تبریک آغاز امامت حضرت مهدی(ع) و مطالبی ناب


کسی که برائت نداشته باشد، در ولایت اهلبیت(ع) دروغ می‌‌گوید

قِیلَ لِلصَّادِقِ(ع): «إِنَّ فُلَاناً یُوَالِیکُمْ إِلَّا أَنَّهُ یَضْعُفُ عَنِ الْبَرَاءَةِ مِنْ عَدُوِّکُمْ فَقَالَ هَیْهَاتَ کَذَبَ مَنِ ادَّعَى مَحَبَّتَنَا وَ لَمْ یَتَبَرَّأْ مِنْ عَدُوِّنَا»؛ (بحار الأنوار ‏27: 58)

خدمت امام صادق(ع) عرض شد: شخصی شما را دوست دارد، ولی در برائت از دشمنان شما سستی می‌‌کند. امام(ع) فرمود: هرگز! دروغ می‌‌گوید کسی که ادعای محبت ما را دارد اما از دشمنان ما برائت نجوید.

 *************

برائت از دشمنان اهلبیت(ع) مقدم بر ولایت اهلبیت(ع)

قَالَ رَسُولُ اللهِ(ص): «یَا عَلِیُّ أَنْتَ أَمِیرُالْمُؤْمِنِینَ وَ إِمَامُ الْمُتَّقِینَ یَا عَلِیُّ أَنْتَ سَیِّدُ الْوَصِیِّینَ وَ وَارِثُ عِلْمِ النَّبِیِّینَ وَ خَیْرُ الصِّدِّیقِینَ وَ أَفْضَلُ السَّابِقِینَ یَا عَلِیُّ أَنْتَ زَوْجُ سَیِّدَةِ نِسَاءِ الْعَالَمِینَ وَ خَلِیفَةُ خَیْرِ الْمُرْسَلِینَ یَا عَلِیُّ أَنْتَ مَوْلَى الْمُؤْمِنِینَ وَ الْحُجَّةُ بَعْدِی عَلَى النَّاسِ أَجْمَعِینَ اسْتَوْجَبَ الْجَنَّةَ مَنْ تَوَلَّاکَ وَ اسْتَوْجَبَ دُخُولَ النَّارِ مَنْ عَادَاکَ یَا عَلِیُّ وَ الَّذِی بَعَثَنِی بِالنُّبُوَّةِ وَ اصْطَفَانِی عَلَى جَمِیعِ الْبَرِیَّةِ لَوْ أَنَّ عَبْداً عَبَدَ اللهَ تَعَالَى أَلْفَ عَامٍ مَا قَبِلَ اللهُ ذَلِکَ مِنْهُ إِلَّا بِوَلَایَتِکَ وَ وَلَایَةِ الْأَئِمَّةِ مِنْ وُلْدِکَ وَ أَنَّ وَلَایَتَکَ لَا تُقْبَلُ إِلَّا بِالْبَرَاءَةِ مِنْ أَعْدَائِکَ وَ أَعْدَاءِ الْأَئِمَّةِ مِنْ وُلْدِکَ ذَلِکَ أَخْبَرَنِی جَبْرَئِیلُ(ع) فَمَنْ شاءَ فَلْیُؤْمِنْ وَ مَنْ شاءَ فَلْیَکْفُر»؛ (کنز الفوائد‏2: 12)

رسول خدا(ص) فرمود: اى على! توئى امیرمؤمنان و امام پرهیزگاران. اى على توئى سید اوصیاء و وارث علم پیغمبران و بهترین صدّیقان و برترین پیشتازان به اسلام. اى على توئى همسر بانوى زنان همه جهان و جانشین بهتر رسولان، اى على توئى سرپرست مؤمنان و پس از من حجت بر همه مردم. هر کس از تو پیروی کند، بهشت بر او لازم است، و هر کس با تو دشمنی کند سزاوار آتش جهنم است.

اى على! قسم به خدایی که مرا به پیغمبرى برانگیخت و بر همه خلق جهان برگزید؛ اگر بنده‏اى هزار سال خدا را عبادت کند، از او پذیرفته نشود مگر با دوستى و ولایت تو و امامان از فرزندانت، و ولایت تو مورد قبول واقع نمی شود، مگر با برائت و بیزارى از دشمنانت و دشمنان امامان از فرزندانت. به این مطلب خبر داده مرا جبرئیل(ع) که: هر کس می‌‌خواهد ایمان بیاورد و بپذیرد و هر کس می‌‌خواهد انکار کند.


رسوایی یکی از علمای سنی توسط یک زن

روزى احمد جامى بر بالاى منبر رفت و گفت: اى مردم هر چه مى‌‌خواهید از من بپرسید.

ناگهان زنى از پشت پرده فریاد زد که: اى مرد، ادعاى بیهوده نکن، زیرا خداوند رسوایت خواهد کرد.

هیچ کس جز على (علیه السلام) نمى‌‌تواند بگوید که پاسخ تمام سؤالات را مى‌‌داند.

شیخ احمد گفت: اگر سؤالى دارى بپرس تا جواب بدهم.

زن گفت: آن مورچه‌‌اى که بر سر راه سلیمان نبى آمد، نر بود یا ماده؟

شیخ گفت: آیا سؤال دیگرى نداشتى این دیگر چه سؤ الى است؟ من که در آن زمان نبوده‌‌ام که ببینم نر بوده است یا ماده.

