علّت درخواست غفران معصومین(ع)

بر حسب آنچه از دعاها و مناجات انبیا و سایر معصومین(علیهم‌السلام)نقل شده، ایشانخودشان را گنهکار مى‌دانسته‌اند و از گناهانشان استغفار مى‌کردند.

این مطلب، با یک اصل مسلّم اعتقادی، که مورد اتفاق علماى تشیع و معتقدات مذهب امامیه است، سازش دارد، و آن اینکه؛ پیغمبران و امامان همگى معصومند و از بدو تولد تا هنگام مرگ، ابداً گناهى از ایشان صادر نشده، چه گناه صغیره، چه کبیره.

به عنوان مثال: میثم تمار مى‌گوید: شبى از شبها مولاى من امیرالمؤمنین(ع) مرا با خود از کوفهبیرون برد و به سوى صحرا رفتیم، تا آنکه چون به مسجد جعفى رسیدیم، رو به قبله شدو چهار رکعت نماز گزارد. چون سلام داد و تسبیح گفت، دست هاى خود را براى دعا گشودو چنین گفت:

إِلَهِی کَیْفَ أَدْعُوکَ وَ قَدْ عَصَیْتُکَ وَ کَیْفَ لَا أَدْعُوکَ وَ قَدْ عَرَفْتُکَ وَ حُبُّکَ فِی قَلْبِی مَدَدْتُ إِلَیْکَ یَداً بِالذُّنُوبِ مَمْلُوءَةً وَ عَیْنِی بِالرَّجَاءِ مَمْدُودَة؛

خداى من ! چگونه تو را بخوانم، در حالى که تو را معصیت کردم؟ و چگونه تو را نخوانم، در حالى که تو را شناخته‌ام ومحبتت در دل من جا گرفته است؟ من دستهاى پر گناه خود را به سوى تو گشوده‌ام، و چشمان پر از امیدم را به سوى تو دوخته‌ام.

إِلَهِی أَنْتَ مَلِکُ الْعَطَایَا وَ أَنَا أَسِیرُ الْخَطَایَا وَ مِنْ کَرَمِ الْعُظَمَاءِ الرِّفْقُ بِالْأُسَرَاءِ إِلَهِی أَنَا الْأَسِیرُ بِجُرْمِی الْمُرْتَهَنُ بِعَمَلِی[1]؛

خداى من!تو مالک بخششها هستى، و من اسیر لغزشها، و از اخلاق کریمانه‌ى بزرگان است که با اسیران مدارا مى‌کنند؛ و من اسیر جرم و جنایت، و گروگان عمل خود هستم.

حال سؤال این است که این دعاها، با عصمت ائمه(ع)چگونه سازگار است؟!!!

جواب:

برخى از علما بدین طریق جواب داده‌اندکه، صدور این دعاها:

1)براى تعلیم و تفهیم دیگران و آموختن کیفیت درخواست است؛ یعنى مردم چنین بگویند، نه اینکه خود آنها براى خویش دعا مى‌خواندند.

2) و یاآنکه به زبان امت و شیعیان سخن مى‌گفتند. پس اعتراف ایشان به گناه، اعتراف به گناهامت و شیعیان است.

اما این جواب صحیح نیست؛

چرا که بنابراین باید گفت، معصومین خودشان، دعا و مناجات جدّى و حقیقى نداشته‌اند، و یا اینکه دو رقم دعا مى‌خواندند:

1) حقیقى

2) تعلیمى؛ و چنین تقسیمى از دعاها و روش آنها استفادهنشد.

به علاوه، از حالات آنها معلوم شده که، وقت خواندن دعا آنچنان متوجه معبود خود مى‌شدند، که گویا از این جهان منقطعند.انقلاب حال و گریه و اشکشان شاهدصادق این مدعاست.

عجبا!چه گونه مى‌توان گفت شخصى کلماتى را که مفهوم آن انطباق به حال خود ندارد و فقط براى تعلیم دیگران است، در حال ترس و لرز و توأم با اشکچشم بگوید.

