سلام.خوش آمدید*** دوست گرامی؛ توصیه می‌‌‌کنم اگر اولین دیدار شما از این وبلاگ است، «حتما» ابتدا پست ثابت(اولین پست) را بخوانید.*** جدیدترین مطالب وبلاگ را، بعد از این پست دنبال کنید. ***با نظرات ارزشمند خود، زینت بخش وبلاگ باشید.*** موفق و منصور باشید

برای همه مفیده

بالا بردن سرعت کامپیوتر
نویسنده : عبدالله حق دوست - ساعت ٦:٠٠ ‎ب.ظ روز ٦ خرداد ۱۳۸٧
 

چند نکته مهم برای بالا بردن سرعت کامپیوتر


«چند نکته مهم برای بالا بردن سرعت کامپیوتر»

در نظر بگیرید که سرعت کامپیوتر شما مرتباً کمتر و کمتر می شود، برنامه های نرم افزاری زمان زیادتری برای اجرا شدن لازم دارند و زمان وارد شدن به یک سایت در اینترنت، بسیار طولانی می شود. اتصال به شبکه اینترنت، همیشه مقصر و علت اصلی در پایین آمدن سرعت کامپیوتر نیست، بلکه خود کامپیوتر، مهمترین علت آن است. تعداد برنامه ها، فایل های قدیمی و حتی تنظیمات اشتباه، از دلایل کم شدن سرعت کامپیوتر هستند. چند نکته مهم که در ادامه گفته می‌شود، به کامپیوتر شما سرعت می‌بخشد.

====================

  «استارت سریع»

اگر عمل Shutdown  در کامپیوتر درست انجام نشود، کامپیوتر در استارت بعدی، برای اینکه هارد را از لحاظ داشتن خطا یا اشتباه چک کند، با برنامه Scandisk  استارت می شود که مستلزم صرف زمانی طولانی است. برای اینکه از اجرا شدن Scandisk  جلوگیری کنید، به ترتیب زیر عمل کنید:

از منوی استارت بر روی Run  کلیک کرده و بعد دستور msconfig  را اجرا کنید. سپس قسمت system configuration programs  را باز کنید و در قسمت Register، general  کلیک کنید و سپس فرمان “ Scandisk after error by shutdown disabled  “ را فعال کنید. در آخر، همه پنچره ها را با دستور ok  ببندید و ویندوز را دوباره استارت کنید.

===================

«از کار انداختن پخش آهنگ، هنگام بالا آمدن سیستم»

اگر کامپیوتر شما هنگام بالا آمدن سیستم، آهنگ پخش می کند، در صورتی که آن را از کار بیندازید، کامپیوتر سرعت بیشتری خواهد داشت. برای این کار، به ترتیب از Start/Settings/Control Panel، قسمت Sounds and Multimedia  را انتخاب کنید. پس از آن، پنچره ای باز می شود. در آنجا مشخص شده است که کدام قسمتها به همراه پخش آهنگ عمل می کنند. قسمتهایی که با پخش آهنگ همراه هستند، علامت بلند گویی را در کنار خود دارند بر روی قسمتهایی که می خواهید پخش آهنگ آنها را غیرفعال کنید، مارک بزنید. سپس از منوی Name  که در زیر آن قرار گرفته است، دستور None  را انتخاب کنید.

===================

 «لغو دستور اجرای اتوماتیک برنامه‌ها»

بسیاری از برنامه هاهنگام استارت به طوراتوماتیک اجرامی شوند. آیا شما واقعاً به همه آنها احتیاج دارید؟ برای اینکه از استارت شدن اتوماتیک این برنامه ها جلوگیری کنید، از منوی استارت، Run  را انتخاب کرده و سپس دستور msconfig  را اجرا کنید. از طریق Register  و بعد “ Auto Start  “ قادر نخواهید بود که برنامه مورد نیاز خود را به صورت مجزا انتخاب کنید، بلکه فقط می توانید علامت تیک (P) یا ضربدر (×) را از جلوی برنامه هایی که نمی خواهید اجرا شوند، بردارید.

===================

 «پاک کردن برنامه‌ها»

شما همواره برنامه هایی را از اینترنت Download  می کنید. برای پاک کردن آنها از برنامه Uninstall  استفاده کنید، که آن را می توانید به ترتیب از Start/Settings/Control Panel  تحت نام Add/Remove Programs  پیدا کنید.

