دانستنیهایی در مورد جن و اجنه(7)

عُمّار المکان(ساکنین در منازل)

این هم یکی قسم از أجنّه است که در مکانی ساکن می‌‌شوند و در آنجا به عنوان وطن و محل زندگی خود زندگی می‌‌کنند.

در روایت وارد شده است که تعداد جن، از ابتدای خلقت تا الان، دهها برابر تعداد انسانهاست. و علت این است که اجنه دارای عمر بسیار طولانی هستند و تعداد کمی از آنها می‌‌میرد. به همین دلیل، کم مکانی روی زمین هست که جن در آن ساکن نباشد.

نکته جالب این است که این اجنه با توجه به اندازه، دین، توانایی و منفعت و ضررهای مختلفی که دارند، هر یک بسته به آن مکانی که در آن ساکن می‌‌شوند، متفاوت هستند.

مثلا عفریت‌‌ها و بزرگان جن، در مخروبه‌‌هایی که انسان در آنها ساکن نیست، ساکن می‌‌شوند، برای اینکه کسی مانع کارها و اعمال آنها نشود. و اگر انسانی یا جنی بر آنها وارد شود و مزاحم آنها شود، تا جایی که توان دارند با او می‌‌جنگند، و اگر نتوانند بر او غلبه کنند و او را بیرون کنند، خودشان از آن مکان به مکان دیگری می‌‌روند.

و پادشاهان و حاکمان جن در مکانهای خیلی دور از انسان زندگی می‌‌کنند، همانند کوه‌‌ها و بیابانها و صحرا و دره‌‌ها، برای اینکه وسیع‌‌ترین مکان را برای افراد تحت حکومت و زیردستان خود در اختیار داشته باشند.

و اما خانه‌‌هایی که انسانها در آنها سکونت دارند یا در آنها اقامت کوتاه مدت دارند ولی رفت و آمد در آنها بسیار است، غالبا اجنه ساکن در این خانه‌‌ها با انسانهای ساکن در آنجا خو نمی‌‌گیرند، و میان این اجنه و انسانها حجابها و موانعی است که نمی‌‌گذارد بوسیله اجنه به انسان ضرری وارد شود یا در کارهای انسان دخالت کنند.

مگر اینکه انسان به واسطه‌‌ی گناه و معصیت خدا، این حجاب و مانع را از بین ببرد، یا بواسطه‌‌ی انجام کاری به اجنه ضرر و زیانی برساند، که در این صورت، آنها قدرت این را دارند که با انجام برخی کارها به انسان ضرر و زیانی وارد کنند. و لذا در روایات وارد شده که مستحب است بالای منزل یا اتاق، «بسم الله الرّحمن الرّحیم» نوشته شود، یا مستحب است وقتی وارد منزل می‌‌شویم گرچه هیچکس نباشد، سلام کنیم، و کراهت دارد که شبها خانه را جارو کنیم یا آب بیرون بریزیم[یا وقتی می‌‌خواهیم آب داغ روی زمین بریزیم، بسم الله بگوییم که به اجنه در آن مکان ضرری وارد نشود].

و نیز در روایات وارد شده برای در امان ماندن از شرّ اجنه، یک وسیله برای سرگرمی آنها در خانه نگهدارید، امام صادق(ع) از پدرش امام باقر(ع) نقل می‌‌کند که: «دوست داشتند در خانه یک جانور اهلى مثل کبوتر، مرغ و بزغاله باشد، تا کودکان اجنه با آنها بازى کنند و با کودکشان کاری نداشته باشند».

شخصی محضر امام باقر(ع) گلایه کرد که اجنه و پریان ما را از خانه‌‌‏هایمان بیرون کرده‌‌اند.(یعنی آنقدر در خانه‌‌های ما رفت و آمد می‌‌کنند که زندگی برای ما مشکل شده است). امام(ع) فرمود: سقف خانه‏‌‌ها را 7 ذراع (سه متر و نیم) قرار دهید و در اطراف خانه کبوتر نگهداری کنید. آن مرد گفت: این کارها را انجام دادیم و دیگر چیز بدى ندیدیم.

