سلام.خوش آمدید*** دوست گرامی؛ توصیه می‌‌‌کنم اگر اولین دیدار شما از این وبلاگ است، «حتما» ابتدا پست ثابت(اولین پست) را بخوانید.*** جدیدترین مطالب وبلاگ را، بعد از این پست دنبال کنید. ***با نظرات ارزشمند خود، زینت بخش وبلاگ باشید.*** موفق و منصور باشید

برای همه مفیده

احادیث هفته اول
نویسنده : عبدالله حق دوست - ساعت ٦:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱٦ آبان ۱۳۸٧
 

یکی از وظایف مسلمانان و ارادتمندان به اهل‌بیت(ع)، شناختن و شناساندن اهل‌بیت(ع) و آشنایی با فرمایشات ایشان است.

این مطلب علاوه بر اینکه مورد تأیید هر عقل سلیمی است(چرا که وجود ما وابسته به وجود ایشان است)، در روایات اسلامی نیز به آن سفارش شده است.

روایتی از امام رضا(علیه السلام) است که فرموده‌اند:

«رَحِمَ اللَّهُ عَبْداً أَحْیَا أَمْرَنَا. فَقُلْتُ لَهُ وَ کَیْفَ یُحْیِی أَمْرَکُمْ؟ قَالَ: یَتَعَلَّمُ عُلُومَنَا وَ یُعَلِّمُهَا النَّاسَ فَإِنَّ النَّاسَ لَوْ عَلِمُوا مَحَاسِنَ کَلَامِنَا لَاتَّبَعُونَا»؛ امام(ع) فرمود: خدا رحمت کند کسى را که امر ما را زنده می‌کند. راوی می‌گوید به آن حضرت گفتم: چگونه امر شما را زنده گرداند؟ امام(ع) فرمود: علوم و دانشهاى ما را یاد گیرد و به مردم یاد دهد. زیرا اگر مردم سخنان نیکوى ما را بدانند[زیباییهای کلام ما را دریابند]، قطعاً از ما پیروى مى‏کنند.(بحار الانوار 2: 30).

لذا با توجه به این حدیث شریف و زیبا، و برای ترویج فرمایشات اهل‌بیت(ع)، تصمیم گرفتم هر هفته چند حدیث از احادیث معصومین(علیهم‌السّلام) در موضوعات مختلف را در وبلاگ قرار دهم.

امیدوارم مورد استفاده دوستان عزیز قرار گیرد.


  • پرهیز از گناه

1) قَالَ عَلی(عَلَیه‌السّلام): إتَّقُوا مَعَاصِیَ اللَّهِ فِی الْخَلَوَاتِ فَإِنَّ الشَّاهِدَ هُوَ الْحَاکِم‏[١]؛

حضرت على(علیه‌السّلام) می‌فرماید: از گناه در خلوت نیز بپرهیزید، چون همان کسی که شاهد شماست(خداوند متعال)، در باره شما[در روز قیامت] داورى خواهد کرد.

  • وظیفه فرزند در مقابل پدر

عَنْ أَبِی الْحَسَنِ مُوسَى(ع) قَالَ سَأَلَ رَجُلٌ رَسُولَ اللَّه(ص): مَا حَقُّ الْوَالِدِ عَلَى وَلَدِهِ؟ قَالَ لَا یُسَمِّیهِ بِاسْمِهِ وَ لَا یَمْشِی بَیْنَ یَدَیْهِ وَ لَا یَجْلِسُ قَبْلَهُ وَ لَا یَسْتَسِبُّ لَه[٢]‏؛

امام کاظم(ع) می‌فرماید: شخصی خدمت پیامبر اسلام(ص) شرفیاب شد. از ایشان سؤال کرد: حق پدر بر فرزند (وظیفه فرزند در مقابل پدر) چیست؟

پیامبر اسلام(ص) فرمودند:

1- اینکه پدرش را با نام صدا نکند.

2- هنگام راه رفتن، جلوی پدر راه نرود.

3- هنگام نشستن، زودتر از پدر ننشیند.

4- سبب نشود که دیگران پدرش را دشنام دهند.

  • شرائط دوستی و رفاقت

قَالَ أمیرالمؤمنین(ع): أبْذُلْ لِصَدِیقِکَ کُلَّ الْمَوَدَّةِ وَ لَا تَبْذُلْ لَهُ کُلَّ الطُّمَأْنِینَةِ وَ أَعْطِهِ کُلَّ الْمُوَاسَاةِ وَ لَا تُفْضِ إِلَیْهِ بِکُلِّ الْأَسْرَارِ-تُوَفِّی الْحِکْمَةَ حَقَّهَا- وَ الصَّدِیقَ وَاجِبَه‏[٣]؛

و فرمود: دوستی و رفاقت را برای دوستت در حد کمال بجا آور، ولی اطمینان کاملت را به او بذل نکن[۴]، با او در تمام امور( البته در محدوده دین) همراهی کن، ولی تمام رازها و اسرارت را به او مگو. تا اینکه هم بر طبق حکمت و عقل عمل کرده باشی و هم آنچه براى دوست لازم است ادا کرده باشی.[١]- نهج البلاغة: 532، کلام 324 از کلمات غریب.

[٢]- اصول کافی ‏2: 159

[٣]- تصنیف غرر الحکم و درر الکلم: 421.

[۴]- ممکن است منظور از این جمله این باشد که؛ به دوست خود در تمام امور اعتماد کامل نداشته باش، چه بسا روزی دشمن تو گردد، لذا او را در جریان تمام کارها و امورت قرار نده. و ممکن است منظور این باشد که تمام آرامش و آسایش زندگی و آرامش در عبادت خودت را برای دوستت هزینه مکن.


 comment گل نوشته شما ()