داستانهایی از نماز شب و کیفیّت آن

برای دانستن کیفیّت نماز شب به «««اینجا»»» مراجعه کنید.

تلنگر کاشف الغطاء به پسرش

در حالات مرحوم شیخ جعفر کبیر کاشف الغطاء که از بزرگانِ علما در قرن سیزدهم و ساکن نجف اشرف بوده، آمده است:

در یکى از شبها که براى تهجّد برخاست، فرزند جوانش را از خواب بیدار کرده و فرمود: برخیز به حرم مطهّر مشرّف شده و در آنجا نماز بخوانیم.

فرزند جوان که برخاستن از خواب در آن ساعتِ شب برایش دشوار بود، در مقام اعتذار برآمد و گفت: من فعلاً مهیّا نیستم شما منتظر من نشوید؛ بعداً مشرّف مى‌شوم.

فرمود: نه، من این جا ایستاده‌ام؛ برخیز، مهیّا شو که با هم برویم. آقا زاده، بناچار از جا برخاست و وضو ساخت و با هم راه افتادند.

کنار درِ صحنِ مطهّر که رسیدند، آن جا مرد فقیرى را دیدند که نشسته و دست نیاز به طرف مردم دراز کرده است. آن عالم بزرگوار ایستاد و به فرزندش فرمود:

این شخص در این وقتِ شب براى چه اینجا نشسته است؟

گفت: براى تکّدى و گدایی از مردم.

فرمود: چه مقدار ممکن است از رهگذران، عاید او گردد؟

گفت: احتمالاً یک تومان(به پول آن زمان).

مرحوم کاشف الغطاء فرمود: فرزندم! درست فکر کن و ببین این آدم براى مبلغ بسیار اندک و کم ارزش دنیا(آن هم احتمالی)، در این وقت شب از خواب و آسایش خود دست برداشته و آمده در این گوشه نشسته و دست تذلّل به سوى مردم دراز کرده است! آیا تو، به اندازه این شخص، به وعده‌هاى خدا درباره سحرخیزان و متهجّدان اعتماد ندارى؛ که فرموده است: «فَلاَ تَعْلَمُ نفسٌ ما أخفى لهم من قرَّة أعینٍ»(سجده:17)؛ هیچ کس نمى‌داند چه پاداشهاى مهمّى که مایه روشنى چشمهاست براى آنها نهفته شده؟!!!

گفته‌اند آن فرزند جوان از شنیدن این گفتار پدرِ زنده دل خود، چنان تکان خورد و تنبّه یافت که تا آخر عمر از شرف و سعادت بیدارى آخر شب برخوردار بود و نماز شبش ترک نشد.

منبع: «شب مردان خدا: 44»

*********************

دعا براى روزى، در نماز شب

ابوبصیر نقل مى‌کند: به حضرت صادق(علیه السلام) از حاجت خودم شکایت کردم و از آن حضرت خواستم که به من دعایى جهت رزق بیاموزد.

حضرت صادق(علیه‌السّلام) فرمود: در نماز شب، وقت سجده (در روایت دیگر: در سجده آخرِ رکعتِ هشتمِ نافله شب) این دعا را بخوان:

«یا خَیْرَ مَدْعُوٍّ وَ یا خَیْرَ مَسْئُولٍ وَ یا اَوْسَعَ مَنْ اَعْطى وَ یا خَیْرَ مُرْتَجىً اُرْزُقْنى وَ اَوْسِعْ عَلَىَّ مِنْ رِزْقِکَ وَ سَبِّبْ لى رِزْقاً مِنْ قَبْلِکَ اِنَّکَ عَلى کُلِّ شَىْءٍ قَدیرٌ».

حضرت این دعا را به من تعلیم فرمود، از وقتى که من آن را خواندم، دیگر محتاج نشدم.

منبع: «الکافی‏2: 551»

********************

تأثیر سحرخیزى در محبت همسر

 زنى به خدمت حضرت صادق(علیه‌السّلام) آمد و عرض کرد:

اى پسر پیغمبر! شوهرم مرا دوست نمى دارد، چه کنم ؟

حضرت فرمود: «علیک بصلوة اللّیل». برو نماز شب بخوان.

پس از چندى خدمت حضرت رسید و تشکّر کرد و گفت : شوهرم از آن وقت هیچ کس را به اندازه من دوست نمى‌دارد. پس آن حضرت فرمود:

خدا رحمت کند زنى را که سحر برخیزد و شوهرش را بیدار کند، و همچنین مردى که برخیزد و زنش را بیدار کند و نماز شب بخوانند.