زن گفت: نیازى نیست که تو در آن زمان بوده باشى، اگر با قرآن آشنایى داشتى جواب را مى‌‌دانستى. در قرآن در سوره نمل آمده است که «قالت نملة»، از این مشخص مى‌‌شود که آیا مورچه نر بوده یا ماده.

مردم به جهل شیخ و زیرکى زن خندیدند.

شیخ گفت: اى زن بگو آیا با اجازه شوهرت در این جلسه شرکت کرده اى یا بدون اجازه او؟ اگر با اجازه آمده اى که خدا شوهرت را لعن کند و اگر بى اجازه آمده اى خداوند خودت را لعن کند.

زن گفت: بگو ببینم آیا أم المؤمنین عایشه، با اجازه پیامبر به جنگ امام زمان خود على(علیه السلام) آمده بود و یا بدون اجازه؟!!!

پس شیخ بیچاره نتوانست جواب گوید و از منبر به زیر آمد و به منزل رفت و چند روزى از غصه ی رسوایى بیمار شد.

(منبع: الغدیر11: 395)

اگر خواستید مطالبی در مورد عایشه در لینکهای زیر بخوانید:

مشکل شیعیان با عایشه چیست؟

آیا آیه تطهیر شامل زنان پیامبر هم می‌‌شود؟

جنگ جمل و علل وقوع آن

عقوبت دشمنى با على(علیه السلام)

هارون در مجمع علمى رجال کشور خود، از چند تن پرسید از فضایل امیرالمؤمنین على(علیه السلام) چقدر آگاهى دارید؟

حاضران هر کدام چیزى گفتند.

هارون گفت: من فضیلتى از على را با چشم خود دیدم که از همه آنچه شما مى‌‌دانید افضل است و افزود:

والى من در دمشق گزارش داد؛ خطیبى در این شهر، همواره على بن ابیطالب را سب و لعن مى‌‌کند، به او نوشتم: وى را به بغداد اعزام کن.

هنگامى که او را به بغداد فرستاد، او را محاکمه کردم و صد تازیانه زدم.

آن شب در عالم رؤیا رسول خدا(صلى الله علیه و آله) را در خواب دیدم در جلسه اى که در حدود پنج هزار نفر حضور داشتند و چهل تن از درباریان من که الان به خاطر دارم جوایزى از رسول خدا(صلى الله علیه و آله) دریافت کردند.

سپس رسول خدا(صلى الله علیه و آله) فرمود: خطیب دمشقى کجاست؟

او را حاضر کردند، وقتى او حاضر شد، على بن ابی طالب را دیدم که شکایت مى‌‌کند و مى‌‌گوید: یا رسول الله! هذا یظلمنى و یشتمنى.(این شخص به من ظلم کرده و به من ناسزا می‌‌گوید.)

سپس پیامبر اکرم(صلى الله علیه و آله) فرمود: «اللهم امسخه، و امحقه و انتقم عنه»؛ (خدایا او را مسخ کن و از او انتقام بگیر.)

ناگهان خطیب تکانى به خود داد و به صورت سگ سیاهى نمودار گردید و رسول خدا و امیرالمؤمنین تشریف بردند و من از خواب بیدار شدم.

کسى را به سراغ خطیب فرستادم، خبر آوردند که مبدل به سگ شده است.

در آن جلسه هارون دستور داد آن سگ را در جلسه حاضر سازند.

یکى از حضار گفت: هر چه زودتر او را از اینجا بیرون ببرید که این گونه آدم ها در معرض نابودى اند و پس از ساعتى خبر رسید که یک گلوله آتش از آسمان فرا رسید و آن سگ را به خاکسترى مبدل ساخت.

(منبع: الثاقب فی المناقب: 232)

برای خواندن مطالب زیر روی لینکها کلیک کنید:

برای دیدن «پیامک و اشعاری در مورد عیدالزهرا» به ««اینجا»» مراجعه کنید.

برای خواندن «ماجرای هلاکت خلیفه دوم به دست فیروز» به ««اینجا»» مراجعه کنید.

دعای «صنمی قریش» را در «اینجا» بخوانید و از فیض عظیم آن بهره‌‌مند شوید.

 

التماس دعا

/ 29 نظر / 41 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مژده

هفته وحدت گرامی باد[لبخند][گل]

سجاد صائمیان

سلام ممنون که به وبلاگ من سرزدی وبلاگ خوشگلی داری امیدوارم موفق باشی

لیلا-ق

سلام دوست خوبم تمام متن را خواندم و به لینکهایی که گذاشتید سرزدم بسیار مفیدو عالی بود لعنت خداوند بر دشمنان اهل بیت تا روز قیامت

چله هاي انتظار

سلام اين ايام را بهتون تبريك مي گويم . با موعود تورات(به مناسبت ميلاد پيامبر ص) در خدمتيم.

زهره

سلام ممنون که به وبلاگم سر زدی وبلاگت مطالب خوندنی زیاد داره علی یارت

فاطیما

مرسی عزیزم به وبلاگم امدی خوشحال می شم اشنا بشیم .موفق باشی رفیق راستی اگه ذوس داشتی لینکم کن اگه لینک کردی خبر بده منم لینک کنم.بای بای [گل]

حسین

سلام داداش مطالب بسیار زیبا وجذاب ومفید است امیدوارم در تمام مراحل زنذگی موفق باشی

Da Ni Ela

سلام وب خیلی خوبی دارین ممنون که به وبم سر زدید [گل]

اندیشه مندی

بسیار با ارزش و مفید . سپاسگذار از حضورتون و مطالب مفید