عنایت امام زمان(ع) به یک حمامی

«ابوراحج» از شیعیان مخلص شهر حله، سرپرست یکى از حمام هاى عمومى آن شهر بود، بدین جهت، بسیارى از مردم او را مى‌‌شناختند.

در آن زمان، فرماندار حلّه؛ شخصى ناصبى به نام «مرجان صغیر» بود. به او گزارش دادند که ابوراجح حلى از بعضى اصحاب منافق رسول خدا(ص) بدگویى مى‌‌کند. فرماندار دستور داد او را آوردند.

آن قدر زدند که تمام بدنش مجروح گشت و دندان هاى پیشین او ریخت. همچنین زبانش را بیرون آوردند و با جوالدوز سوراخ کردند و بینى اش ‍ را نیز بریدند و او را با وضع بسیار دلخراشى به عده‌‌اى از اوباش سپردند. آنها ریسمان بر گردن او کرده و در کوچه و خیابان هاى شهر حله مى‌‌گرداندند! و مردم هم از هر طرف هجوم آورده او را مى‌‌زدند. به طورى که تمام بدنش مجروح شد، و به قدرى از بدنش خون رفت و که دیگر نمى‌‌توانست حرکت کند و روى زمین افتاد، نزدیک بود جان تسلیم کند.

جریان را به فرماندار اطلاع دادند. وى تصمیم گرفت او را بکشد، ولى جمعى از حاضران گفتند:

او پیرمرد فرتوتى است و به اندازه کافى مجازات شده و خواه ناخواه به زودى مى‌‌میرد، شما از کشتن او صرف نظر کنید و خون او را به گردن نگیرید!

به خاطر اصرار زیاد مردم [در حالى که صورت و زبان ابوراجح به سختى ورم کرده بود] فرماندار او را آزاد کرد. خویشان او آمدند و بدن نیمه جان وى را به خانه بردند و کسى شک نداشت که او خواهد مرد.

اما فرداى همان روز، مردم با کمال تعجب دیدند که او ایستاده نماز مى‌‌خواند و از هر لحاظ سالم است و دندانهایش در جاى خود قرار گرفته، و زخم هاى بدنش خوب شده و هیچ گونه اثرى از آن همه زخم نیست!

با تعجب از او پرسیدند:

چطور شد که اینگونه نجات یافتى و گویى اصلا تو را کتک نزدند؟!

ابوراجح گفت:

من وقتى که در بستر مرگ افتادم، حتى با زبان نتوانستم دعا و تقاضاى کمک از مولایم حضرت ولى عصر(عج ) نمایم؛ لذا تنها در قلبم متوسل به آن حضرت شدم و از آن حضرت درخواست عنایت کردم.

وقتى که شب کاملا تاریک شد، ناگاه خانه‌‌ام نورانى گشت. در همان لحظه، چشمم به جمال مولایم امام زمان(عج) افتاد، او جلو آمد و دست شریفش را بر صورتم کشید و فرمود:

برخیز و براى تأمین معاش خانواده‌‌ات بیرون برو و کار کن! خداوند تو را شفا داد!

اکنون مى‌‌بینید که سلامتى کامل خود را باز یافته‌‌ام.

خبر سلامتى و دگرگونى شگفت انگیز حال او [از پیرمردى ضعیف و لاغر، به فردى سالم و قوى] همه جا پیچید و همگان فهمیدند.

فرماندار حله به مأمورینش دستور داد ابوراجح را نزد وى حاضر کنند. ناگهان فرماندار مشاهده نمود قیافه ابوراجح عوض شده و کوچکترین اثرى از آنهمه زخمها در صورت و بدنش دیده نمى‌‌شود. ابوراجح دیروز با ابوراجح امروز قابل مقایسه نیست!

رعب و وحشتى تکان دهنده بر قلب فرماندار افتاد، او آن چنان تحت تأثیر قرار گرفت که از آن پس، رفتارش با مردم حلّه(که اکثرا شیعه بودند) عوض شد.

او قبل از این جریان، وقتى که در حله به جایگاه معروف به «مقام امام(عج)» مى‌‌‌آمد، به طور مسخره آمیزى پشت به قبله مى‌‌نشست تا به آن مکان شریف توهین کرده باشد؛ ولى بعد از این جریان، به آن مکان مقدس مى‌‌آمد و با دو زانوى ادب، در آنجا رو به قبله مى‌‌نشست و به مردم حله احترام مى‌‌گذاشت. لغزشهاى ایشان را نادیده مى‌‌گرفت و به نیکوکاران نیکى مى‌‌کرد.

ولى این کارها سودى به حال او نبخشید، پس از مدت کوتاهى درگذشت.

 

(منبع: کمال الدین، ج 2، ص 192) 

 

******************

فاطمیه شده و نیست خبر یعنی چه؟ *** داغ تنهایی شیعه‌‌ست دگر یعنی چه؟

رنگ این قافیه از غم شد و وزنش ماتم *** هی ردیفم شده: او رفته سفر...، یعنی چه؟

روضه خوان گفت تو را کرب و بلا خواهم برد *** هر که دارد هوس خون جگر یعنی چه؟

روضه خوان گفت زنی پشت دری... اما بعد ... *** تو بیا ترجمه کن سینه و در یعنی چه؟

گفت مردی شده غربت زده و محرم چاه *** پس «علیٌ بشرٌ کیفَ بَشر» یعنی چه؟

آه ای حضرت موعود بیا ثابت کن *** ارث این«مادر خم گشته کمر» یعنی چه...

/ 8 نظر / 40 بازدید
سفیران نور

صلی الله علیک یا مولاتنا یا فاطمة الزهراء یا صاحب الزمان! موکول می کنم گله هجر را به روز بعد امروز حال مادرتان روبراه نیست لعن الله ظالمیک یا فاطمة الزهراء الی یوم القیمة

خورشید

الهم عجل لولیک الفرج [فرشته]

سارا

از يحيي بن معاذ پرسيدند به چه توان شناخت كه خداوند از ما راضي است؟ گفت... اگر تو از مقدرات الهي راضي باشي، نشان آن است كه او هم از تو راضي است.

انجمن فرزانگان کویر

با سلام کلبه ایی محزون کودکان فاطمه نگران ........ چنان داغ دل ، داغ دل دیده ام که حال خود از لاله پرسیده ام انجمن فرزانگان کویر

moshikgkg

السلام عليك يا ابا صالح واقعا خوب بود

بوتیمار

سلام و عرض ادب در رابطه با تصویر عرض کنم که : مگر انتقام چیست؟ تصور نمی کنید همین که از لطف و رحمت خداوند محروم باشند در واقع بدترین محرومیت ست برای آنها.

علی

مشرک کسی است که از غیر خدا تقاضای کمک بکند.آیا ابوراحج مشرک نبوده؟ خداوند می فرماید من از شاهرگ گردن به شما نزدیکترم.آیا خداوند بر بنده اش کافی نیست؟

لیلا - ق

الهم عجل لولیک الفرج......ممنون[لبخند]