جواب به یک شبهه در رابطه با «غدیر»

توجّه:دوستان گرامی؛‌ قبل از آغاز به خواندن ومطالعه این مطلب، ممکن است این مطلب اندکی طولانی به نظر برسد. لذا توصیه می‌کنم اگر زیاد اهل مطالعه متنهای طولانی و استدلالی نیستید، این مطلب را در سیستم خود ذخیره کنید، سپس روزی یک بحث از آن یا مقداری از آن، و خلاصه با توجه به علاقه و سلیقه خودتان، مقداری از آن را مطالعه کنید. چون هم مطلبی علمی و مفید برای جوانان و شیعیان است و هم استدلالی و برهانی است.

امیدوارم برای شما عزیزان نیز مفید باشد.

«علّت اهمّیت دادن شیعه به بحث امامت»[1]

پیرامون «غدیر»؛ سه نکته را به طور بسیار مختصر اشاره می‌کنم.

نکته‌ی اوّل: «علّت اهمّیت دادن شیعه به بحث امامت»

اوّلین نکته‌ای که بنده گاهی عرض کرده‌ام و روی آن زیاد توجّه دارم و توقع می‌رود که در این زمینه کار شود و دقّت نظر داشته باشید و برای مردم هم این نکته خوب تبیین شود، پاسخ به این سؤال است که: 

«علّت این‌که شیعه به بحث امامت و ولایت و نصب امام این‌قدر اهمیت می‌دهد چیست؟»

الآن تفکّراتی پیدا شده و در بین مردم تزریق می‌شود که «ما چه احتیاجی داریم این‌قدر دنبال این بحث را بگیریم؟». گاهی تعبیر می‌کنند «یک بحث تاریخی بوده، تمام شده رفته، حالا ما چه احتیاجی داریم این‌قدر روی این بحث تأکید و بحث کنیم؟».

زندگی سلف صالح را مطالعه کنید. روش ائمّه(ع) و زندگانی علماء را ببینید. این اهمّیت فوق العاده برای بحث امامت برای چیست؟ حضرت امام حسین(ع) بعد از اینکه محور زندگیشان توحید و پاسخ به سؤالات توحیدی بوده، در روایتی در بیان محور توحید، در ذیل روایت می‌فرمایند «معرفةُ اهل کُلِّ زمان امامَهم الذی یجب علیهم طاعته»؛ محور توحید این است که اهل هر زمانی امامی را که اطاعت او بر آنها واجب است بشناسند.

چرا به این نحو، محور توحید را «بحث امامت» قرار می‌دهند؟

چرا شیعه بحث «تشاکلُ النبوّة و الامامة» را در هم می‌ریزد؟ می‌گوید این‌ها هم شکل‌ و همسان‌اند. چرا شیعه این قدر نسبت به «بحث امامت» تأکید دارد، که این تأکید را از ائمّه(ع) گرفته است. از حدیث «بَدء یومُ الدعوة»، تا حدیث غدیر، تا خطبه‌ی صدّیقه‌ی طاهره، تا علماء و بزرگان شیعه، تا هزاران کتابی که در این زمینه نوشته شده است؟؟!!

دقت کنید؛ ما اعتقاد داریم این چرایی بحث، به تمام دین اسلام بر می‌گردد.

به بیان دیگر؛ اگر غدیر را از اسلام بگیریم، سیل شبهات مستشرقین را به اسلام وارد کرده‌ایم. اگر غدیر را از اسلام بگیریم حکمت پیغمبر اسلام(ص) را زیر سؤال برده‌ایم.

آیا می‌شود دینی که یک دین جهانی است، پیغمبر برای «و کافَّةً للناسِ»(برای تمام مردم) ارسال شده است، این دین ابدی است، از طرف دیگر به قطع ثابت شده بر سر ادیان سابق بعد از پیغمبرانشان چه آمده است. اگر غدیر را از دین اسلام بگیریم معنایش این است که (معاذ الله) یک انسانی آمده، داعیه‌ی دعوت جهانی الی الابد داشته است، در یک مقطع کوتاهی حرکتی را ایجاد کرده، بعد این حرکت را به دست انسان ظلومِ جهول داده و برای آینده‌ی این امّت هیچ ترسیمی نکرده و رفته است.

من فکر می‌کنم اگر این قضیه خوب روشن شود، «قضیةٌ قیاساتُها معها»(یک امری است که استدلالش را به همراه دارد)، ضرورت بحث غدیر و نصب امام از آن مسائلی است که قیاس و برهانش با خودش است، و نیازی به استدلال ندارد.

