سلام.خوش آمدید*** دوست گرامی؛ توصیه می‌‌‌کنم اگر اولین دیدار شما از این وبلاگ است، «حتما» ابتدا پست ثابت(اولین پست) را بخوانید.*** جدیدترین مطالب وبلاگ را، بعد از این پست دنبال کنید. ***با نظرات ارزشمند خود، زینت بخش وبلاگ باشید.*** موفق و منصور باشید

برای همه مفیده

دستمزد عموی ناصرالدین شاه توسط امام کاظم(ع)
نویسنده : عبدالله حق دوست - ساعت ۸:٢۱ ‎ق.ظ روز ٢٤ امرداد ۱۳٩۳
 

ائمه معصومین(ع) خدمات و زحمات هیچکس را بی پاسخ نخواهند گذاشت و قطعا در دنیا و آخرت چند برابر خدمات افراد در حق اهلبیت(ع)، به آنها پاسخ مضاعف خواهند داد.

اکنون یک نمونه از هزاران موارد این پاسخها را در حق عموی ناصرالدین شاه بخوانید.


«حاج فرهاد میرزا»، پسر عباس میرزا، ولیعهد فتحعلى شاه و عموى ناصرالدین شاه، از دانشمندان نامى اسلام است.

در سال 1300 هجرى، صحن و رواق و گنبد و تزئینات حرم و صحن مقدس حضرت موسى بن جعفر(علیهماالسلام) را به هزینه خود تعمیر نمود.

بعضى به او اشکال کردند که شما از علما و مؤلف کتاب «قمقام» و کتاب «جام جم» و غیره مى‌‌باشید؛ چرا یکصد هزار تومان(یکصد هزار مثقال طلا) مصرف نمودید؟

پاسخ گفت: ثروتمندان در بانکها ذخیره مى‌‌گذارند و من در بانک حضرت موسى بن جعفر و حضرت جواد(علیهماالسلام) و در بانک حضرت حسین(علیه السلام) هم کتاب «قمقام» را به حساب پس انداز گذاشتم.

در سال 1305 ه‍ ق در تهران مریض شد و در وقت احتضار دید اکثر بزرگان در اطراف او جمعند. فرمان سکوت داد و گفت: از جمله وصایاى من این است که: پس از مرگم مرا غسل و کفن کنید و از تهران و شهرهاى دیگر تشییع نمایید به هر تشریفاتى که مایلید، مگر در کاظمین که رسیدید و در حجره شخصى‌‌اى که براى خود ساخته‌‌ام در صحن حضرت موسى بن جعفر(علیه السلام) دفن نمایید.

مؤلف مجموعه علمى(على فلسفى) مى‌‌گوید: شاید از صد نفر از بزرگان منبرى شنیده‌‌ام که گفته‌‌اند: حاج فرهاد میرزا گفت: مى‌‌دانم تا بغداد براى من تشییع بى‌‌نظیرى خواهد شد. ولى فرزندان من! وقتى که نزدیک بغداد رسیدید جنازه مرا به روى تخته پاره‌‌اى بگذارید و چهار نفر حمال بردارند و بدون هیچ تشریفاتى، بلکه بصورت یک نفر غریب دفنم کنید؛ چون از حضرت امام موسى کاظم(ع) خجالت مى‌‌کشم.

فرزندان به دستور او عمل کردند. اما همین که نزدیک کاظمین رسیدند یک دفعه دیدند از کاظمین جمعیت زیادى با عمارى و پرچمها به استقبال آمدند.

فرزندان آن مرحوم سفارش آن بزرگوار را گفتند.

متولى باشى گفت: در خواب امام موسى بن جعفر(ع) به من فرمود: با جمعیت و تشریفات بروید جنازه حاج فرهاد را بگیرید و با عزت تمام تشییع کنید.

(منبع: ستارگان درخشان 9: 111)


 comment گل نوشته شما ()