جواب صحیح:

هر گناه و بلکه هر عمل زشت یا زیبایى، به تناسب مقام انسان ها و تفاوت دانش و خرد آنها، متفاوت است. زشتى یک عمل قبیح، از فرد عادى وبى دانش کمتر است تا انسانى دانا و خردمند.

و در نهایت، خوبى و بدى کردارى که از انسان داراى اراده و اختیار صادر مى‌شود، مطلق نیست، بلکه نسبى و اضافى مى‌باشد؛ و ممکن است عملى از شخصى صادر شود و سزاوار ملامت و سرزنش نگردد، در حالى که از شخص دیگر سبب توبیخ و ملامت باشد.

معروف است که، مضمون اشعار زیرا را چوپانى در مقام مناجاتش با خداوند مى‌گفته، و حضرت موسى مى‌شنیده است.

تو کجایى تا شوم من چاکرت .......... چارقت دوزم کنم شانه سرت
دستکت بوسم، بمالم پایکت .......... وقت خواب آید بروبم جایکت

چوپان گرچه مورد بى مهرى و عتاب حضرت موسى (ع) قرار گرفت، ولى مسلماست این کلام از آن چوپان اگر مبغوض هم باشد، بدان مرتبه نیست که فرضا اگر از خودحضرت موسى (ع ) صادر شود.

حال مى‌گوییم ممکن است کارى از پیغمبر و امام صادر شود، که از نظر حکم شرعى و قوانین عمومى، نه حرام باشد و نه مکروه، لیکن متناسب شاءن و مقام آنها، امرى نالایق باشد، به عنوان مثال: اگر شخص معصوم مقدارى از وقتخود را بدون اشتغال به وظیفه بگذراند و یا عمل مستحبى را ترک کند گرچه مشغول انجاممستحب پایین ترى شود، قهرا بعد از توجه به موضوع، کار خود را خلاف ادب و جرم مى‌شمارد و خود را ظالم به نفس مى‌بیند، و ناراحت مى‌شود و بسا هست که گریهکند.

حال مى‌توان گفت، مواردى که معصومین(علیهم السلام)اقرار به گناه کرده‌اند یا استغفار و توبه نموده‌اند، از این قبیل بوده، نه از جمله گناهانى که دیگران انجام مى‌دهند، زیرا آنان خود مى‌دانستند داراى مقام ولایت و عصمتند، و خود مى‌فرمودند که صاحب این مقام، از گناه صغیره و کبیره مصون است.

بنابراین مى‌توانگفت، گناه بر دو قسم است:

1) گناه حقیقى؛ یعنى عملى مخالف اوامر و نواهىخداوند.

2)گناه نسبى و اضافى؛ یعنى عملى که با ملاحظه‌ى مقام و شخصیت عامل،نامناسب است.

آنچه مسلم است این است که، گناه قسم اول قطعا از معصومین سر نمى‌زند. ولى قسم دوم که به تعبیر اهل فن، ترک أولىٰ نامیده مى‌شود، صدورش از معصومینممکن است، و البته کیفر این قسم، اگر بخشوده نشود، به تناسب خودش خواهد بود.

على الظاهر، گرفتارى‌هاى بعضى از انبیا، مانند ابتلاى حضرت یعقوب به فراق فرزندش یوسف، نزول حضرت آدم به زمین، به زندان افتادن حضرت یوسف براى مدت طولانى، رفتن نورنبوت از دستان حضرت یوسف(ع)، و گرفتار شدن حضرت یونس به حبس و تبعید دریایى، کیفر این رقم اعمال بوده؛ گرچه احتمالات دیگرى هم هست، که برای دریافت جواب تفصیلی باید به کتب کلامی و اعتقادی مفصل مراجعه کرد.


[1]- بحار الأنوار ‏91: 93.

/ 1 نظر / 4 بازدید
ستاره

سلام مطالبتان را خواندم و استفاده بردم. در پناه حق [گل]