برنامه ای را که می خواهید پاک کنید، مارک بزنید و بعد بر روی آیکون Add/Remove  کلیک کنید. بدین ترتیب، برنامه به طور کامل از کامپیوتر شما پاک می شود

===================

 «ایمیل های قدیمی را پاک کنید»

ایمیل هایی که به خصوص با فایل های پیوست شده ( عکس، فیلم و فایل های موسیقی ) ارسال شده اند، سرعت و قدرت کامپیوتر را کاهش می دهند. به همین دلیل، تمام ایمیل های خود را به طور کامل بررسی کنید و آنهایی را که دیگر احتیاجی ندارید، پاک کنید.

===================

 «Defragment  کردن هارد»

با دستور Defragment، هارد کامپیوتر خود را مرتب کنید. خود این کار، زمان می برد، ولی در عوض، سرعت کامپیوتر شما را بالا خواهد برد. برای این کار از منوی استارت Programs/Accessories/System tools/Disk Defragmenter  را کلیک کنید.

نکته: پس از شروع عمل Defragment، کامپیوتر را به حال خود بگذارید و هیچ کار دیگری با آن انجام ندهید.

===================

 «عکس زمینه را غیر فعال کنید»

این عکسها با وجود همه جذابیتی که دارند قدرت و سرعت کامپیوتر را کم می کنند. بنابراین، بهتر است که عکس پیش زمینه را بردارید. برای این کار با کلیک راست ماوس بر روی صفحه Desktop، Properties  را انتخاب کنید و در قسمت Background، دستور None  را انتخاب کنید.

===================

 «فایل های موقت و آدرس های اینترنتی موجود در حافظه موقت را پاک کنید»

در حالی که در اینترنت مشغول جستجو هستید، Browser  مثلاً Internet Explorer  کپی سایت های بازدید شده را بر روی هارد قرار می‌دهد. این کار، عمل جستجو را تسریع می کند، اما به تدریج مقدار زیادی اطلاعات جمع می شود که سرعت کامپیوتر را کم می‌کند. بنابراین، بهتر است که این فایل‌ها را پاک کنید. در Browser، از منوی بالای صفحه، Tools  و سپس Internet Options  را انتخاب کنید و آن گاه بر روی Delete Files، Delete Cookies  کلیک کنید.

===================

 «کاهش ظرفیت فایل ها و آدرس های اینترنتی که در کامپیوتر ذخیره می شوند»

پاک کردن هر روز فایل های موقت و آدرس های اینترنتی ، واقعاً اعصاب را خسته می‌کند. شما می توانید Cashe  خود را طوری تنظیم کنید که فقط اطلاعات کمی را بتوانید ذخیره کنید.

برای این کار در Browser، Tools  و سپس Internet Option  را انتخاب کنید. در پنجره باز شده بر روی قسمت Settings  کلیک کنید. در آنجا قسمت Amount of disk space to use  را برابر مقدار  1MB  تنظیم کنید.

===================

 «روزآمد کردن ویندوز»

شرکت مایکروسافت به طور مرتب نسخه های update  ویندوز خود را برای کاربرانش ارائه می دهد. در نتیجه، قادر خواهید بود که درایوها و فایل های جدید را به صورت رایگان Download  کنید.از منوی استارت، قسمت Windows update  را انتخاب کنید. با این کار، ویندوز نصب شده بر روی کامپیوتر شما update  خواهد شد.

===================

 «چند نکته مهم»

یکی از مواردی که در ویندوز XP همیشه با آن سروکاردارید موارد گرافیکی ویندوز XP است که شامل مدت زمانی که صرف باز شدن منوها ،صفحه‌ها و ... میشود. در XP نسبت به سایر ویندوزها سرعت باز شدن منوها کاهش یافته و در کل گرافیک ویندوز در حد بالاتری قرار گرفته به همین دلیل سرعت کمی کاهش یافته ولی مایکروسافت فکر اینجاها را هم کرده. اگه میخواهید به قول معروف فشنگی با ویندوزتون کار کنید و از این تأخیرها بکاهید مطلب زیر را بخوانید:

در Control Panel روی System دوبار کلیک کنید. حال به قسمت Advanced رفته و در بخش Performance روی Setting کلیک کنید.

حال در قسمت Visual effects با انتخاب Custom موارد زیر را در صورت تمایل غیر فعال کنید تا سرعت افزایش یابد. (اگر میخواهید، یکی یکی غیر فعال کنید و سپس روی Apply کلیک کرده تا مورد را تست کنید.)

Animate windows when minimizin and maximizing :

بر نحوه‌ی کمینه و بیشینه کردن پنجره‌ها نظارت دارد. با غیر فعال کردن آن سرعت Min یا Max کردن صفحات به طور محسوسی افزایش می یابد. پس از غیرفعال کردن Apply کنید و حال چندین پنجره را باز کرده و با Min یا Max کردن متوجه خواهید شد که این کار بدون وقفه و بدون استفاده از هر نوع Anomation صورت می گیرد. آنرا بصورت غیرفعال قراردهید.

