گفتگوی خواندنی حضرت یحیی(ع) با شیطان

امام رضا(ع) می‌‌فرماید:

ابلیس از زمان آدم(علیه السّلام) نزد همه پیامبران مى‏‌‌‌آمد تا مسیح مبعوث شد.

با آنها گفتگو می‌‌کرد و از آنها پرسش می‌‌نمود و با هیچ کدام بیشتر از یحیى بن زکریا مأنوس نبود.

یحیى به او گفت: اى أبا مُرّة(لقب شیطان؛ کنایه از ریشه بدى و بیمار دلى) من با تو کاری دارم.

شیطان گفت: تو نزد من آنقدر ارجمندى که نمی‌‌‌توانم خواهش تو را رد کنم. هر چه می‌‌خواهى بخواه، که من در فرمانت مخالفت نمی‌‌کنم.

یحیی فرمود: اى أبا مرّه! می‌‌خواهم تمام حیله‌‌ها و دامهایت که انسانها را با آنها شکار می‌‌کنى به من نشان دهی.

گفت: بسیار خوب. برای این کار به او وعده داد که فردا نزد او بیاید.

بامداد فردا، یحیى در خانه نشست و در خانه را بست و منتظر بود.

ناگاه بدون اینکه متوجه شود، شیطان از دریچه‌‌‌‌ای که در اطاقش بود برابر او آمد با چهره‏‌‌‌اى چون میمون و بدنی همچون خوک و دو چشم دراز در چهره، دندانهایش در یک استخوان بدون چانه و ریش، چهار دست داشت دو تا در سینه و دو در شانه، پاشنه‏‌‌هایش در جلو بودند و انگشتان پاهایش در عقب. قبائى بر تن داشت که کمرش را بسته بود با کمربندى که رشته‏‌‌هاى سرخ و زرد و سبز و همه رنگ بدان آویخته بودند و زنگ بزرگى بدست و کلاهخودى بر سر و بر کلاهخودش آهنى آویخته چون قلاب.

وقتی حضرت یحیى خوب او را ورانداز کرد، به او گفت این کمربند چیست؟

گفت: این کیش و آئین مجوسی و گبریست، که من آن را ساختم و نزد آنها زیبا جلوه دادم.

فرمود: این رشته‏‌‌‌‌ها و رنگها چیست؟

گفت: اینها کارهاو رنگهای زنان هستند، که پیوسته زن جلوه‏‌‌‌‌گرى می‌‌کند و رنگ عوض می‌‌کند، تا یک رنگ او را دلربا کند و مردم را با آن بفریبد.

یحیی فرمود: این زنگى که در دست دارى چیست؟

گفت: وسیله‌‌‌‌ای است که همه لذتها از طنبور و تار و دایره و طبل و ناى و سُرنا در آن جمع هستند. عیاشان و خوش‏‌‌گذرانها بر سر سفره می‌‌‌خوارى خود می‌‌نشینند ولی از آن لذت نمی‌‌برند، اما من این زنگ را میان آنها می‌‌جنبانم و چون آوازش را بشنوند طرب آنها را سبک کند و به رقص آیند و انگشت بر هم سایند و جامه از تن به در آورند.

یحیی فرمود: چه چیز چشمت را روشن می‌‌کند؟

گفت: زنها که دامها و بندهاى من هستند، و وقتی از نفرین و لعنت نیکوکاران آزرده می‌‌شوم، نزد زنها می‌‌‌‌روم و به آنها آرامش می‌‌یابم.

یحیى به او گفت: این کلاهخود که بر سر دارى چیست؟

گفت: خودم را با آن از نفرین مؤمنان نگه می‌‌دارم.

فرمود: این آهنى که در آن قرار دارد چیست؟

گفت: دل خوبان را با آن دگرگون می‌‌کنم و بسوی خود می‌‌کشانم.

یحیى گفت: هرگز شده که بر من پیروز شده باشى؟

گفت: خیر، ولى تو یک خصلتى دارى که آن را خوش دارم.

