دستمزد عموی ناصرالدین شاه توسط امام کاظم(ع)

«حاج فرهاد میرزا»، پسر عباس میرزا، ولیعهد فتحعلى شاه و عموى ناصرالدین شاه، از دانشمندان نامى اسلام است.

در سال 1300 هجرى، صحن و رواق و گنبد و تزئینات حرم و صحن مقدس حضرت موسى بن جعفر(علیهماالسلام) را به هزینه خود تعمیر نمود.

بعضى به او اشکال کردند که شما از علما و مؤلف کتاب «قمقام» و کتاب «جام جم» و غیره مى‌‌باشید؛ چرا یکصد هزار تومان(یکصد هزار مثقال طلا) مصرف نمودید؟

پاسخ گفت: ثروتمندان در بانکها ذخیره مى‌‌گذارند و من در بانک حضرت موسى بن جعفر و حضرت جواد(علیهماالسلام) و در بانک حضرت حسین(علیه السلام) هم کتاب «قمقام» را به حساب پس انداز گذاشتم.

در سال 1305 ه‍ ق در تهران مریض شد و در وقت احتضار دید اکثر بزرگان در اطراف او جمعند. فرمان سکوت داد و گفت: از جمله وصایاى من این است که: پس از مرگم مرا غسل و کفن کنید و از تهران و شهرهاى دیگر تشییع نمایید به هر تشریفاتى که مایلید، مگر در کاظمین که رسیدید و در حجره شخصى‌‌اى که براى خود ساخته‌‌ام در صحن حضرت موسى بن جعفر(علیه السلام) دفن نمایید.

مؤلف مجموعه علمى(على فلسفى) مى‌‌گوید: شاید از صد نفر از بزرگان منبرى شنیده‌‌ام که گفته‌‌اند: حاج فرهاد میرزا گفت: مى‌‌دانم تا بغداد براى من تشییع بى‌‌نظیرى خواهد شد. ولى فرزندان من! وقتى که نزدیک بغداد رسیدید جنازه مرا به روى تخته پاره‌‌اى بگذارید و چهار نفر حمال بردارند و بدون هیچ تشریفاتى، بلکه بصورت یک نفر غریب دفنم کنید؛ چون از حضرت امام موسى کاظم(ع) خجالت مى‌‌کشم.

فرزندان به دستور او عمل کردند. اما همین که نزدیک کاظمین رسیدند یک دفعه دیدند از کاظمین جمعیت زیادى با عمارى و پرچمها به استقبال آمدند.

فرزندان آن مرحوم سفارش آن بزرگوار را گفتند.

متولى باشى گفت: در خواب امام موسى بن جعفر(ع) به من فرمود: با جمعیت و تشریفات بروید جنازه حاج فرهاد را بگیرید و با عزت تمام تشییع کنید.

(منبع: ستارگان درخشان 9: 111)

/ 17 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
جواد

شما در اخرین جواتان فرموده اید ،(( دوست خوبم فکر میکردم منطقی هستید و با تعقل اون حرفها را کپی پست کرده اید، لذا برای پاسخ به حرفهاتون کلی وقت تلف کردم)) فارغ از ادبیاتی که در طول جوابهایتان به کار می بردید !!! شما را به این نکته توجه می دهم. شما جواب دادن به من را وقت تلف کردن دانسته اید .اگر این وقت را قربه الی الله صرف کرده اید که تلف نشده است ( حتی اگر من یک کلام از حرف شما را نفهمیده باشم ) و این عمل شما ذخیره شده است ، اما اگر اصرار دارید که وقتتان تلف شده است یعنی عملتان را الهی انجام نداده اید ، ایا منظورتان از این جمله این بوده است ؟ایا حضرت صدیقه طاهره علیها سلام که جواب سوالی را برای یک نفر بارها و بارها تکرار کردند احساس خسارت کردند یا احساس سود ؟

