ازدواج در زندان باورهای غلط

آیا انتظارات و توقعات فوق، چندان با اغراق همراه نیست؟؟!!! حال اگر کسی ندارد، تکلیفش جداست، اما سطح فرهنگی جامعه ما چنین انتظاری از دختر و پسر جوان دارد، که همین امور، ریشه بسیاری از مشکلات قبل، هنگام و پس از ازدواج محسوب می‌شود.

لحظه‌ای دیگر مطالب فوق را مرور کنیم و از خود بپرسیم اگر چنین امکاناتی برای زوجهای جوان فراهم شود، آیا خواسته‌های مادی آنها تمام خواهد شد؟!!!

عروس چنین خانواده‌ای می‌تواند نرفتن به حداقل سه سفر خارجی را ملاک بی‌محبتی شوهرش تلقی کند و آغاز اختلافی باشد که در نهایت می‌تواند به طلاق و جدایی ختم شود.

در مقابل هم؛ بی احترامی فرضی خانواده عروس، می‌تواند مستمسکی برای لجبازی و کینه جویی دامادی شود که آن نیز پایان تلخی کمتر از جدایی ندارد!

به توجیه اشتباه دیگری که سبب اختلاف می‌شود توجه کنید.

عروس خانم به آقا داماد می‌گوید به هر اندازه‌ای که دوستم داری باید برای عروسی من تالار مجلل اجاره کنی!!

در این شرایط سخت، داماد بخت برگشته اگر بگوید دوستت دارم، که باید زیر بار سنگین تهیه تالار مجلل هم برود و اگر غیر از این باشد که...!!!

متأسفانه ملاکهای ازدواج، مسیرهای غلطی را طی می‌کند و این عارضه تقریبا همه گیر شده است.

آیا واقعا اگر جوانان ما در ابتدا با چنین امکاناتی زندگی جدید خود را آغاز کنند، دیگر خواسته‌های جدید مادی نخواهند داشت؟؟ و زندگی آرام خود را ادامه خواهند داد؟!!

آیا چنین جوانی با چنین امکاناتی به دنبال کار و تلاش خستگی ناپذیر خواهد رفت؟؟!!

واقعا هدف ازدواج چیست؟ آیا داشتن خانه، ماشین و شغل، هدف اصلی زندگی و موجب سعادت عروس و داماد است؟

اندکی به اطراف خود بنگریم؛ چه بسیار افرادی که با توقعات و امکانات بسیار بالا تشکیل زندگی دادند و بعد از مدت زمانی اندک با تلخی فراوان، از هم جدا شدند. و از طرف دیگر چه بسیار افرادی که با توقعات و امکانات بسیار پایین و محدود، ولی توکّل و اعتماد بر خدا، زندگی خود را آغاز کردند و سالها با شیرینی، زندگی آنها ادامه دارد.

اگر هدف زندگی؛ منحصر در داشتن خانه و غذا و خودرو است، که این نیازها در خانه پدری، هم برای دختران و هم پسران جوان فراهم بود.

در حالیکه به تعبیر اسلام؛ در ازدواج، شخصیت انسان کامل می‌شود و زوجها پوشاننده و برطرف کننده معایب همدیگر خواهند شد و با ازدواج است که به تکامل می‌رسند.

انسان مجرد حتی اگر به سن چهل-پنجاه سالگی هم برسد باز ناقص است، زیرا انسان ذاتاً اجتماعی خلق شده و خلقت او نیز به همراه زوج بوده است.

در چنین شرایطی است که جوانان تازه ازدواج کرده، در قالب هویّت جدیدی ظاهر می‌شوند، که کار و تلاش فراوان و اصلاح فکر و روان، یکی از نشانه‌های آن است که به همراه خود می‌تواند جامعه را هم به پیش ببرد.