شاهد بر آن این است که ناخودآگاه خود کسانی[اهل سنّت] که می‌گویند این امّت احتیاج به نصب امام ندارد و خودش إلی الابد می‌تواند کار خودش را به سامان برساند، خود آنها در حوادث بعد از پیغمبر(ص) چه می‌گویند؟!!!

گاهی نمونه‌هایش را عرض کرده‌ام.

صحیح مسلم، کتابُ الامارة را ببینید. کتب مختلف دیگر تسنّن هم نقل می‌کنند: عبدالله بن عمر(پسر عمر) به پدرش می‌گفت «إنَّ الناسَ یتَحَدَّثونَ أنَّکَ غیرُ مستخلِف»؛ بابا مردم دارند حرف می‌زنند، می‌گویند عمر، خلیفه‌ی مسلمان‌ها، بعد از خودش کسی را نمی‌خواهد خلیفه قرار دهد. «و لو کان لک راعی ابلٍ أو راعی غنمٍ ثمَّ جائک و ترکها رأیتَ أنَّهُ قد فَرَّطَ و ضَیع؟» -این همان استدلال عقلی‌ای است که شیعه بیان می‌کند و می‌خواهد ساحت پیغمبر(ص) را از این مبرّا کند که پیغمبر(ص) اهل تضییع امّت نبوده است. عبدالله بن عمر این استدلال را برای پدرش به کار می‌برد. اگر عمر باید این ایده را داشته باشد که عبدالله بن عمر به او می‌گوید، آیا پیغمبر(ص) نباید این ایده را داشته باشد؟- عبدالله بن عمر می‌گوید «بابا اگر یک چوپانی را برای یک گلّه‌ای گذاشتند و او گلّه را رها کرد و بدون اینکه یک متصدّی‌ آنجا بگذارد رفت، آیا به او نمی‌گویند: تو تفریط کردی و ضایع کردی؟».

سپس به پدرش می‌گوید: «رعیّةُ الناس اَشَدُّ مِن رعیّةِ الابل و الغنم. ماذا تقولُ لله عزّ و جلّ اذا لَقیتَهُ و لم تستَخلِف علی عبادِه؟»؛ مراعات مردم از مراعات شتر و گوسفند مهمتر است. فردای قیامت که پیش خدا بروی به خدا چه می‌گویی؟ کسی را خلیفه قرار ندادی، پیش خدا چه حجّتی داری؟

مگر نمی‌نویسند که عایشه به سراغ عبدالله بن عمر رفت و گفت: «یا بُنَیّ اَبلِغ عمرَ سلامی و قُل له لاتدع امّة محمّدٍ(صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) بلا راع، اِستَخلِف عَلَیهِم و لا تَدَعهُم بَعدَکَ هَمَلا»؛ سلام مرا به پدرت برسان و به او بگو امت پیامبر(ص) را بدون رهبر ترک نکن، یک نفر را جانشین خودت قرار ده و آنها را سرگردان رها نکن.

اینها چه می‌خواهند بگویند؟ مگر جرثومه‌ی فساد؛ «معاویه»، وقتی می‌خواست یزید را بر مردم مسلّط کند، توجیهی که برای مردم داشت چه بود؟ در کتابهایشان نوشته‌اند که گفت: «إنّی أخافُ، إنّی أرهبُ أن اَدَعَ اُمَّة محمّدٍ بلا راع»؛ من می‌ترسم امّت محمّد(ص) را بدون رهبر بگذارم.

اکنون سؤال این است:

چطور است که عایشه می‌فهمد، معاویه می‌فهمد، عبدالله بن عمر می‌فهمد، ابوبکر می‌فهمد-که ابوبکر در مرض موتش غش می‌کند، دارند چیزی می‌نویسند، بعد در حالت غش آن مرد می‌نویسد: «اِستَخلَفتُ عَلَیکم عمر»، چشم‌هایش را باز می‌کند می‌گوید کار خوبی کردی، و همین مجوّز می‌شود که بعد از او عمر خلیفه شود-این مسأله را اینها می‌فهمند، اما (معاذ الله) پیامبر(ص) نمی‌فهمید؟

این چنین است که متفکّرین اهل سنّت این واقعیّت را می‌فهمند.

عبدالله علائلی، عالم بزرگ تسنّن، در سال 1980 قمری روز غدیر در رادیو لبنان سخنرانی می‌کند. عبارتش این است: «إنَّ عیدَ الغدیر جزءٌ مِن الاسلام و مَن اَنکَرَ عیدَ الغدیر فقد اَنکَرَ الاسلامَ بالذات»؛ یعنی عید غدیر جزئی از اسلام است، هر کس عید غدیر را انکار کند اسلام را بالذات انکار کرده، حکمت پیغمبر را انکار کرده است.