دلتنگی با خدا

او همیشه آغوشش باز است، نگفته تو را می‌خواند اگر هیچکس نیست، خدا که هست . . . جاذبه سیب ، آدم را به زمین زد و جاذبه زمین ، سیب را . فرقی نمیکند؛ سقوط ، سرنوشت دل دادن به هر جاذبه ای غیر از خداست به جاذبه ای می اندیشم که پروازم میدهد ، خدا

محب ولایت

بسـ‗_‗م الله الرحمـ‗_‗ن الرحیـ‗_‗م الحـ‗_‗مد لله رب العـ‗_‗المین اللًّهُـ‗_‗ـمَ صَّـ‗_‗ـلِ عَـ‗_‗ـلَى مُحَمَّـ‗‗ـدٍ وَ آلِ مُحَمَّـ‗_‗ـَد و عَجِّـ‗_‗ـلّ فَّرَجَهُـ‗_‗ـم سـ‗_‗لام علـ‗_‗یکم __████__████_███ __███____████__███ __███_███___██__██ __███__███████___███ ___███_████████_████ ███_██_███████__████ _███_____████__████ __██████_____█████ ___███████__█████ ______████ _██ ______________██ _______________█ _████_________█ __█████_______█ ___████________█ ____█████______█ _________█______█ _____███_█_█__█ ____█████__█_█ ___██████___█_____█████ ____████____█___███_█████ _____██____█__██____██████ ______█___█_██_______████ _________███__________██ _________██____________█ _________█ ________█ ________█ امام حسن عسكری علیه السلام فرمودند: لیست العبادة كثرة الصیام و الصلاة، و إنما العبادة كثرة التفكر فی أمر الله. عبادت پر روزه گرفتن و پر نماز خواندن نیست، عبادت پر اندیشه كردن در امر خداست. تحف العقول، صفحه 518

مهر ماندگار

سلام امروز ضرزرت دارد بیشتر از گذشته به خویشتن خویش توجه کنیم سری به وب من بزنید خوشحال میشم نظر نقادانه شما را بفهمم

لیلا

سلام چه ماجرای جالبی انشاله توفیق خدمت به اهل بیت برای همه ما وجود داشته باشه ممنونم

saheli

سلام مرسی... [گل]

محب ولایت

بسـ‗_‗م الله الرحمـ‗_‗ن الرحیـ‗_‗م الحـ‗_‗مد لله رب العـ‗_‗المین اللًّهُـ‗_‗ـمَ صَّـ‗_‗ـلِ عَـ‗_‗ـلَى مُحَمَّـ‗‗ـدٍ وَ آلِ مُحَمَّـ‗_‗ـَد و عَجِّـ‗_‗ـلّ فَّرَجَهُـ‗_‗ـم سـ‗_‗لام علـ‗_‗یکم __████__████_███ __███____████__███ __███_███___██__██ __███__███████___███ ___███_████████_████ ███_██_███████__████ _███_____████__████ __██████_____█████ ___███████__█████ ______████ _██ ______________██ _______________█ _████_________█ __█████_______█ ___████________█ ____█████______█ _________█______█ _____███_█_█__█ ____█████__█_█ ___██████___█_____█████ ____████____█___███_█████ _____██____█__██____██████ ______█___█_██_______████ _________███__________██ _________██____________█ _________█ ________█ ________█ از امام رضا علیه السلام پرسیدند: ما حد التَّوكُل؟ فقال لی: اَن لا تَخافَ معَ اللهِ اَحَداً. حد توكل چیست؟ حضرت فرمودند: اینكه با وجود خدا از هیچ كس نترسی. جهاد النفس، حدیث 292

بهار من

ممنون خیلی بهره بردم خوشحال میشم به منم سر بزنید آپ هستم ... منتظرتونم

خانه گل سرخ

سلام،مطلب خیلی خوبی بود دوست داشتم موفق باشید