تبریک حلول ماه ربیع الاول و تذکری مهم

اینکه می‌‌گویند پیامبر(صلی الله علیه و آله) ماه صفر را نحس می‌‌دانستند و روایتی را نقل می‌‌کنند که پیامبر(صلی الله علیه و آله) فرمودند: «هر کس خروج از ماه صفر را به من اطلاع دهد، اهل بهشت می‌‌باشد»، در روایات شیعی نیامده است. بلکه مطلب چیز دیگری است.

مرحوم شیخ عباس قمی(ره) در مفاتیح می‌‌فرماید «این ماه معروف است به نحوست...» یا مرحوم حاج میرزا جواد ملکی تبریزی در المراقبات می‌‌فرماید: «معروف است که ماه صفر بخصوص چهارشنبه آخر آن نحس مى‌‌باشد که در این مورد روایتى نداریم. شاید این نحوست بخاطر رحلت پیامبر اکرم(ص) در این ماه و نیز این سخن پیامبر (ص) باشد که فرموده‌‌اند: کسى که مرا به تمام شدن ماه صفر مژده بدهد، او را به بهشت بشارت مى دهم».

لکن مستند آنان برای این مطلب، حدیثی از پیامبر(ص) است که فرمودند: «مَن بَشَّرَنِی بِخُرُوجِ آذار فَلَهُ الجَنَّة: هر کس به من بشارت دهد صفر تمام شده بهشت می‌‌رود».

عده‌‌ای معتقد شدند «آذار» همان «صفر» است، در حالی که «آذار» از ماههای رومی است و «صفر» از ماههای قمری است.

مرحوم شیخ صدوق(ره) در کتاب ارزشمند علل الشرایع این حدیث را به صورت حدیثی مسند از ابن عباس آورده است و آن حدیث این است:

«... عَنِ ابْنِ عَبَّاسٍ قَالَ‏ کَانَ النَّبِیُّ(ص) ذَاتَ یَوْمٍ فِی مَسْجِدِ قُبَا وَ عِنْدَهُ نَفَرٌ مِنْ أَصْحَابِهِ فَقَالَ أَوَّلُ مَنْ یَدْخُلُ عَلَیْکُمُ السَّاعَةَ رَجُلٌ مِنْ أَهْلِ الْجَنَّةِ فَلَمَّا سَمِعُوا ذَلِکَ قَامَ نَفَرٌ مِنْهُمْ فَخَرَجُوا وَ کُلُّ وَاحِدٍ مِنْهُمْ یُحِبُّ أَنْ یَعُودَ لِیَکُونَ هُوَ أَوَّلَ دَاخِلٍ فَیَسْتَوْجِبَ الْجَنَّةَ فَعَلِمَ النَّبِیُّ(ص) ذَلِکَ مِنْهُمْ فَقَالَ لِمَنْ بَقِیَ عِنْدَهُ مِنْ أَصْحَابِهِ سَیَدْخُلُ عَلَیْکُمْ جَمَاعَةٌ یَسْتَبِقُونَ فَمَنْ بَشَّرَنِی بِخُرُوجِ آذَارَ فَلَهُ الْجَنَّةُ فَعَادَ الْقَوْمُ وَ دَخَلُوا وَ مَعَهُمْ أَبُو ذَرٍّ(رَحِمَهُ اللهُ) فَقَالَ لَهُمْ فِی أَیِّ شَهْرٍ نَحْنُ مِنَ الشُّهُورِ الرُّومِیَّة فَقَالَ أَبُو ذَرٍّ قَدْ خَرَجَ آذَارَ یَا رَسُولَ اللهِ فَقَالَ(ص) قَدْ عَلِمْتُ ذَلِکَ یَا أَبَا ذَرٍّ وَ لَکِنْ أَحْبَبْتُ أَنْ یَعْلَمَ قَوْمِی أَنَّکَ رَجُلٌ مِنْ أَهْلِ الْجَنَّةِ وَ کَیْفَ لَا تَکُونُ کَذَلِکَ وَ أَنْتَ الْمَطْرُودُ مِنْ حَرَمِی بَعْدِی لِمَحَبَّتِکَ لِأَهْلِ بَیْتِی فَتَعِیشُ وَحْدَکَ وَ تَمُوتُ وَحْدَکَ وَ یَسْعَدُ بِکَ قَوْمٌ یَتَوَلَّوْنَ تَجْهِیزَکَ وَ دَفْنَکَ أُولَئِکَ رُفَقَائِی فِی الْجَنَّةِ الْخُلْدِ الَّتِی وُعِدَ الْمُتَّقُون»(علل الشرائع، ج‏1، ص: 176)