منبع: «داستانهاى شیرین از نماز شب»

/ 34 نظر / 20 بازدید
نمایش نظرات قبلی
خورشید

یه سئوال دیگه که دیشب بچه ها کردن . من تو مفاتیح خوندم که فقط احیا داشتن شب قدر باعث بر طرف کردن گناهانمون میشه . این و که بهشون گفتم . یکی گفت که این جوری که نمیشه که فقط بیدار بمونی که هیچ کار هم نکنی ولی گناهات پاک بشه . حالا من این و درست متوجه شدم که فقط احیا باعث این میشه یا باید اعمال هم انجام داد . یه چیز دیگه اینکه یعنی با یه شب بیداری و جوشن خوندن خدا گناهام و میبخشه یا به شرطها و شروطه ها داره ؟!

خورشید

ممنون به خاطر این پستتون و لینک هایی که برام گذاشته بودید . همشون و خوندم و استفاده کردم [گل]

خورشید

مراجع حکم نمیتونندرست کنن ولی بر اثر تغییر شرایط موجود در جامعه که میتونن احکامی رو تغییر بدن . مثل همون شطرنج و ... فک کنم اسمش میشه همون احکام ثانویه اگه اشتباه نکنم . حالا نمیدونم این احکام ثانویه در باره حلال و حرام هم صدق میکنه یا نه ! پس من از بچه ها شنیدم که فک کنم آقای سیستانی فرمودند که اگه با سختی بشه عیب نداره دست بدهند و این جور چیز ها همش الکیه ؟ اون جایی هم که گفتید اگه خطر اینه که دینت در معرض نابودیه باید ترک کنید ... فک کنم در باره ما خانم ها صرق نمیکنه . چون باید تابع شوهرمون باشیم . درسته ؟ نابودی یعنی چی ؟ از هر 99 تا بچه ای که اینجا با مادر و پدر های خوب بزرگ میشن یکیشون ممکنه که خوب از کار دربیاد . آیا این هم همون خطر نابودی میشه ؟ اصلا وظیفه من در برابر ترک اینجا اینچیه ؟ حالا من احتمال نابودیه دینم و نمیدم ولی بالاخره اینجا خیلی از چیز هایی که یه روز برام بد و قبیح بود داره کم کم عادی میشه . حالا خودم مثه اون ها نمیشم ولی خیلی از گناه ها برام عادی شده از بس دیدم . [افسوس]

خورشید

اینجا نه کتاب دینی پیدا میشه و نه آدم متدین که بخوای باهاش حرف بزنی . فقط قران داری و مفاتیح . حالا خوبه همین هست وگرنه دیووونه میشدیم

خورشید

در مورد احیا این لینک و یه نگاه بکنید http://www.erfan.ir/farsi/mafatih129/ انتهای صفحه اون حرفی که من درباره احیا نوشتم و نوشته . ببینید من درست متوجه شدم ؟! آدم این داستان هایی که از توبه میخونه رو شرمنده میشه از خودش که مثلا رفته و توبه کرده خیر سرش ... اونا کجا و ما کجا ... هنوز اندر خم اولین کوچه مانده ایم ...

خورشید

ممنون که وقت میذارید و پر حرفی های من و میخونید و جواب میدید [گل]

خورشید

من مقلد آقای وحید خراسانی هستم . همین جوری واسه اطلاع گفتم [لبخند]

خورشید

لینک اول آدرس کتابخونه ها رو ارور میده ... حالا یکی بیاد این اصطلاحات فقهی رو توضیح بده . مشکل همین جاست دیگه ... هر کسی نقصان دین و برای خودش یه تفسیری میکنه . یه چیز دیگه . اومد و برای مرد نقصان نداشت و برای زن داشت . اون وقت باید چی کار کرد ؟ بعضی وقتا فک میکنم اگه انقدر گیر بدم اوضاع بد تر میشه . [کلافه] شاید من هم دارم بیش از حد وسواس به خرج میدم . [شوخی]

خورشید

سلام از اون سایتی که معرفی کردید دارم کتاب پند های کوتاه از نهج البلاغه رو میخونم انقدر کتاب زیاده که دارم گیج میشم شما پیشنهادی ندارین ؟

سمیه

درود خداوند بر شما باد[گل] اللهم عجل لولیک الفرج[گل][نیشخند]