شاید یکی از اهداف اصلی ازدواج، علاوه بر تکامل فرد؛ تکامل و پیشرفت مادی و معنوی جامعه هم بوده باشد -که یقینا هم هست-. در حالیکه در جامعه ما، ازدواج به اشتباه در بسیاری موارد، موضوعی فردی تلقی می‌شود. اما مسایل فردی، جزیی از کل ازدواج است که علاوه بر ادامه حیات جسمانی، ادامه حیات مادی و معنوی بشر را هم با خود دارد.

 ازدواج یک نیاز فطری و ضرورت حیات اجتماعی است. ازدواج یک امر پسندیده است که مطابق با طبیعت، فطرت و شرع، حافظ بقای نسل بشر است که هر چه زودتر و بهنگام بایستی به آن پرداخت.

نظام خلقت الهی بر زوجیت همه پدیده‌ها و ازدواج بهنگام همه پسرها و دخترها استوار است. ازدواج محبوب ترین بنای گستره هستی در پیشگاه خالق زوج آفرین است. لذا هرگونه تعویق عمدی در زوجیت جوانان، عواقب جدی خود را در بردارد.

متأسفانه علتهای مختلفی در این تأخیر مطرح است. یکی از این عللها و نگرانی‌ها؛ مباحث اقتصادی و کمبودهای مادی است، در صورتی که بیش از آنکه مباحث اقتصادی در این تأخیر نقش داشته باشند، باورهای غلط فرهنگی دخیل است.

امام صادق(ع) می‌فرماید: هرکس به خاطر نگرانی هزینه‌های زندگی مشترک، ازدواج نکند، نسبت به خداوند رازق بدگمان گشته است، چرا که خداوند منان می‌فرماید ازدواج کنید، اگر فقیر و تهیدست باشید، پروردگار متعال از عنایت خود بی‌نیازتان گرداند.

قداست ازدواج و تحکیم بنیان خانواده در جامعه دینی و اسلامی همیشه مورد توجه بوده است و همه ارکان جامعه اسلامی بایستی بکوشند برای بهره‌مندی جامعه از خانواده سالم و متعالی، آنگونه که شایسته است به آن بپردازند.

طی سالهای اخیر، عواملی همچون خودخواهی‌ها بجای خداخواهی، تجمل گرایی به جای زندگی آسان و ساده و صمیمی، فرزندسالاری بجای حق سالاری و شایسته سالاری، و فاصله افتادن بین اعضای خانواده با استفاده غیرصحیح و بدون آموزش از کامپیوتر، تلویزیون، ماهواره و...، نداشتن مسکن و شغل مناسب و رسوخ فرهنگهای غربی در بین خانواده‌ها و برخی روابط خارج از چارچوب خانواده در بین دختران و پسران و...، از جمله عواملی هستند که در کاهش ازدواج و حتی افزایش آمار طلاقها در بین خانواده‌ها نقش اساسی داشته است.

بهترین جا برای شروع تغییر در این نگرشها، «خانواده» است که می‌تواند در ساختن فرهنگ جدید موثر باشد.

 

منبع: تبیان(با اندکی تصرّف)

/ 1 نظر / 5 بازدید
کوچه‌های دلتنگی

سلام دوست عزیز[گل] خداقوت [گل] به موضوع بسیار مهمی پرداختید ممنون[گل] چون جمع کثیری از کاربران اینترنت جوانند این موضوع بسیار مهم و جدی براشون. دقیقا درسته دربرخی از خانواده‌ها مادیات نقش اساسی داره، حتی متاسفانه هستند یه مقدار کمی ازجوانانی که اصلا برای پول ازدواج می‌کنند یعنی متاسفانه پسر یا دختر رو برای پول انتخاب می‌کنند...!!! که فرهنگ بسیار غلطی که در بین اندکی‌ از اقشار رواج پیدا کرده و این یک واقعیته ...![تعجب] و برای همین هم آمار طلاق روز به روز بالا رمیره...[نگران] پس هدف اصلی ازدواج و تعاریف ائمه معصوم ما از ازدواج کجا رفته ؟![سوال] [ناراحت]