ترجمه روایت:

«ابن عبّاس گفت: روزى پیامبرخدا(ص) در مسجد قبا نشسته بودند و جمعى از صحابه به نزد آن حضرت شرف حضور داشتند. حضرت فرمودند: اوّلین کسى که بر شما وارد شود اهل بهشت است. اصحاب که این کلام را شنیدند برخى از آنها از جا برخاسته و بیرون رفتند و هر کدام سعی داشتند زودتر از دیگرى به مسجد برگردد تا اوّلین نفر محسوب شده و بدین ترتیب مستوجب بهشت گردد.

پیامبر(ص) از حرکت ایشان آگاه گردید. خطاب به جماعت باقیمانده فرمودند: به زودى جماعتى بر شما وارد مى‌‌‏شوند که هر یک بر دیگرى پیشى مى‌‌‏‌‌گیرد، آن که بشارت بمن دهد که «ماه آذار» خارج شده اهل بهشت مى‌‌‏باشد.

جماعتى که بیرون رفته بودند بازگشتند و در میان ایشان ابوذر(رحمة الله علیه) بود، رسول خدا(ص) فرمودند: در چه ماهى از ماههاى رومى هستیم؟

ابوذر عرض کرد: یا رسول الله ماه آذار خارج شده است.

پیامبر(ص) فرمودند: من خود این را مى‌‌‏دانستم منتهى خواستم این جماعت بدانند که تو مردى از اهل بهشت هستى و چگونه اینطور نباشد و حال آن که بعد از من تو را به جرم محبّتت به اهل بیت من از حرم من طرد مى‌‌‏کنند و پس از آن تنها زندگى کرده و غریب و تنها خواهى مرد و جماعتى به واسطه تو سعادتمند خواهند شد، آنان کسانى هستند که در تجهیز و تدفین تو سعى خواهند نمود، ایشان رفقاء من در بهشت جاوید خواهند بود، همان بهشتى که حقّ تعالى وعده‏‌‌‌اش را به متّقین داده است.»

در این جریان و این روایت؛ صحبت رسول خدا(ص) در مورد تبیین «صفات مؤمنین» بود و برای آوردن شاهد، با علم لدنی خود اشاره کردند که اولین کسی که از در مسجد وارد شود او چنین صفاتی را داشته و اهل بهشت خواهد بود؛ اما چون متوجه تحرکات عده ‌ای از اصحاب شدند این مطلب را که «هرکس مرا به خروج ماه آذار خبر دهد او اهل بهشت است» شرطی برای معرفی چنین شخصی یادآور شدند.

لذا چنانکه کاملا واضح است؛ کلام پیامبر(ص) تنها در همان زمان و مکان به عنوان «شرطی برای معرفی مرد بهشتی»، دارای مفهوم است و نه به معنای مطلق آن در همه زمانها و مکانها. به عبارت علمی؛ این جریان و کلام پیامبر(ص)؛ «قضیّةٌ فی واقعةٍ»(کلامی مخصوص به جریانی خاص) بوده است نه اینکه کلام مطلقی باشد که برای همیشه و همه جا باشد.

در حالی که این حدیث امروزه در بین برخی شیعیان اینگونه مطرح شده است که «هرکس در پایان ماه صفر در هفت مسجد را بزند و به پیامبر پایان ماه صفر را خبر دهد او اهل بهشت خواهد بود» که اصلا ربطی به مراد از آن کلام پیامبر(ص) ندارد.

بنابراین این روایت به هیچ وجه به نحوست ماه صفر و اینکه پیامبر(ص) از این ماه ناخشنود بودند، دلالتی ندارد.