خیلی عبارت قشنگی است، او درست فهمیده است.

الآن جالب این است که بعضی از مستشرقین این نگاه را دارند و به مکتب تسنّن این اشکالها را وارد می‌کنند و آنها باید پاسخ دهند.

آیا درست است ما پیغمبر(ص) را یک انسان غیر حکیم معرّفی کنیم که برای آینده‌ی امّت اسلام، هیچ ترسیمی نداشته است؟

لذا شخصی مثل «پدر لامِنس» کشیشِ بلژیکی متعصّبِ ضدِّ اسلام یک مقاله می‌نویسد می‌گوید: من از طریق خود مسلمانها ادّعا می‌کنم که (معاذ الله) پیغمبرتان دروغ گفته است. به چه نحو؟

توضیح می‌دهد می‌گوید مگر شما دستگاه خلافت ندارید؟ مگر برای خلفاء مشروعیت قائل نیستید؟ مگر یکی از خلفایی که امّت با او بیعت کردند یزید بن معاویه نیست؟ بعد استشهاد می‌کند؛ مگر ابوبکر بن عربی -نه ابن عربی عارف-، «صاحب العَواصِم مِن القَواصِم» و بعضی از علماء دیگر شما، مگر نمی‌گویند حسین شاذ بود و بر علیه خلیفةُ المسلمین قیام کرد؟ پس خلافت یزید، مشروع بوده است. همین یزید، خلیفه‌ی پیغمبرتان به اعتراف خودتان گفته است:

لَعِبَت هاشمُ بالمُلک فلا                  خبرٌ جاءَ و لا وحی نَزَل

پس از طریق خودتان بطلان خودتان را ثابت می‌کنیم.

اگر آن تفکّر با آن وضعیت حاکم شود، چیزی از اسلام باقی نمی‌ماند.

لذا اگر این همه روی بحث «امامت» توجّه می‌شود، اگر این همه به عنوان یک مبحث مهم مطرح است، چون عقلانیت و حکمت اسلام و نبی اسلام است.

نکته‌ی دوم: «حسّاسیت نسبت به شبهات غدیر»

نکته‌ی دوم این است که «راجع به شبهات غدیر، بسیار حساس باشید». فقط آنچه را که شیعه می‌گوید؛ همان «غدیر است» و لا غیر، آنچه را که شیعه دارد «غدیر است» و لا غیر. نسبت به شبهات غدیر حسّاس باشید. در هر زمان و هر مکان.

هم مطالب را بیاموزید، هم به روز باشید، هم پاسخش را داشته باشید.

یک شبهه در رابطه با غدیر

بدین مناسبت، اشاره‌ا‌ی کوتاه به یکی از شبهات قدیمی، با یک نگاه جدید داشته باشم.

علّتش هم این است که یکی از دوستان ما که چند روز قبل از سوئد آمده بود، نوشته‌ای را از یکی از اساتید تاریخ دانشگاه اِستُکهُلم به من داد.

در قسمتی از بحثش وقتی مباحث تاریخی را مقارنه می‌کرد، برای دانشجویانش این نکته را آورده بود؛ شیعه قائل به «جریان غدیر» است. بعد گفته بود من یک نقد مهم دارم و آن نقد مهم این است که:«أثبت(مسلّمترین) و أصحّ(صحیحترین) کتب تاریخ نزد مسلمین، تاریخ طبری است. چرا در تاریخ طبری حدیث غدیر نیامده است؟»

پاسخ این نقد را به نحوی اندیشمندان ما از کتب اهل سنّت داده‌اند. اما من به طور مختصر(گرچه بحث مبسوطی است) با نگاه جدید می‌خواهم قضیه را بحث کنم:

اوّلاً: بررسی وضعیت کتب تاریخی

اوّلاً باید بررسی کرد وضعیت کتب تاریخی چگونه بوده است؟ با آن همه تضییقی که بر شیعه بوده است. آن همه تضییقی که نام بردن از اهل بیت(ع) و امیر‌المؤمنین(ع) چه سختی‌ها و مشکلاتی داشته است.

قبلاً در بحثی اشاره کردم که آن شخص که می‌خواهد سیره بنویسد می‌گوید که اگر بخواهم سیره بنویسم، بعضی از جاها نام علی را هم باید ذکر کنم. بعد دستور دهنده‌ی نوشته‌ی سیره چه می‌گوید؟ می‌گوید نام علی را ننویس «الّا أن تراهُ فی قعر الجحیم»(که خود آن گوینده در قعر جحیم است).