Fade or slide menus into view:

بر زمان باز شدن منوها نظارت دارد. با غیر فعال کردن آن سرعت باز شدن منوها افزایش می یابد (البته با برنامه‌هایی چون WinXP Manager میتوان بر این زمان نظارت داشت). از باز شدن منوهای Start برای تست افزایش سرعت استفاده کنید. آنرا بصورت غیرفعال قراردهید.

Fade or slide ToolTips into view:

بر زمان نمایش ToolTipها نظارت دارد. آنرا غیر فعال کنید تا زمانی که روی فایل یا فولدری مکث می کنید مشخصات آن سریعاْ نمایش داده شوند. (ToolTip به نوشته‌ای گفته میشود که پس از توقف Mouse روی بخشی ظاهر میشود). بسته به نظر خود آنرا فعال یا غیرفعال قراردهید.

Fade out menu items after clicking:

سرعت بسته شدن منوها پس از کلیک را تعیین میکند. آنرا بصورت غیرفعال قراردهید.

در ویندوز 2000 و XP با فشردن کلید Shift ورها نکردن آن منوی باز شده پس از یک کلیک بسته نمیشود. این کار برای اجرای همزمان چند برنامه از منوهایی چون Start کاربرد دارد. به عنوان مثال Shift را پایین نگاه داشه حالا روی Start کلیک کنید و برنامه‌ای را باز کنید. می بینید که منوی Start بسته نشده و شما قادر خواهید بود برنامه‌ی دیگری را نیز اجرا کنید.

Use visual styles on windows and buttons:

زمینه‌ی ویندوز را به حالت کلاسیک تغییر میدهد.آنرا بصورت فعال باقی بگذارید.

Use dro shodows for icon labels on the desktop:

بر آیکن‌های موجود در desktop نظارت دارد.با غیر فعال کردن آن سایه یا رنگ نوشته‌ی آیکن‌های موجود در Desktop همانند نگارشهای قبلی ویندوز نمایش داده می شود. آنرا بصورت فعال باقی بگذارید.

Use common tasks in folder:

بر دستورات موجود در سمت چپ فولدرها نظارت دارد و غیر فعال کردن آن سبب پنهان شدن common task میشود. آنرا بصورت فعال باقی بگذارید.

Use a background image for each folder type :

با غیر فعال کردن این گزینه اگر عکسی را به عنوان زمینه برای فولدری انتخاب کرده باشید دیگر قادر به مشاهده‌ی آن نیستید.آنرا بصورت فعال باقی بگذارید.

Slide taskbar buttons:

بر سرعت دکمه‌های موجود در نواروظیفه نظارت دارد. آنرا بصورت غیرفعال قراردهید تا اگر مثل خودم از Quick Launch استفاده می‌کنید سرعت بره بالا.

Show window content while dragging:

مشخص می کند که آیا تصویر گرافیکی موجود در یک پنجره با جابجا کردن آن انتقال پیدا کند یا نه. می توانید آنرا غیر فعال کرده و Apply کنید. حالا برروی پنجره‌ی Performance Option کلیک کرده و آنرا جابجا کنید. می بینید که محتوای داخل آن انتقال نمی یابد. بسته به نظر خود آنرا فعال یا غیرفعال کنید.

===================

« دقت داشته باشید که:»

1-معمولا وقتی یک ویندوز کند میشود که نرم افزارهای نصب شده روی ان زیاد باشند.سعی کنید فقط نرم افزارهای مورد نیاز خود را روی ویندوز نصب کنید و درایو ویندوز را از فایلهای بیهوده پر نکنید.

2-معمولا برنامه هایی که نصب میکنید یا برنامه هایی که از قبل هستند هنگام بالا امدن ویندوز به طور اتوماتیک اجرا میشوند.برای این که نرم افزارهایی را که نمیخواهید لود شدن انها سرعت ویندوز شما را بگیرند را از حالت اجرای اتوماتیک در بیاورید.از منوی استارت گزینه Run را انتخاب کنید و سپس در ان تایپ کنید msconfig.حال روی تب Startup کلیک کنید.و برنامه هایی که به انها نیازی ندارید را از حالت اجرای اتوماتیک خارج کنید.مثلا msmsgs برنامه ویندوز مسنجر را باز میکند که احتمالا شما از ان استفاده نمیکنید.

3-ویندوزهای فارسی شده معمولا از سرعت پایینی برخوردارند.پیشنهاد ما این است که هارد درایو خود را طوری پارتیشن بندی کنید که دو ویندوز بریزید.یکی برای کارهای فارسی و یکی برای دیگر کارهایتان.

4-اگر درایوهای سیستم شما FAT‌یا FAT32‌ باشند.پیشنهاد میدهیم که انها را به NTFS‌ تبدیل کنید.