برخی از این أجنه در منازل و خانه‌‌‌‌های مردم ساکن می‌‌شوند. و معمولا روش این اجنه این است که هر یک در خانه‌‌ای ساکن می‌‌شوند که موافق مذهب و دین و اعتقاد انسانهای ساکن در آن خانه باشند. و لذا اگر آن خانه، مکان عبادت و بندگی خدا و محل خواندن قرآن باشد، اجنه مؤمن در آن ساکن می‌‌شوند و اگر آن خانه مکان گناه و معصیت خدا باشد، اجنه کافر و عاصی در آن ساکن می‌‌شوند.

به تجربه و حوادث واقعی ثابت شده که اجنه‌‌ای که در خانه‌‌ها ساکن می‌‌شوند، اگر از اجنه مؤمن باشند و صاحب خانه هم انسان مؤمنی باشد، به او کمک می‌‌کنند و در خدمت او خواهند بود.[و حتی چه بسا از اهل خانه و فرزندان آنها در مقابل بلایا و حوادث محافظت می‌‌کنند].

امام باقر(ع) فرمود: امام سجاد(ع) با جمعى از دوستان و مردم دیگر به مکه می‌‌رفت. وقتی به منطقه عسفان رسید دوستانش خیمه حضرت را در مکانی بر پا کردند.

وقتی امام(ع) نزدیک خیمه رسید، فرمود: چرا اینجا چادر زدید؟ اینجا جایگاه گروهی از اجنه و پریانست که دوستان و شیعه ما هستند، و این کار شما برای آنها ضرر دارد و جاى آنها را تنگ می‌‌‌کند.

اصحاب گفتند: ما این مطلب را نمی‌‌دانستیم. و آمدند که خیمه را از آنجا بردارند. ناگهان آوازى شنیدند و کسى را ندیدند، که می‌‌گفت: یابن رسول اللَّه، چادرت را از اینجا به جای دیگر نبر، برای ما مشکلی نیست، و ما این ظرفهای میوه را به شما تقدیم می‌‌کنیم تا شما از آن تناول کنید و ما با آن متبرک شویم.

ناگهان در کنار چادر ظرف بزرگى نمودار شد و همراهش ظرفهای دیگری از انگور و انار و موز و میوه‌‌‏هاى بسیار بود. امام سجاد(ع) همراهانش را دعوت کرد، خودش از آنها میل کرد و دوستانش هم از آن میوه‌‌ها خوردند.

مطالب دیگر در این ارتباط:

دانستنیهایی در مورد جن و اجنه (1) [35 نکته خواندنی در مورد آفرینش و زندگی جن]

دانستنیهایی در مورد جن و اجنه (2) [کیفیت خلقت جن و برخی اقسام آن]

دانستنیهایی در مورد جن و اجنه (3) [اقسام اجنه در خدمت حضرت سلیمان و گفتگو با ایشان]

دانستنیهایی در مورد جن و اجنه (4) [اقسام دیگری از جن و کیفیت غذا خوردن اجنه]

دانستنیهایی در مورد جن و اجنه (5) [اقسام جن: غول، دِلهاب، أم صبیان، عفریت]

دانستنیهایی در مورد جن و اجنه (6) [اقسام جن: «همزاد» و «وسواس خناس»]

دانستنیهایی در مورد جن و أجنه (8) [استراق سمع أجنه و استفاده پیشگوها از أجنه]

دانستنیهایی در مورد جن و اجنه (9) [«أجنه مؤمن وکافر» و «مکلّف بودن اجنه»]

دانستنیهایی در مورد جن و أجنه (10) [«أجنه مؤمن و کافر» و «ایمان اجنه به اهلبیت(ع)»]

دانستنیهایی در مورد جن و أجنه (11) [«تسخیر جن» و «کارهایی که أجنه می‌‌کنند»]

