نوروز فاطمی 1394 پر خیر و برکت باد

ابتدا این مطلب که سرشار از مطالب ناب و ارزشمند برای پایان سال قبل و آغاز سال جدید است را تقدیم شما عزیزان می‌‌کنم.

امیدوارم در خلوت خودمان بخوانیم و تأمل کنیم و در مقام عمل برآئیم.

در روزهای پایانی سال 93 و در آستانه بهار هستیم.

بهار با همه زیباییها، سبزه ها و گلها به سوی ما می آید، اما بهار امسال رنگ و بوی ویژه ای دارد و گل خاصی همراه با آن است و آن گلِ پیامبر، ریحانه النبی، صدیقه طاهره(سلام الله علیها) است.

امسال بهار را با نام آن حضرت شروع می کنیم.

لذا ضمن تبریک به همه شما عزیزان چند نکته را یادآور می شوم:

1- مرور سال در یک ساعت

سعی کنیم قبل از آغاز سال جدید، ساعتی با خود خلوت کنیم و همه سال گذشته را مرور کنیم و خوبی ها، بدی ها، زشتی ها، زیبایی ها، شکست ها و پیروزی ها را در نظر بیاوریم.

تا بتوانیم بر اساس آن با بینش بهتر برای سال جدید تصمیم بگیریم.

2- استغفار از خطاها

هرکدام از ما در سال گذشته نسبت به خدای مهربان، خطاهایی داشتیم، بهتر است در پایان سال ضمن یادآوری آن خطاها، از پیشگاه الهی طلب مغفرت کنیم و اگر مواردی است که باید جبران شود، تصمیم جدی بر جبران آن گرفته و از همین الان شروع کنیم.

3- عذرخواهی و جبران اشتباهات

نسبت به دوستان، اطرافیان و فامیل هم اشتباهاتی داشته ایم، بهتر است در همین پایان سال با آنها تماس بگیریم و از خطای خود عذرخواهی کنیم و اگر دِینی نسبت به آن داریم، اَدا نماییم.

4- شکر بر موفقیت ها

حتما همه شما عزیزان در سال گذشته توفیقاتی داشته اید، توفیقاتی در جهت علمی و عملی، بهتر است در پایان سال خدای متعال را بر همه آن توفیقات شکر نماییم و چه زیباست که این شکر به صورت سجده شکر باشد.

سجده ای که نزدیک ترین حالت بنده به خداست. و در آن حالت خدای مهربان را شاکر باشیم.

5- تصمیم بر حفظ و تقویت نکات مثبت

هرکدام از ما در خودمان نقطه های مثبتی را سراغ داریم مثلا یک نفر احساس می کند، حق پذیر است. آن دیگری نسبت به قول و عهد خود بسیار متعهد است. پس

خوبی ها را در خودمان شناسایی کنیم و آنها را حفظ نموده و تقویت کنیم.

6- آغاز سال با نام خدا و اولیاء خدا

سعی کنیم سالمان را با نام خدا آغاز کنیم و پس از آن عرض ارادتی به امام هشتم(ع)، ولیّ نعمت مهربانمان داشته باشیم و آنگاه سلامی به پیشگاه مولا و اماممان بقیة الله الاعظم(ارواحنا فداه) داشته و از حضرتش بخواهیم که در این سال بیش از گذشته به یاد و یاور ما باشد.

7- استفاده از فرصت آغاز سال و برنامه های مثبت این ایام

در این ایام زمینه های بسیار خوبی است که باید بهترین برداشت را از آن داشته باشیم.

توجه ویژه به والدین، دیدار با فامیل، عیادت بیماران، سرزدن به یتیمان، آشتی کردن و استفاده از طبیعت و مخصوصا از زیارت قبور شهدا غافل نشویم.

8- مراقب لغزشگاهها باشیم

بله در این ایام، در شلوغی رفت و آمدها و سیر و سفرها، همان گونه که مراقبیم سارقان کیف پولمان را نزنند، باید مراقب باشیم که شیاطین؛ ایمان، تقوا، ارزشهای دینی و آنچه را در طول این سال مراقب آن بودیم مورد دستبرد قرار ندهند و خدای ناکرده دستاورد سالمان را در چند روز از کف ندهیم.

9- تعیین چند هدف مهم و کاربردی

بهتر است در همین ابتدای سال، چند هدف مهم و زیبا را با توجه به شرایط خود تعیین کنیم و مصمم باشیم در سال جدید، آنها را تعقیب نموده و بیشتر به آنها توجه نماییم.