/ 33 نظر / 35 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سمیه حسینی زاده

بی اندازه ممنونم از شما دوست گرامی که در این امر اطلاع رسانی کردید. مطلب مفیدی بود. التماس دعا یا حق

حدیث

سلام ممنون از پیام رسانیتون. البته شکی نیست که این ماه، ماه شادی اهل بیت علیهم السلام است و هیچ شهادتی در این ماه نیست. منتظر شما در وبلاگ "مادری نمونه برای تمام قرون هستم"

محمد کریم نقده دوزان از اصفهان

سلام جناب آقای عبدالله حق دوست گرامی مطلب مطلب قابل بحثی می باشد که بسیار آموزنده است از مستندات خوبی بهره جسته اید و کاملا مشخص است زحمات زیادی متحمل شده اید حقیر به نوبه ی خود سپاس گذارم. بنده چندین ماه هست که با وب شما آشنا شده ام و مطالب آن بعضا به ایمیل دیگرم ارسال می شود که باز هم جای تشکر دارد. حقیر پیشنهادی برای شما عزیز گرامی دارم که امیدوارم به عنوان فضولی در امور شخصی تلقی نگردد انشاءالله آن هم اینکه در شما استعداد زیادی را مشاهده میکنم لکن بهتر است به تدریس یا مباحثات علمی بیشتر توجه نمائید و وقت خود را در زمینه وبلاگ نویسی کمتر بگیرید به عنوان مثال شما مطالب وبتان را دسته بندی نموده و در ورد کپی کنید و ادامه این امر را به شخص معتمدی یا یکی از اعضاء خانواده محترمتان بسپارید چرا که حیف است این همه استعداد و شوق و ذوق درباره ی مسائل شرعیه اینجا به کار گرفته شود شما شرعا می بایست تحصیل علم نمائید چرا که جامعه به اشخاصی چون شما نیازمند است عمده ی سخنم با جناب عالی این است که مکلفید تا به مدارج عالی دست پیدا کنید و گنجینه ای باشید برای حال و آینده گان منصور باشید. ماشاءالله ولا حول ولا قوة الا بالله...

اسدی

...[گل][گل][گل]...[گل][گل][گل]...[گل][گل][گل] ...........|""""""""""""""" " """"""""|\|_ ...........|..........*____* ........|||"|""\___ ...........|________________ _ |||_|___|) ...........!(@)'(@)""""**!(@ )(@)***!(@)'' یه کامیون گل اوردم...زود خالیش کن راننده ش دانشجوئه اعصاب نداره...

سعید

خیلی خیلی ممنون . وب بسیار خوب وزیبایی دارید.تبریک میگم

علی مصداقی

سلام پیامبراکرم صلی الله علیه و آله و سلم می فرماید: به زودی زمانی بر مردم فرا رسد که حکومت و فرمانروایی تنها از رهگذر قتل و ستم بدست آید، و ثروت و مال فقط از طریق غصب و بخل فراهم گردد، و محبّت تنها بوسیله بی دینی و پیروی از هوای نفس صورت گیرد، پس هر کس آن زمان را دریابد و بر تنگدستی صبر کند در حالی که قدرت تحصیل ثروت (نامشروع) داشته باشد، و بر دشمنی مردم صبر نماید با آنکه بر دوستی (با آن بی دینان) توانا باشد و در حالی که توان عزّت داشته باشد و صبر بر ذلّت کند خدای تعالی پاداش پنجاه صدّیق از کسانی که مرا تصدیق کرده اند به او ارزانی قرماید. (اصول کافی،ج 3،ص 145) التماس دعا

behzad

سلام دوست عزیز از وبلاگتون بازدید کردم وبلاگ واقعا زیبایی دارین ان شاء ا... هر روز شاهد پیشرفت شما باشیم. به وبلاگ ما هم سری بزنید با تشکر بهزاد b-h.persianblog.ir

حدیث

سلام روزتون بخیر ممنون از توجهتون. شما درست می فرمایید، من تا این نظر را ثبت کردم یادم به شهادت امام حسن عسکری ع افتاد که در این ماه است ولی به علت قطع ارتباط اینترنتی فرصت تصحیح نظر به دست نیامد. امیدوارم عذر من را نپذیرید. با تشکر از ایمیل شما. موفق باشید.

مریم فروین

با درود و سلام مطلب روشن کننده ،آگاهی بخش و بسیار مفیدی را مرقوم نموده اید . با آرزوی توفیق و سرافرازی بیشتر شما

فانوس

سلام ممنون از شما با اجازه به اشتراک گذاشتم