سلام.خوش آمدید*** دوست گرامی؛ توصیه می‌‌‌کنم اگر اولین دیدار شما از این وبلاگ است، «حتما» ابتدا پست ثابت(اولین پست) را بخوانید.*** جدیدترین مطالب وبلاگ را، بعد از این پست دنبال کنید. ***با نظرات ارزشمند خود، زینت بخش وبلاگ باشید.*** موفق و منصور باشید

برای همه مفیده

هفتم و چهاردهم حزیران؛ بهترین روز حجامت در سال ۱۳۹۳
نویسنده : عبدالله حق دوست - ساعت ۱٠:٠٠ ‎ق.ظ روز ٢٢ خرداد ۱۳٩۳
 

اگر شما دوست گرامی هم از کسانی هستید که مقید به حجامت در فصل بهار هستید، بهترین زمان برای حجامت(29 خرداد و 5 تیر) را در این بحث بخوانید.

سالنمای حجامت سال 1393 را نیز در ادامه مطلب ملاحظه کنید.

حجامت


ماه حَزیران؛ ماه نهم از ماه‌‌های رومی است که پس از ماه ایار است.

در میان ماه‌‌های رومی چهار ماه را سی روز محاسبه می‌‌‌‌کنند که یکی از این چهار ماه، حزیران می‌‌‌‌باشد.

بهترین زمان برای حجامت بر اساس روایات اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم السلام) همین ماه رومی حزیران است.

بر اساس تقویم نجومی، آغاز حزیران تقریباً از روز هشتاد و چهارم نوروز محاسبه می‌‌‌‌شود.

اما درباره این که چه روزهایی در ماه حزیران برای حجامت اولویت دارند؛ امام صادق(علیه السلام) فرمودند: در روز هفتم از ماه حزیران حجامت کن و اگر نتوانستی در روز چهاردهم.

لذا بر طبق سالنامه نجومی استاد مصباح زاده، روزهای ۷ و ۱۴ حزیران که بنابر روایت وارده از امام رضا(علیه السّلام) از بهترین ایّام حجامت هستند، با روزهای جمعه، ۳۰ خرداد و ۶ تیر ۱۳۹۳ مصادفند؛ امّا بر طبق سالنامه استاد نجومی، روزهای ۷ و ۱۴ حزیران، با روزهای پنج شنبه، ۲۹ خرداد و ۵ تیر ۱۳۹۳ مصادف هستند که حجامت در آنها بلامانع است.

با توجه به سفارش اکید روایات شریف بر پرهیز از حجامت در روزهای جمعه(و به ویژه پیش از ظهر جمعه) توصیه می‌‌شود که از حجامت در این دو روز پرهیز کنند؛ چرا که توصیه به حجامت در روزهای ۷ و ۱۴ حزیران، یک توصیه استحبابی و نه واجب است، امّا خطرات ذکر شده در روایات برای حجامت روز جمعه بسیار جدّی و مهلک هستند و شاید بهترین راه حل این باشد که کسانی که تمایل به حجامت در این روزها دارند، روزهای پنج شنبه، ۲۹ خرداد و یا ۵ تیر ۱۳۹۳ حجامت نمایند تا إن شاء الله به توصیه امام معصوم(علیه السلام) نیز عمل کرده باشند.

البته لازم به ذکر است با توجه به موقعیت زمین، ماه و خورشید در تمام یک ماه حزیزان، تأثیر حجامت برای انسان بیش از دیگر ایام می‌‌‌‌باشد و به این جهت انجام حجامت در این ماه سفارش می‌‌‌‌گردد.

لذا وجود اختلاف در روز شروع ماه حزیران و به تبع آن وجود اختلاف در مشخص نمودن روز هفتم و چهاردهم آن، خیلی مهم نبوده و در آن محدوده زمانی، حجامت توصیه می‌‌‌‌شود.

برای دریافت سالنمای حجامت سال 1393 روی عکسهای زیر کلیک کنید:

سالنمای حجامت               سالنمای حجامت


در مورد حجامت بخوانید:

مقایسه حجامت با اهدای خون

اظهار نظر متخصصان پیرامون حجامت

آشنایی با حجامت و فوائد و روشهای آن

سفارشاتی برای کسانی که می خواهند حجامت کنند


 comment گل نوشته شما ()