اینها را باید کنار هم بیاوریم. اسناد مختلفی که در رابطه با غدیر بوده و قبل از طبری حدیث غدیر را نقل کرده‌اند، اینها را گردآوری کنیم.

ثانیاً: طبری و نوشتن دو کتاب در رابطه با طرق حدیث غدیر در اواخر عمر

نسبت به خود طبری هم دقّت کنید. اندیشمندان ما پاسخ داده‌اند که طبری در اواخر عمرش زمانی که تاریخ را نوشت وضعیت حنابله‌ی بغداد جوری بود که مماشاةً لهم طبری بسیاری از مطالب واقعی را از تاریخش حذف کرد. شواهد مختلف هم داریم که در جای خودش باید بررسی شود. طبری مفسّر است، طبری فقیه بزرگی است، اسمش به تاریخ‌دانی معروف است، عالم بسیار بزرگی است، امّا تحت تأثیر جو بسیاری از حقائق را در کتابش نیاورد.

سپس آنچه که مهم است این است که در اواخر عمرش این بازگشت را داشت. جالب این است که طبری دو جلد کتاب قطور راجع به طُرُق حدیث غدیر نوشت و این دو جلد کتاب قطور در دست «شمس الدین ذهبی» و در دست «ابن کثیر» بوده است و لو بعدا جزء کتاب‌هایی است که آنها را از دست ما بردند و مفقود شد. امّا ابن کثیر در بدایة و نهایة جزء11، صفحه 167 می‌گوید: «و قد رأیتُ له، لمحمّد بن جریر طبری، کتاباً جَمَعَ فیه احادیث غدیر خم فی مجلّدین ضَخِمین و کتاباً جَمِعَ فیه احادیث الطیر»(ابن کثیر نسبت به تشیع آدم بی گذشتی است، در مواردی بسیار هجمه می‌کند، ولی اینجا تصریح می‌کند و می‌گوید)؛ دو جلد ضخیم در طرق حدیث غدیر از محمّد بن جریر طبری من دیده‌ام که نگاشته‌ است. ذهبی در مواردی از این کتاب نقل می‌کند.

ثالثاً: طبری در اواخر عمر شیعه شده؛

از این بالاتر ادّعایی که هست این است که اطمینان داریم که طبری در اواخر عمرش شیعه شده است.

شواهد بر شیعه شدن طبری

محمّد بن جریر طبری در اواخر عمر به علّت نوشتن کتاب «حدیث طیر» و «کتاب غدیر» و اینگونه موارد، به شدّت اهل سنّت موجود بغداد و حنبلی‌های حاکم بر بغداد با او مخالف شدند. بزرگان تسنّن می‌نویسند وقتی از دنیا رفت یک روز و نصف یا سه روز جنازه‌ی طبری در خانه‌اش ماند. اجازه نمی‌دادند جنازه‌اش دفن شود.

در کتاب بدایة و نهایة، جزء 11، صفحه 167 می‌گوید: «و دُفِنَ فی داره لأنَّ بعضَ عوام الحنابله و رُعاعهم مَنَعَوا دفنه نهاراً و نَسَبوه الی الرَفض و مِن الجهلة مَن رماه بالالحاد»؛ طبری در خانه‌اش دفن شد، چون برخی از عوام حنابله و طرفداران آنها، مانع دفن او در روز شدند و گفتند او شیعه است، و برخی از جاهلان او را به الحاد متهم می‌کردند.

این کلام قرینه‌ بر شیعه شدن طبری است، دلیل ما نیست، به دلیل هم می‌رسیم. این عبارتها در کتب بسیاری از تاریخ نویسان بزرگ تسنّن آمده «نسبوه الی الرفض».

اینها را که من می‌دیدم گفتم باید چیزی فراتر از نوشتن کتاب غدیر باشد. این برخورد، این نسبت به رفض، آن عالم مهمّی که فقه‌اش تا صد سال بعد از خودش مطرح بوده، اگر عوام چنین کاری می‌کردند، علماء در مقابل قیام می‌کردند. لذا باید مطالب مهمی باشد. تا اینکه به این نکته رسیدم دقت کنید؛

شخصیتی هست به نام« ابوبکر خوارزمی»، پسر خواهر محمّد بن جریر طبری، متوفّای 383 هجری. «ابوبکر خوارزمی» از متشیعین بسیار قوی بوده است. من یک وقت استقصاء می‌کردم چه کسانی در طول تاریخ شیعه شده‌اند؟ بزرگانی مثل عیاشی، بزرگانی مثل ابن قبه‌ی رازی، مثل ابوبکر خوارزمی. ما باید وضعیت ایشان را بررسی کنیم و چرایی تشیع آنها را بفهمیم.

