تسلیت شهادت امام سجاد(ع)

امام حسن عسکرى(ع) به نقل از جدّ بزرگوارش امام باقر(ع) نقل کرده‌اند:

روزى یکى از اصحاب به نام محمد بن سلم بن شهاب زُهَرى در حالى که خیلى غمگین و افسرده خاطر بود، به محضر امام زین العابدین(ع) وارد شد.

همین که امام(ع) چشمش به او افتاد، فرمود: چرا این چنین غمناک و ناراحت هستى؟

زُهَرى اظهار داشت: یابن رسول الله! ناراحتى‌هاى بسیارى از سوى دوستان و آشنایان، یکى پس از دیگرى بر من وارد شده است.

از طرفی حسودانی که نمی‌توانند رفاه و آسایش مرا ببینند، به زندگانی من طمع دارند، و حال‌آنکه به بعضی از آنها احسان و خدمتهای فراوانی کرده‌ام. رفتار و گفتار آنها مرا ناراحت و غمگین می‌کند.

از طرفی دشمنان و بدخواهان، موجب ناراحتی من می‌شوند.

عده‌ای هم که خود را از دوستان قلمداد می‌کردند و محبتهای فراوانی به آنها کرده‌ام و از آنها انتظار دوستی داشتم، اینک مزاحم من هستند.

امام سجّاد(علیه‌السّلام) فرمود: اى زُهَرى! زبان خود را کنترل کن و هر سخنى را هر جا و پیش هر کسى نگو؛ و چنانچه رعایت حال اشخاص را بنمائى، تمام افراد خاطر خواه تو خواهند بود و با تو دشمنی نخواهند کرد.

زُهَرى عرض کرد: یابن رسول الله! من هیچگاه از امکانات خود دریغ نکرده و به گفتار و سخنانم به آنها کمک و احسان کرده‌ام.

امام(ع) فرمود: مواظب باش که خودخواهى و غرور تو را نگیرد، و دقّت نما، آنچه را که مى‌گوئى دلنشین باشد، فکر نکن هر آنچه مى‌شنوى زشت و باطل است، همیشه در کار و سخن دیگران اندیشه و توجّه نما و سعى کن تا از خود سِعه صدر نشان دهى.

سپس امام(ع) افزود: هر کس در مسائل گوناگون زندگى و اجتماعى عقل خود را به کار نیندازد و با چشم و گوش بسته حرکت کند، سریع به هلاکت و ضلالت مى‌افتد.

[آنگاه امام(ع) یک دستور و سرمشق اساسی و بنیانی به زُهری داد که با عمل به آن، کردار و رفتار مردم او را ناراحت و افسرده خاطر و مهموم و مغموم نسازد].

امام(ع) فرمود: اى زُهرى! چه اشکال دارد که تمام مسلمانها را همانند اعضای خانواده و بستگانت حساب کنى، آنهائى که از تو بزرگتر هستند همچون پدر، آنهائى که کوچکترند چون فرزندانت؛ و آنهائى هم که هم‌سنّ و هم سطح خودت باشند همچون برادرانت به شمار آیند و با آنها به مهربانی و صمیمیّت برخورد کنی.

آیا دوست دارى که در حقّ هیچیک از اعضای خانواده‌ات تجاوز و ظلمى شود؛ و یا گزندى به یکى از آنها وارد گردد؛ و آن که بى جهت آبرویش ریخته شود؟

اگر شیطان ملعون تو را وسوسه کرد که بر یکى از مسلمانها برترى و فضیلت دارى، به خودت تلقین کن آنکه از تو بزرگتر است بگو او قبل از من مسلمان شده و ایمان آورده و بیش ‍ از من کار خیر و عمل صالح انجام داده است پس او بر من فضیلت و برترى دارد.

و اگر از تو کوچکتر باشد، بگو من بیش از او گناه و معصیت کرده و خطاکارم؛ پس او از من بهتر و برتر مى‌باشد.
و امّا آن که هم ردیف و هم سطح تو باشد، بگو من به گناهان خود مطمئنّ هستم؛ ولى نسبت به او مشکوک هستم و یقین به گناه او ندارم پس من از او بهتر نیستم.

و چنانچه مسلمانها تو را تعظیم و احترام کنند، بگو آنها با معرفت و با ادب هستند؛ و چنانچه تو را کوچک شمردند و تحقیرت کردند، پس بگو در اثر خلافها و لغزشهای خودم مى‌باشد و من خود را مقصّر در بى اعتنائى آنها نسبت به خودم مى‌دانم.

و اگر در جامعه، این چنین معاشرت کنى و با این روش و اندیشه برخورد و حرکت نمائى، بهترین زندگى را خواهى داشت و همیشه در آرامش خواهی بود، و دوستانِ پرمحبّت و دلسوز تو بسیار خواهند شد، و دشمنان و مخالفین کمترى را خواهى یافت.

سپس امام(ع) فرمود: این نکته را هم توجه داشته باش که مردم آن کسی را مورد توجّه و احترام قرار می‌دهند که بیشترین خیر را به هم نوعان خود برساند گرچه هیچ خیرى به او نرسیده باشد؛ و از مردم چیزی نخواهد و خود را از تمام افراد بى نیاز بداند و چشمداشتى به کسى نداشته باشد.

زیرا أهل دنیا به اموال خود عشق مى‏ورزند، پس هر کس مزاحم معشوقه‌ی ایشان نشود، بر ایشان کرم کرده، و هر کس علاوه بر عدم مزاحمت، چیزى به اموالشان نیز اضافه کند عزیزتر و کریمتر بر ایشان مى‏باشد.

کسانی که در این مسیر گام بردارند، همشه در جامعه محبوب و عزیز هستند.