/ 34 نظر / 29 بازدید
نمایش نظرات قبلی
دل ارام

با سلام من انسانی مذهبی هستم و خیلی اهمیت نمی دهم که جنیان چگونه اند و ایا با ما کاری دارن یا نه فقط همینقدر می دانم که انها از نظر وجودی از انسانها ضعیفترند و با ما کاری ندارند پس چه اصراری است که اینقدر چوب در لانه مار کنید انان نیز از افریده های خداوند هستند بیاییم به دنبال انسانیت بگردیم که روز به روز کمیاب تر می شود .یا حق

فائزه

سلام. ممنونم از دعوتتون. از شما به خاطر قرار دادن این مطالب ممنونم. موفق باشید[لبخند][گل]

دلارام

با سلام وبلاگتون رو مطالعه کردم خیلی زیبا بود لذت برم با تشکر دلارام....

فهیمه

عزیزم عبدالله جان من میترسم برای همین نمی خونم[نگران] بعدشم به اون یکی دیگه وبم سر بزن تا این جا وبت عالی بوده الان لینکت می کنم تو دو تا وبم همین وبی که این جا نوشتم تو هم منو لینک کن [ماچ]

تارا

سلام دوست عزیز واقعا استفادده کردم راستی سپاس بابت اینکه به وبم سر زدین اگه با تبادل لینک موافق هستین برام کامنت بزارید

تارا

زماني كه خداوند چهان را مي‌آفريد، فرشتگانش را فرا خواند و از فرشتگان خود خواست، به او كمك كنند كه اراده نمايد راز حيات را كجا قرار دهد. يكي از فرشتگان گفت آن را در زير زمين حفر كن؛ ديگر گفت آن را در اعماق دريا قرار ده و يكي ديگر پيشنهاد كرد كه آن را در دل كوه‌ها پنهان دار. و خداوند پاسخ داد اگر بخواهم هر يك از اين كارها را انجام دهم، تنها عده‌اي بسيار كمي بر راز حيات پي خواهند برد. راز حيات بايد براي همه‌ي انسان‌ها قابل دسترس باشد. يكي از ملائك جواب داد: من مي‌دانم آن را در قلب انسان قرار ده، هيچ كس انتظار ندارد كه آن را در آنجا بيابد و خداوند فرمود: بله در قلب همه انسان ها و نيز چنين كرد؛ راز حيات در قلب همه انسان‌ها قرار دارد...

تارا

مطمـئن باش که خداوند تو را عاشقانه دوست دارد چون در هر بهار برایت گل می فرستد و هرروز صبح آفتاب را به تو هدیه می کند. به یاد داشته باش که پروردگار عالم با این که می تواند در هر جائی از دنیا باشد قلــب تو را انتخاب کرده و تنها اوست که هر وقت بخواهی چیزی بگوئی گوش می کند [گل]

جوجو

سلام چند سال پیش به موضوع اجنه علاقمند شدم و به شدت درگیر شدم وکتابهای زیادی در این مورد مطالعه کردم. البته دعایی به دستم رسید که اگر 40 روز صبح بعد از نماز دعا را می خواندی و طلوع خورشید را نگاه می کردی یک پری (جنس مونث جن) در اختیارت قرار می گرفت و مطیع می شد. 12روز دعا را خواندم وبعد ادامه ندادم اما او آمد. متاسفانه بخاطر همین تمرکز بر روی انها یکی از آنها که به نظر دختری بین 15 تا بیست ساله بود به من گرایش پیدا کرد و حدود دو سال مانوس شده بود. اوایل می ترسیدم اما کم کم برایم عادی شد اما بیشترین زمان استراحتم را در شبها می گرفت تا جایی که خواب راحتی نداشتم. متوصل شدم و به زحمت راضی اش کردم مزاحمم نشود اما هنوز هم حس می کنم وجود دارد ولی تماسی ندارد. لطفا در همین بخش راهنمایی کنید می خوانم. قربان شما

shamsa

س لااااااااااااااااااااااام م

hossein

بسیار ممنون برای مطالب خوبی که تو سایت قرار دادید!!