سلام.خوش آمدید*** دوست گرامی؛ توصیه می‌‌‌کنم اگر اولین دیدار شما از این وبلاگ است، «حتما» ابتدا پست ثابت(اولین پست) را بخوانید.*** جدیدترین مطالب وبلاگ را، بعد از این پست دنبال کنید. ***با نظرات ارزشمند خود، زینت بخش وبلاگ باشید.*** موفق و منصور باشید

برای همه مفیده

احادیث هفته دویست و چهلم
نویسنده : عبدالله حق دوست - ساعت ۱٠:٠٠ ‎ق.ظ روز ۱۱ امرداد ۱۳٩٢
 

عنوان احادیثی که این هفته تقدیم دوستان عزیز می‌شود از این قرار است:

  • برتری حضرت علی(ع) بر ابوبکر نزد خداوند متعال و رسول خدا(ص)
  • ثواب تلاوت «سوره قدر» در نماز
  • ثواب عظیم آموختن مسائل دینی و علوم الهی

خداوند به ما توفیق معرفت، عبادت و عمل به دستوراتش عنایت فرماید. آمین


ولایت حضرت علی

برتری حضرت علی(ع) بر ابوبکر نزد خداوند متعال و رسول خدا(ص)

حَدَّثَنا وکیع قال قال اسرائیل قال ابواسحاق عن زید بن یثیع عن ابی بکر: «أَنَّ النَّبیّ(صلی الله علیه و آله و سلم) بَعَثَهُ بِبَرَاءَةٍ إِلَى أَهلِ مَکّة لاَ یَحُجُّ بَعدَ العَامِ مُشرِکٌ وَ لاَ یَطُوفُ بِالبَیتِ عُریَانٌ وَ لاَ یَدخُلُ الجَنَّةَ إِلاَّ نَفسٌ مُسلِمَة، مَن کَان بَینَهُ وَ بَینَ رَسُولِ الله(صلّى الله علیه و آله و سلم) مُدَّةٌ فَأَجَلُهُ إِلَى مُدَّتِهِ وَ اللهُ بَرِئٌ مِنَ المُشرِکِینَ وَ رَسُولَهُ. قَالَ: فَسَارَ بِهَا ثَلاَثاً ثُمَّ قَالَ لِعَلِىّ(علیه السلام): الحَقَهُ فَرُدَّ عَلَیَّ أبابکر وَ بَلَغَهَا أَنتَ، قَالَ: فَفَعِلَ، قَالَ: فَلَّمَا قَدِمَ عَلَى النَّبىّ(صلى الله علیه و آله و سلم) أبوبکر بَکَى وَ قَالَ: یا رسول الله حَدَثَ فِىَّ شَى‏ءٌ؟

قَالَ(ص): مَا حَدَثَ فِیکَ إِلاَّ خَیرٌ وَ لَکِن أُمرِتُ أَن لاَ یُبَلِّغُهُ إِلاَّ أَنَا أَو رَجُلٌ مِنِّى»؛[1]

روایت از ابوبکر نقل شده و ابوبکر خودش این روایت را می‌‌گوید که:

رسول خدا او را برای برائت و اعلام بیزاری نزد  اهل مکه فرستاد و رسول خدا به او دستور داد که این جملات را در مکه بخواند: بعد از این سال هیچ مشرکی حق ندارد حج انجام دهد و هیچ کس حق ندارد به صورت برهنه‌‌، دور خانه خدا طواف کند و هیچکسی وارد بهشت نمی‌‌شود مگر اینکه مسلمان باشد و هر کسی که بین او و بین رسول خدا پیمان مدت داری است، پس تا پایان مدتش معتبر است و خدا و رسولش از مشرکان بیزار هستند.

ابوبکر سه منزل راه رفته بود که رسول خدا(ص) به علی ابن ابیطالب دستور داد که خودت را به ابوبکر برسان و او را نزد من برگردان و این مأموریت را خودت انجام بده و پیام خدا و رسولش را خودت برسان.

علی ابن ابیطالب همین کار را انجام داد و وقتی که ابوبکر نزد رسول خدا آمد گریه کرد و گفت ای رسول خدا درباره من چیزی اتفاق افتاده است که من را عزل کردید و علی ابن ابیطالب را بجای من برای برائت فرستادید؟

رسول خدا فرمودند: درباره تو اتفاق خاصی نیفتاده و هر چه بوده خیر تو در آن بوده است، ولی به من دستور داده شده که این پیام را یا خودم باید ابلاغ کنم و یا مردی که از من باشد.

ثواب تلاوت «سوره قدر» در نماز

عَنْ أَبِی عَبْدِاللهِ(ع) قَالَ: «مَنْ قَرَأَ إِنَّا أَنْزَلْنَاهُ فِی فَرِیضَةٍ مِنْ فَرَائِضِ اللهِ نَادَى مُنَادٍ یَا عَبْدَاللهِ غَفَرَ اللهُ لَکَ مَا مَضَى فَاسْتَأْنِفِ الْعَمَل‏»؛[2]

امام صادق(علیه السّلام) فرمودند: کسى که در یکى از نمازهاى واجب، «سوره قدر» را بخواند، منادى ندا مى‌‏دهد: اى بنده خدا! خداوند متعال گناهان گذشته‌‌‏ات را آمرزید؛ عملت را از نو شروع کن.

ثواب عظیم آموختن مسائل دینی و علوم الهی

قَالَ النَّبیُّ(ص): «مَنْ طَلَبَ الْعِلْمَ فَهُوَ کَالصَّائِمِ نَهَارَهُ الْقَائِمِ لَیْلَهُ وَ إِنَّ بَاباً مِنَ الْعِلْمِ یَتَعَلَّمُهُ الرَّجُلُ خَیْرٌ لَهُ مِنْ أَنْ یَکُونَ لَهُ أَبُو قُبَیْسٍ ذَهَباً فَأَنْفَقَهُ فِی سَبِیلِ اللَّهِ»؛[3]

رسول خدا (ص) فرمود: هر کس که برای یادگیری علوم الهی و مسائل دینی‌‌اش اقدام کند مانند کسی است که روزها را روزه و شبها را به شب زنده‌‌داری تا صبح پراخته و آموختن یک مسأله شرعی برای شخص، بهتر از این است که به اندازه کوه ابوقبیس در راه خدا طلا انفاق نماید.


 

[1]. مسند احمد بن حنبل، جلد 1، صفحه 3، حدیث 4. جالب است بدانید که بخاری(یکی از علمای بزرگ اهل سنت) نیز این روایت را نقل کرده است، ولی فقط تا قسمتی نقل کرده که ابوبکر به مأموریت رفته است و ادامه را نقل نکرده است و دستان امانت دار بخاری، سنت پیامبر را تغییر داده است!!!

[2]. ثواب الأعمال: 124.

[3]. بحارالانوار1: 184.


 comment گل نوشته شما ()