سؤال مهم یک یهودی از رسول خدا(ص)

یک نفر یهودى به حضور رسول خدا(صلى الله علیه وآله) آمد.

رسول خدا(صلى الله علیه وآله) برخاست و به او نگاه عمیق کرد و فرمود: اى یهودى چه حاجتى دارى؟

یهودى گفت: آمده‌‌ام بپرسم: تو بهترى یا موسى(علیه السلام)؟ با توجه به اینکه خدا با موسى سخن گفت، کتاب تورات بر او نازل کرد، عصاى معجزه آسا به او داد، دریا را شکافت و غیر اینها.

پیامبر(صلى الله علیه وآله) در پاسخ فرمود: «خودستایى» ناپسند است، ولى(حال که سؤال کردى) جوابش را مى‌‌گویم:

اى یهودى! حضرت آدم(علیه السلام) وقتى که ترک أولى نمود و توبه کرد، در هنگام توبه عرض کرد: «اللهم إنّی أسئلک بحق محمد و آل محمد لما غفرت لى»؛ خدایا از تو به حق محمد و آلش مى‌‌خواهم که مرا بیامرزى.

خداوند او را آمرزید.

حضرت نوح(علیه السلام) وقتى که در بلاى عظیم طوفان، سوار بر کشتى شد، از ترس غرق شدن، به خدا عرض کرد: «اللهم إنى أسئلک بحق محمد و آل محمد لما أنجیتى»؛ خدایا بحق محمد و آلش از تو مى‌‌خواهم که مرا نجات بخشى.

خداوند او را نجات داد.

حضرت ابراهیم(علیه السلام) وقتى که در آتش افکنده مى‌‌شد، به خدا عرض کرد: «اللهم إنى أسئلک بحق محمد و آل محمد لما أنجیتنى منها»؛ خدایا بحق محمد و آلش از درگاهت مى‌‌خواهم که مرا از آتش نجات بخشى.

خداوند آتش را براى او خنک و مایه سلامتى قرار داد.

و حضرت موسى(علیه السلام) وقتى که در برابر ساحران، عصایش را انداخت، عصاى او اژدها شد، موسى در درون خود احساس ترس کرد و به خدا عرض نمود: «اللهم إنى أسئلک بحق محمد و آل محمد لما آمنتنى»؛ خدایا بحق محمد و آلش از درگاهت مى‌‌خواهم که مرا از گزند اژدها محفوظ بدارى.

خداوند به او خطاب کرد: مترس تو در مقام ارجمندى هستى.

اى یهودى! اگر موسى(علیه السلام) مرا درک کند و به نبوت من ایمان نیاورد، ایمانش بى ارزش است و نبوتش سودى به حالش نخواهد داشت.

اى یهودى! از ذریه(نوادگان) من حضرت مهدى(علیه السلام) است، وقتى که ظهور کرد، حضرت عیسى بن مریم از آسمان به زمین فرود مى‌‌آید تا مهدى را یارى کند، و پشت سر مهدى در نماز اقتدا مى‌‌کند.

(منبع: تفسیر نور الثقلین5: 165)

/ 18 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
شقایق

ممنون [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]

فرهاد

سلام دوست بزرگوار ساقیا لطف نمودی قدحت پرمی باد گل گفتی و در سفتی بیهوده نام ، به خاتم نداده اند این مژده بر همه عالم نداده اند بر آدم و مسیح و نوح و موسی بزرگ این جلوه گاه دمادم نداده اند شاد و پیروز باشید

narges

عالی بود ممنونم که بهم سر زدی.[گل]مطالبت عالی بوددددد

رفیق دلسوخته

سلام به عبدالله عزیز.....بسیار زیبا بود....فضیلت های پیامبر (ص) و همه ی اهل بیت همیشه شنیدنی و مایه ی روشنی چشم محبین آنان می شود....[قلب][گل]

مهدي

سلام دوست عزیز .وبلاگتون عالیه همراه با مطالب مفید .[گل]

صورت زخمی

نيمه‌شب بود و ... غمي تازه نفس ره خوابم زد و... ماندم بيدار ريخت از پرتو لرزنده شمع؛ سايه‌ي دسته گلي بر ديوار. همه گل بود... ولي روح نداشت! سايه‌اي مضطرب و لرزان بود... چهره‌اي سرد و غم‌انگيز و... سياه گوئيا مرده‌ي سرگردان بود. شمع خاموش شد از تندي باد اثر از سايه به ديوار نماند كس نپرسيد: كجا رفت؟ كه بود؟ كه دمي چند در اينجا گذراند! اين منم خسته در اين كلبه‌ي تنگ جسم درمانده‌ام از روح جداست من اگر سايه‌ي خويشم يا رب... روح آواره‌ي من كيست؟ كجاست؟

سرباز منتظر

سلام از اینکه به سنگر من سر زدید ممنون مطلبون قشنگ بود بعضی از ما شیعه ها مثال همان کوزه گری هستیم که از کوزه شکسته آب میخوره! اهل بیت رو داریم ولی دستمون رو پیش هر کسی دراز می کنیم اللهم اجعل محیای محیا محمد و آل محمد و مماتی ممات محمد و آل محمد. موفق باشید در پناه حق. یا علی

ارزیاب

سلام به رسم ادب یکی از مشکلات همیشگی انسانها این بوده که آنچه می فهمیده اند را به حساب حقیقت گذاشته اند. مشکل از آنجایی شروع می شود که ما بین بود و نمود تفاوت قائل نیستیم و لزوما هر آنچه می فهمیم را حقیقت محض می دانیم . بود چیه و نمودش چیه ؟ اصلا فرق بین واقعیت و حقیقت کجاست؟ با مظلبی تحت عنوان واقعیت و حقیقت آپم و منتظر حضور و بحث و نظرات شما گرامی .... در پناه خدا

سلام خیلی جالب بود نشنیده بودم ممنون [تعجب][تعجب]

شاهین

امیدوارم بیشتر فکر کنید