر؛ دنیا، بهشت کافر و زندان مؤمن است، ولی در باطن؛ این زندان(محدودیتها و تعهدات و مسئولیتها)، بهشت قرب الهی است.

البته مقصود این نیست که تمام افرادی که دستگاه ماهواره دارند، همگی بی‌‌قید هستند، اما قطعا منظور این است که افراد دین‌‌دار؛ مانند زن باردار عمل می‌‌کنند، چون ایمان خود را حمل می‌‌کنند، برای این که دین خود را حفظ کنند مراقبت‌‌‌های ویژه‌‌ای دارند.


 comment گل نوشته شما ()