 

منبع: ‌احتجاج 2: 319 (با ترجمه آزاد)

/ 30 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
عالم ملکوت

بسم الله الرحمن الرحیم وَعَدَ اللَّهُ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْمُؤْمِناتِ جَنَّاتٍ تَجْرِی مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهارُ خالِدِینَ فِیها وَ مَساكِنَ طَیِّبَةً فِی جَنَّاتِ عَدْنٍ وَ رِضْوانٌ مِنَ اللَّهِ أَكْبَرُ ذلِكَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظِیمُ خداوند به مردان و زنان با ایمان ، باغهایى از بهشت وعده داده كه از زیر درختانش نهرها جارى است جاودانه در آن خواهند بود ، و مسكن هاى پاكیزه در این بهشت جاودان دارند ، همچنین خشنودى پروردگار كه از همه اینها بالاتر است و این است رستگارى بزرگ [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] [لبخند] سلام دوست عزیزم ... ایا تاکنون وصف بهشت را شنیده اید ؟؟ ایا میدانید بهشت کجاست ؟؟ البته که بهشت الهی غیر قابل توصیف است ولی با سری به درگاه ملکوت از شرافت منزلگاه اخرت رستگاران اگاه شوید و خویش را به دنیا نفروشید [لبخند]

یه بنده ی خدا . . .

بسم الله . . . هنگامی که دو نفر از رسولان را بسوی آنها فرستادیم، اما آنان رسولان را تکذیب کردند؛ پس برای تقویت آن دو، شخص سومی فرستادیم، آنها همگی گفتند: «ما فرستادگان به سوی شما هستیم!» اما آنان گفتند: «شما جز بشری همانند ما نیستید، و خداوند رحمان چیزی نازل نکرده، شما فقط دروغ می‌گویید! گفتند: «پروردگار ما آگاه است که ما قطعا فرستادگان به سوی شما هستیم، و بر عهده ما چیزی جز ابلاغ آشکار نیست! آنان گفتند: «ما شما را به فال بد گرفته‌ایم و اگر دست برندارید شما را سنگسار خواهیم کرد و شکنجه دردناکی از ما به شما خواهد رسید گفتند: شومی شما از خودتان است اگر درست بیندیشید، بلکه شما گروهی اسرافکارید! و مردی از دورترین نقطه شهر با شتاب فرا رسید، گفت: «ای قوم من! از فرستادگان پیروی کنید! از کسانی پیروی کنید که از شما مزدی نمی‌خواهند و خود هدایت یافته‌اند! من چرا کسی را پرستش نکنم که مرا آفریده، و همگی به سوی او بازگشت داده می‌شوید؟ آیا غیر از او معبودانی را انتخاب کنم که اگر خداوند رحمان بخواهد زیانی به من برساند، شفاعت آنها کمترین فایده‌ای برای من ندارد و مرا نجات نخواهند داد

انجمن فرزانگان كوير

با سلام حكيمي پسران را پند همي داد كه............. سخت است پس از جاه ، تحكم بردن خو كرده به ناز ، جور مردم بردن انجمن فرزانگان كوير

saeid

سلام وب جالبي داريد خوشحال ميشم به منم سر بزنيد اگه لطف كنين روي بنر انتخاب وبلاگ برتر كليك كنيد و امتياز بديد ممنون ميشم كمياب ترين نرم افزار ها در گيگ دانلود

فائزه

هر چه بیشتر تنها بشی خدا را بهتر درمی یابی خدا را بیشتر حس می کنی هر چه بیشتر زجر بکشی درد بکشی حضورش را بیشتر حس می کنی تنهاییت بیشتر می شه اما عظمت خدا رو بیشتر درک می کنی هر چه غمهات بیشتر بشن بیشتر می خندی راحت تر می گذری ____▓▓▓▓▓▓▓▓▓▒ __▒▓████████▓▓▒▒▒ __▓██████████▓▓▓▒▒____________▒▒▒ _▓██████████▓▓▓▓▓▒▒________▒▒▒▓▓▒▒▒ _▒▓██████████▓▓▓▓▓▒▒_____▒▓██▓▓▓▓██▒ __▒▓██████████▓▓▓██▒▒__▒████▓▓▓▓▓██▓▒▒ ___▒▒▓███████████████████████▓▓▓████▓▒ ____▒▒▓▓████████████████████████████▓▒ _____▒▒▓▓█████████████████████████▓▒▒ _______▒▒▓███████████████████████▓▒ _________▒▓█████████████████████▓▒ __________▒▓███████████████████▓▒ ____________▓████████████████▓▒ _____________▒▓████████████▓▒ ______________▒▓██████████▓ _______________▒▓███████▓▒ ________________▒▓█████▓▒ _________________▒▓███▓ __________________▒██▓ ___________________▓▓_

انجمن فرزانگان كوير

با سلام حكيمي پسران را پند همي داد كه............. سخت است پس از جاه ، تحكم بردن خو كرده به ناز ، جور مردم بردن انجمن فرزانگان كوير

‌المينا

سلام سوالي دارم كه براي به جواب رسيدنش به كمكتون احتياج دارم. لطفا يه سربه وبم بزنيد...خوندن پستم كمتراز2دقيقه وقتتونو ميگيره!![نیشخند] اللهم عجل لولیک الفرج[گل]

علیرضا

سلام دوست من وب پر محتوایی داری و تو کارت موفقی بهت تبریک میگم من یه روش افزایش بازدید پیدا کردم که واقعا تاثیر گزاره و الان دارم خودم استفاده میکنم در باره این روش اینجا تو وب خودم بخون http://maghale-aval.persianblog.ir/post/69/ اگه مایل بودی تبادل لینک انجام بدیم خبرم کن خوشحال میشم