10- آماده شدن برای عرض ارادت به ساحت مقدس صدیقه طاهره حضرت زهرا(سلام الله علیها) که در روزهای آغازین سال 94 ایام شهادت آن حضرت را در پیش داریم.

امیدوارم خداوند متعال در این سال، لطف و رحمت ویژه خود را شامل حال همه ما بگرداند.

برای مطالعه مطالب زیر، روی آنها کلیک کنید

لحظات آخر سال را چگونه سپری کنیم؟

اعمال و ادعیه عید نوروز

دعایی ناب از حضرت علی(ع) در نوروز برای دفع بلا در طول سال

آداب و ادعیه پوشیدن لباس نو و تازه

پاسخ به شبهات وهابیون پیرامون شهادت حضرت زهرا(س)

پاسخ به چهار سؤال در مورد شهادت حضرت زهرا(س)


و اما کلام آخر:

ای خدا ...

امسال هم به سر رسید ...

اما ارباب و مولای ما نیامد ...!

مولوی شعر زیبایی دارد که خیلی با این ایام و حال ما مناسبت دارد:

انـدر دل من مَها دل افروز تـویی *** یـاران همه هستند، لیک دلسوز تویی

شادند جهانیان به نوروز و به عید *** عـید مـن و نـوروز مـن امروز تویی

/ 10 نظر / 23 بازدید
س.م.ع

پیشنهادویژه (یک شب هزارشب نمیشه)تاقبل ازسال تحویل به همه ایرانیان پیشنهادبدید بلکه سراسری بشه همانطورکه میدونیم امسال تحویل سال،ساعت۲وخورده ای شب هست واکثرمردم ایران اونشب روتا تحویل سال جدیدبیدارمیمونن.یک لحظه فکرکن اگه تمام مردم ایران دراین شب نمازشب بخونن وبرای ظهوروسلامتی امام زمان خصوصا درقنوت نماز وتردعا کنن،چی میشه؟!...واقعا چی میشه... امام زمان همیشه توی نمازشون مارا دعا میکنن،بیا یه بارهم مابراشون دعاکنیم...نیازی هم نیست که حتما یازده رکعت نمازبخونی،اگه حال داشتی،5رکعت بخون،نداشتی دورکعت نمازشفع ویک رکعت وتربخون...بازم حال نداشتی،فقط همون یک رکعت نمازوتر روبخون...نیازی هم نیست که باهمه مستحبات به جا بیاری،معمولی بخون.

بهشتی

مهدی جان! تقویم روزگارم با روزگار قلب تو تنظیم است. بهار من هم این روزها بوی فاطمیه گرفته است، مثل بهار تو. السلام علیک یا رَبیَع الاَنام و نَضْرَهَ الاّیام. اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها و سرالمستودع فیها بعدد ما احاط به علمک سلام سال نو مبارک ان شالله سال خوبی داشته باشید.

محمد

عرض ادب و احترام ، دوست عزیز سال نوت مبارک موفق باشی عالی بود استفاده کردم....

محمد

عالیه موفق باشی عزیزم

یاس

سلام دوست قدیمی.سال نو مبارک.ایام فاطمیه هم تسلیت.[گل]

سایرس

شما که نمیدونید طرف کی مرده قبرش کجاست چرا اینقدر مردم رو به گریه وزاری تشویق میکنید.بهتره یه کم شادی به مردم هدیه کنید .بیش از 30 سال گریه وزاری برای اعراب تازی کافی نیست؟؟؟

فاطی

منم دختری از شرق... چشمانم مشکی است... لنز رنگی ندارم... عقده اش را هم ندارم... موهایم صد رنگ نیست سیاه سیاهند درست همرنگ شب... بیشتر کتانی می پوشم عشقم که کشید پاشنه دار... حوصله ی نقاشی کردن صورتم را ندارم... شب ها پایه ی پرسه زدن در خیابان نیستم... اهل پچ پچ های یواشکی پشت گوشی تلفن هم نیستم... روزها بی خیال روی چمن ها غلت می زنم بی آنکه نگران خراب شدن موهایم باشم... آری منم دختری از شرق... دختری که با تلنگری می شکند... با حرفی چشم هایش خیس میشود... و با یک نگاه سرد میمیرد... آری من یک دخترم... دختری که به دختر بودنش افتخار میکند...!

ایلیا

ممنون ... سالی پربرکت و سلامت داشته باشید

مونا افشار

سال نو مبارک ، امیدوارم سال خوبی رو پیش رو داشته باشید [گل]