5-اینترنت تاثیر کاملا اشکار و مستقیمی بر پایین اوردن سرعت ویندوز دارد.

6-دقت کنید که هر چه آیکونهای دسکتاپ ویندوز شما بیشتر باشند در پایین اوردن سرعت ویندوز پایین تر می اید.ایکونهایی که لازم ندارید را از دسکتاپ حذف کنید.میتوانید انها را در استارت منو یا نوار تسکبار خود قرار دهید.منوی استارت ویندوز XP امکان عالی برای قرار دادن ایکونهای میانبر نرم افزارهای ضروری شما را در اختیارتان قرار میدهد.

===================

«تنظیمات بهتر برای ویندوز XP»

در اینجا چند توصیه مفید در اختیارتان قرار می دهیم تا کارایی یک یا چند قسمت از ویندوز XP  خود را افزایش دهید.اگر از کامپیوتر خود به صورت شخصی استفاده می کنید و کامپیوتر شما در داخل شبکه ای نمی باشد، میتوانید با انجام تغییرات ذیل Windows XP  خود را سریعتر و مطمئن تر کنید:

ابتدا دستور زیر را انجام دهید:

Control Panel > Administrative Tools > Services 

سپس با خیالی آسوده گزینه های زیر را "disable" نمایید:

Alerter

Clipbook

Computer Browser

Fast User Switching

Human Interface Access Devices

Indexing Service

Messenger

Net Logon

Netmeeting Remote Desktop Sharing

Remote Desktop Help Session Manager

Remote Procedure Call Locator

Remote Registry

Routing & Remote Access Server

SSDP Discovery Service

TCP/IP NetBIOS Helper

Telnet

Universal Plug and Play Device Host

Upload Manager

Windows Time

Wireless Zero Configuration

Workstation 

===================

 «ظرفیت هارد دیسک»

ویندوز XP  پس از نصب استاندارد، فضایی بیش از  1.5  گیگا بایت از هارد را اشغال می کند.شما با چند تغییر می توانید چند صد مگا بایت را به راحتی از ظرفیت درایو آزاد کنید. برای این کار باید حالت Standby  را غیر فعال کنید. این عملکرد در ویندوز XP  ، فایل hiberfil.sys  در فهرست اصلی را در پارتیشن سیستم قرار می دهد. این موضوع باعث می شود که پس از نصب سیستم، حجمی معادل چند صد مگا بایت از ظرفیت هارد اشغال شود. اگر به عملکرد Standby  احتیاجی ندارید، آن را با دستور زیر، غیر فعال کنید:

Start>Settings>Control Panel>Power Options>System Standby 

و بعد تیک جلوی “ Standby activate” را بردارید.

===================

 «Refresh  سیستم»

Refresh  سیستم در ویندوز XP  ، در طی زمان احتیاج به یک فضای قابل توجه در حافظه هارد دارد. این عملکرد توسط فرمان زیر انجام می پذیرد:

Start>Settings>Control Panel>System>System re-Stablishment 

همة درایوها را توسط قراردادن تیک جلوی آنها غیر فعال کنید. توجه داشته باشید که این تنظیم فقط باید توسط کاربرهای متبحر انجام شود. به عنوان مثال، هنگام نصب اشتباه یک برنامه یا یک درایو، به راحتی امکان دوباره سازی وضعیت قبلی وجود ندارد.

===================

«کیفیت کارت گرافیکی خودتان را بالا ببرید»

بر روی سیستم های امروزی کارت های گرافیکی با کیفیتهای متفاوتی وجود دارد. هر کدام این کارتها ، توانایی خاص خودشان را در اجرای برنامه های گرافیکی و بازی ها دارند. در این ترفند قصد داریم به معرفی روشی کارآمد بپردازیم که با استفاده از آن میتوانید کیفیت کارت گرافیکی خودتان را تا حد زیادی بهبود ببخشید.

بدین منظور:

ابتدا بر روی آیکون My Computer در دسکتاپ راست کلیک کرده و Propeties را انتخاب کنید.

در پنجره باز شده به تب Advanced رفته و از قسمت Startup and Recovery روی دکمه Setting کلیک کنید.

در پنجره جدید باز شده ، در قسمت پایین و بخش Write debugging information روی لیست کشویی موجود کلیک کنید.

خواهید دید که در داخل منو 3 گزینه وجود دارد. آن را بر روی Compelet memory dump تنظیم کنید.

تمام پنجره ها را OK کرده و خارج شوید.

در پایان سیستم را مجدد راه اندازی کنید.

 

 

موفق باشید

 

 

 

 

 

 

 

 


 comment گل نوشته شما ()