یحیى گفت: آن چیست؟

گفت: تو پرخورى می‌‌کنی و وقتی إفطار می‌‌کنى غذا می‌‌خورى تا سیر شوى و نمی‌‌توانی برخى نمازها و شب زنده دارى خود را کامل و درست انجام دهی.

یحیى فرمود: من با خدا عهد مى‏‌‌‌‌کنم که دیگر سیر نخورم تا او را ملاقات کنم.

ابلیس گفت: من هم با خدا عهد مى‏‌‌کنم که دیگر هیچ مسلمانى را نصیحت نکنم.

پس از نزد حضرت یحیی بیرون رفت و دیگر نزد او برنگشت.

(منبع: الأمالی الطوسی: 339)

دوست گرامی؛ گذشته از سایر دامها و حیله‌‌هایی که شیطان در این گفتگو به حضرت یحیی(ع)  بیان کرد، بنظر شما اولین دام و خطری که در این داستان هنگام دیدار حضرت یحیی(ع) و شیطان ذکر شده چیست؟

/ 16 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمد جواد

[گل][گل][گل][گل] سلام، غریب تر از هر غریب! سلام، مزار بی چراغ، تربت بی زایر، بهشت گمشده! سلام، آتشفشان صبر، چشمان معصوم، بازوان مظلوم، زبان ستمدیده! سلام، سینه شعله ور، جگر سوخته، پیکر تیرباران شده! سلام، امام غریب من! تسلیت (ایام غمبار صفر)

کورش

از هنگامیکه یک کامنت برای ما گذاشتید گاهی به این سایت سر میزنم و مطالب شما را می خوانم هرچند که یک صنعت کار هستم و صتعت کاران با ادبیات دینی و معرفتی کمی فاصله دارند اما در میان نوشته ای شما جانی وجود دارد که سرد و گرم را به سوی خود می کشد در خصوص شیطان عرض کنم که هیچگاه نمی توان صفت حقیقی شیطان را مشاهده نمود شیطانی که در طی عمر ان را می شناسیم دائم در حال تغییر است با بزرگی ما رشد می کند و با کوچکی ما ظاهری کوچک میابد اگر شیطان را از ذهن خود دور کنیم بیشتر به او میدان می گیرد . گاه با فکر کردن به دوری و جدایی از امیال شیطانی خود بستری را برا ی میزبانی از شیطان فراهم نموده ایم زیرا شیطان به سراغ افرادی می رود که او را کمتر می شناسند از حشر کمی با شیطان داشتن نیز می توان بهره برد زیرا می توان او را بهتر شناخت و بهتر دریافت که حفره های امنیتی درون انسان از کدام ناحیه ضربه پذیر است . شاید بهتر باشد شیطان را از خود دور ننمود زیرا ترس از شیطان نیز نوعی معرفت است

محمود

سلام وب زیبایی داری امیدوارم هر روز بهتر و بهتر بشه اگه وقت کردید یه سری هم به وبلاگ ما بزنید خوشحال میشیم. www.mohebaneallah92.blogfa.com

محمدزاده

رحلت جانگدازختم المرسلین محمد مصطفی (ص) و شهادت امام حسن مجتبی (ع) و شهادت امام رضا (ع) بر رهروان راستین ایشان تسلیت عرض میکنم.التماس دعا

مریم

سلام ممنون از دعوتتون. استفاده کردم از مطالب وب تون[گل][گل]

یک دبیر

سلام خداقوت مطلب خوبی بود از آن استفاده کردم حق یارتان

آرزو

سلام مطلب خوبی بود... ویکی دیگه از دامهای شیطان همین نت .و وبه .که من تا وبلاگ دارشدم دیگه به روحم کمتر رسیدی میکنم

عابدی

پست های مفید و زیبایی قرار داده اید به ماهم سر بزنید http://webitbu2.persianblog.ir/

مامان مانی

سلام مطلبتون خیلی جالب بود.بنظر من اولین دام شیطان در مواجهه با حضرت یحیی این بود که شیطان میتونه خیلی راحت تو خلوت دیگرون وارد بشه و اونو به گناه بکشه.