شاه اسماعیل و حر بن یزید

هنگامی که شاه اسماعیل صفوی به کربلا مشرف شد نخست به زیارت سالار شهیدان(علیه السلام) رفت و آنگاه حضرت ابوالفضل(علیه السلام) و دیگر شهدای کربلا(علیهم السلام) را زیارت نمود. اما به زیارت حر، آن آزاده روزگار که قبرش با قبر سالارش فاصله دارد، نرفت.

پرسیدند: «چرا؟»

استدلال کرد که اگر توبه او پذیرفته شده بود از سالارش حسین(علیه السلام) دور نمی ماند.

توضیح دادند که: «شاها ! از آنجایی که او در سپاه یزید فرمانده لشکر بود و آشنایانی داشت پس از شهادت در راه حق و در یاری حسین علیه السلام بستگانش بدن او را با تلاش و با اصرار بسیار از میدان جنگ خارج ساختند ودر اینجا به خاک سپردند».

شاه گفت: «من می روم با این شرط که دستور دهم قبر او را بشکافند و درون قبر را بنگرم اگر شهید باشد نپوسیده است و برای او مقبره می سازم. در غیر این صورت دستور تخریب قبرش را صادر خواهم کرد».

پس از این تصمیم به همراه گروهی از علما، سران ارتش و ارکان دولت خویش، کنار قبر حر آمدند و دستور نبش قبر را صادر کرد.

هنگامی که قبر گشوده شد شگفت زده شدند چرا که دیدند پیکر به خون آغشته آن آزاده قهرمان پس از گذشت بیش از یک هزار سال صحیح و سالم است.

زخمهای بی شمار گویی تازه وارد آمده و دستمالی نیز که سالارش حسین علیه السلام بر فرق او بسته و مدال بزرگی است بر پیشانی دارد.

شاه اسماعیل گفت: «این دستمال از امام حسین(علیه السلام) است و برای ما مایه برکت و پیروزی بر دشمنان و مایه شفای بیماران. به همین جهت با دست خویش آن را باز کرد و دستمال دیگری بست اما به مجرد باز کردن آن دستمال، خون جاری شد و هرگونه کوشش برای متوقف ساختن آن بی حاصل ماند.

به ناچار شاه همان دستمال را بر سر حر بست و گوشه ای از آن را به عنوان تبرک برداشت و خون هم متوقف شد. به همین جهت دستور داد برای او مقبره ساختند و مردم را به زیارت ایشان فراخواند.

منبع: کرامات صالحین

/ 9 نظر / 32 بازدید
امین

سلام[گل] بسیارجالب بود نشنیده بودم

خورشید

سلاااااااااام مگه نبش قبر گناه نداره ؟پس چه جوری این کا رو کردن ؟

بي قرار زهرا(س)

آنروزها دروازه ی شهادت داشتیم ولی حالا معبری تنگ ، هنوز هم برای شهید شدن فرصت هست باید دل را صاف کنیم. ( مقام معظم رهبری ) ×××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××× التماس دعا. يازهرا(س)...

یاس

سلام زیبا بود.یا علی

چله های انتظار

سلام چله سوم از چهل چله برای خشنودی خدا و امام زمان (عج) در پیش است . از شما دوستان و منتظران مهدی فاطمه (عج) می خواهم بهترین موضوع را برایمان بگویید ، بهترین هدیه به مولایمان امیرالمؤمنین در این ایام چی می تواند باشد ؟ کدام عمل زشت و صفت غیر اخلاقی را ترک کنیم یا کدام عمل خوب و صفت اخلاقی را در وجودمان نهادینه کنیم و ثوابش را به مولایمان هدیۀ کنیم ؟

مرتضی

عزیزم این وبلاگت دل منو برد خیلی با طرز فکرت حال کردم خوشحال نظرت شما رو درباره وبلاگم بدونم البته به خوبی شما نیست بی صبرانه منتظر حضور گرمت دروبلاگم هستم[گل]

خط رنگی

سلام وقت شما نیکو ممنون از مقاله ارزشمندتان . در امان خدا .