این نکته‌ی مهمّی است برای این‌که ببینیم از چه مِنظاری شیعه را دیده‌اند و جذب تشیع شده‌اند. ابوبکر خوارزمی یک ادیب فوق العاده بوده است. در شرح حالش می‌گویند «کان آیةً فی الحفظ و الشعر»؛ یک آیت در حفظ و شعر بوده است.

نوشته‌اند می‌خواست وارد دربار صاحب بن عُبّاد شود. به دربان گفت: برو به صاحب بن عُبّاد بگو یکی از اُدبا آمده اجازه‌ی ورود می‌خواهد. صاحب بن عُبّاد خودش ادیب فوق العاده‌ای است. گفت: عجب؛ کسی آمده می‌گوید از اُدبایم؟ گفت: بله. به دربانش گفت: به او بگو من عهد کرده‌ام اگر کسی گفت جزء اُدبا هستم به محضرم اجازه‌ی ورود بدهم، به شرطی که بیست هزار شعر از شعراء بزرگ عرب از حفظ داشته باشد، اگر از حفظ داری بفرما. دربان رفت به او گفت. گفت: برو به صاحب بن عُبّاد بگو: «أ مِن شعراءِ الرجال أم شعراء النساء؟» بیست هزار شعر، از شاعران زن یا از شاعران مرد؟ کدامیک؟ دربان به صاحب بن عُبّاد گفت. تا گفت، صاحب بن عُبّاد بلند شد گفت این باید ابوبکر خوارزمی باشد. زود بگویید داخل شود. جز او نمی‌تواند چنین ادّعایی داشته باشد.

به سه نکته مهم دقت کنید:

یک: ابوبکر خوارزمی شیعه شده است؛

شاهدش کتب ابوبکر خوارزمی از جمله رسائل ابوبکر خوارزمی به شیعیان نیشابور که کتاب بسیار دقیق و عجیبی است و دقیقاً شکل و صورت تشیع را د

/ 8 نظر / 6 بازدید
بهروز

سلام خدمت شما این عید امامت وولایت برشما مبارک باد [گل][گل][گل] اززحمات شما تشکرمی کنم درتأیید مطالب شما شیعه تنها حکومتی رامی پذیرد که ریشه درحکومت الهی داشته باشد وولایت اولیه ازآن خداست وبعد پیامبروبعد ائمه معصومین علیهم السلام وبعد به فقیه جامع الشرائط می رسد وهرنوع حکومتی غیر ازاینهاباطل است خداوند ماراشکرگذارنعمت امامت وولایت قراردهد

خازن

سلامی سرشار از سرور و شادی بر شما. الحمد لله الذی جعلنا من المتمسکین بولایة امیر امومنین و الائمة المعصومین. درباره ی دعایی که کردید ما هم عرض می کنیم: الهی آمین. ممنون از مطالب مفیدتان. با سومین بخش از موضوع "قلب سالم یعنی چه" به روزم و متتظر حضور مجددتان. التماس دعا.[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]

زینب

سلام. با نوای عاشقی به روزم و منتظر نگاه های گرم شما

روح الله

به يادمهدي باشيم حضرت مهدي (عج)غريب ترازامام علي (ع)است. اگرعلي 25سال خانه نشين بوده حضرت مهدي(عج)هزاروصدوچندسال ظلم وفساد رامي بيند ولي...!!! مادرروزچقدرياد مهدي زهر(عج)هستيم.همان قدرکه به فکر تيپ ظاهرمان مدلهاي مختلف فيلم هاو...هستيم به ياد حضرت هستيم .بچه هاي ما پفک نمکي واشي مشي،جوانان ما بازيکنان وبازيگران ،بزرگترها قيمت ها ي خودرو وبسياري ازچيزهاي ديگر ولي چقدر به ياد مهدي (عج) هستيم ؟! ورود شمارابه جمع مهدي ياوران ايران مايه خوشحالي وکمک در فرا رسيدن ظهور مي باشد.

شـــــــكـــــرانــــــه

سلام دوست عزيز [گل] خواستم بگم . من آپم ( به روزم ) . [چشمک] خوشحال مي شم قدم رنجه بفرماييد . [گل] [چشمک] باتشكر شـــكـــرانــــه [گل]