کیفیت نماز شب

وقت نماز شب:

از نصف شب تا فجر صادق(اذان صبح) وقت نماز شب است، و نماز شب در «سحر» از فضیلت بیشتری برخوردار است. و یک سوم آخر شب؛ «سحر» محسوب می‌شود. و بهترین وقت سحر نیز؛ نزدیک اذان صبح است.

‌رکعات نماز شب:‌

مجموع نماز شب؛ 11 رکعت است(که تمام آن دو رکعتی است، بجز رکعت آخر، که یک رکعتی است).

8 رکعت آن(4 نماز دو رکعتی) به نیت«نافله شب»خوانده می‌شود که شکل آن مانند نماز صبح است[با این تفاوت که أوّلاً نیت آن؛ «نافله شب» است و ثانیاً مستحب است و ثالثاً می‌تواند بلند یا آهسته بخواند].

بعد از آن 2 رکعت به نیت «شَفع» می‌خواند(که بهتر است در رکعت اول آن بعد از حمد، سوره ناس و در رکعت دوم بعد از حمد، سوره فلق خواند شود).

در آخر هم یک رکعت به نام «وَتر» بجای می‌آورد(که بهتر است بعد از حمد؛ سه بار سوره توحید، یک بار سوره فلق و یک بار سوره ناس را بخوانیم.  بعد از حمد و وسوره، قنوت می‌خواند).

مستحبات نماز شب:

مستحب است که در «قنوت نماز وتر» اعمال زیر را انجام دهد؛

1) 70 مرتبه بگوید: «أستَغفِرُالله ربّی و أتُوبُ إلیه».

2) برای 40 مؤمن(زنده یا مرده) دعا و استغفار کند، مثلاً برای پدر، مادر، پدر بزرگ، مادر بزرگ، یا علمای اسلام و شهدا طلب مغفرت کند. مثلاً بگوید اللّهم اغفر أبی، اللّهم اغفر أمّی، اللّهم اغفر جدّی، اللّهم اغفر جدّتی، و.... نیز می‌تواند به فارسی برای آنها طلب مغفرت کند و بگوید: خدایا پدرم را بیامرز، مادرم را بیامرز، و....

3) 300 مرتبه بگوید «إلهی العَفو».

4) هفت مرتبه بگوید «اللّهم هذا مَقامُ العائذِ بِکَ مِن النّار».

البته اگر مقداری از اینها را هم بخواند ایرادی ندارد.

تذکر:

- چنانچه مقداری از نماز شب را خوانده باشد و اذان صبح(طلوع فجر) شود، می‌تواند بقیه نماز شب را هم به نیت اداء بخواند.

- در صورتی که فرصتش اندک است، می‌تواند در رکعت اول و دوم، سوره را نخواند و فقط حمد را بخواند و به رکوع رود و بقیه نماز را بخواند.

- کسی که مى‌ترسد خواب بماند و نماز شب از او فوت شود، یا برای خواندن آن در نیمه شب عذری دارد، مى‌تواند نماز شب را پیش از نیمه شب بخواند.

- اگر نماز شب از کسى فوت شد مى تواند قضاى آن را در روز به جا بیاورد. و حتی می‌تواند در حال راه رفتن، قضای آن را بجا آورد(که تفصیل آن در مفاتیح الجنان و کتب دیگر ذکر شده است).

/ 8 نظر / 8 بازدید
....

سلام.. وبلاگ پر محتوا وزیبایی دارید.از مطالبتون استفاده کردم. ان شاالله خدا خودش به توفیقاتتون تو این ماه سرتاسر نور اضافه کنه. التماس دعا یا علی.[گل]

فریده جلیلوند

گرامی و محترم شب بر شما بخیر و سعادت همه روزتان رنگین از برکات خداوندی . عبادت و ریاضت بر شما مبارک ممنون از توجه همیشگی شما و حضور با ارزش تان . فریده جلیلوند

فریده جلیلوند

جناب حاج اقا حق دوست مانند همیشه این مطلب هم بسیار مفید و خواندنی بود . متشکرم . علی نگهدارتان بی بی زمستون

ترنم

بازم سلام التماس دعا دوستان[گل]

ریحانه (لاله سرخ)

من عـــــــــــــــــــــــــــاشق نماز شبم....[قلب] راستی میگن نماز شبو تو هر زمان از روز میشه خوند! و میگن میشه حتی در حال راه رفتنم خوند!! واقعا که خدا چقدر مهربونه! قربونش برم که برای سعادت ما راهو همه جوره باز گذاشته اما ما هی ازش فرار میکنیمو.... خدا کنه که بفهمیم این نماز شب چه هدیه ارزشمندیه از طرف خدا[لبخند]

عاطفه

ممنون از متن خوبتان ما هم التماس دعا داریم یا حق

وبلاگ تذكره

با سلام و آرزوي قبولي طاعات و عبادات شما اگر به دنبال يك وبلاگ براي آشنايي با نكاتي دانستني درباره آموزه هاي اسلامي و قرآني مي گرديد، حتما به ما هم (وبلاگ تذكره)سر بزنيد: www.tazkerah.blogfa.com اين هم هديه هاي ما به شما: هديه اول: http://tazkerah.persiangig.com/image/h1.jpg هديه دوم: http://tazkerah.blogfa.com/8804.aspx آخرين مطالب وبلاگ تذکره: داستاني از يك كرامت! اون آقايي كه شبا رد مي شد از كوچه ما كيسه به دوش كو؟! يك حديث راجع به سفارش به پوشيدن کفش زرد در اسلام و اثرات آن! هفتاد گناه براي زبان انسان!!! براي ترك گناهي كه به آن عادت كرده ايم، چه كنيم!؟ مطلبي دانستني در يک حديث، پيرامون "ماه رمضان" دعاهاي ماه مبارک "رمضان" رمضان! خوش آمدي! طواف به دور خانه كعبه به وسيله "شنا كردن" ما پيشاني دروغگوي خطاكار را مي گيريم!!! اينجا فضايش مجازيست اما آدم ها همه واقعي هستند! از رهگذر خاك سر كوي شما بود هر نافه كه در دست نسيم سحر افتاد ابتدا و انتهاي علم كجاست؟! زيباترين درياچه کوهستاني ايران (درياچه گهر ) التماس دعا.

علی ایزدیار

باعرض سلام خدمت شما . امیدوار هستیم شما دوست و برادر عزیز در این ماه مبارک در طرح ختم قرآن در وبلاگ ما (به نیت شفاعت همه ی بیماران ) عضو شوید حتما به وبلاگ ما یک سری بزنید و با توجه به جدول ختم قرآن یکی از جزءها را انتخاب کنید برای این کار کافی است که نام جزء انتخابی و نام خود را در بخش نظرات همان پست بنویسید