مسلمان شدن سفیر فرنگ با تربت امام حسین(ع)

در کتاب قصص العلماء نقل می‌کند که در زمان سلاطین صفویه، شخصى از فرنگیان به اصفهان آمده و غیر از «تواتر»، دلیل دیگری برای نبوت پیامبر اسلام(ص) طلب می‌نمود.

آن شخص در علم حساب و هیئت و نجوم بسیار ماهر بود، حتى از هر اتفاق و حوادثی که براى هر کس روى داده بود خبر مى‌داد.

روزى سلطان دستور داد که علماء اصفهان را احضار کنند که با آن شخص مباحثه نمایند و نبوت پیامبر اسلام(ص) را اثبات کنند.

اتفاقا در آن زمان، مرحوم ملامحسن فیض(ره) هم در مجلس حاضر بوده است. پس آن جناب روى به آن شخص نمود و گفت که: پادشاه شما چقدر بى إدراک است که بخاطر چنین امر مهمى، آدمى مثل تو را فرستاده است.

آن شخص همین که این سخن را شنید، مضطرب شد و از روى غیظ و غضب گفت: اى عالِم مسلمانان! جاى خود را بشناس و از قدر و اندازه خویش تعدى و تجاوز مکن. به عیسى و مادرش قسم که اگر آنچه را که من مى‌دانم تو مى‌دانستى و اگر به آنچه از علوم و کمالات من احاطه دارم، آگاه می‌شدی، مى‌دانستى که زنهاى دنیا مثل من فرزندى نزاییده‌اند؛ زیرا که در مقام امتحان، قدر مرد معلوم مى‌شود.

پس محقق کاشانى دست به جیب بغلى خود برد و چیزى را بیرون آورد و در مشت خود نگاه داشت و به آن شخص گفت: این چیست که من در دست دارم؟

آن شخص مدتى در فکر فرو رفت. پس از آن رنگ صورتش متغیر شده و به زردى مایل شد و آثار جهل از وجناتش ظاهر شد.

محقق کاشانى فرمودند: چه زود جهل و نادانى تو ظاهر شد و ادعای تو باطل شد.

آن شخص گفت: به حق مسیح و مادرش مریم! مى‌دانم آنچه که در دست توست چیست، و لیکن فکر و سکوت من از جهت امر دیگرى است.

ملا محسن(ره) فرمودند علت سکوتت چیست؟

گفت: مى‌دانم که آن چیزى که در دست توست «قدرى از خاک بهشت» است و لیکن تأمّل و فکر من از این است که این خاک از کجا به دست شما رسیده است!!

محقّق کاشانی فرمود: شاید در حساب اشتباهى کرده باشى؟

آن شخص گفت: نه، به حق عیسى و مادرش.

پس محقق کاشانی فرمودند: آری؛ آنچه در دست من است، از خاک کربلا و تربت حضرت سیدالشهداء حسین بن على(ع) است و پیغمبر ما فرموده است که «کربلا قطعة من الجنة»؛ کربلا، تکّه‌ای از بهشت است.

آیا تو هنوز مى‌توانى ایمان نیاورى و بدین اسلام داخل نشوى؟!! زیرا به گفته‌ی خودت، مطمئن هستى که قاعده و حسابت از واقع تخلف نمى‌کند.

پس آن شخص نصرانى عیسوى، از روى انصاف، محقق کاشانی را تصدیق نمود و به برکت تربت امام حسین(ع) به دین اسلام مشرّف گردید.

/ 37 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
چشمه

سلام ممنون که به وب من سر میزنید ومرا از به روز شدن وبتون خبردار میکنید. موفق باشید. التماس دعا[لبخند][گل]

کربلایی

فتنه ها و آشوب های آخرالزمان+عكس یکی از نشانه های حتمی ظهور حضرت مهدی علیه السلام فراگیر شدن ظلم در جهان و کشته شدن نفس زکیه است، در احادیث بسیاری به این نشانه و یا حتمی بودن آن اشاره شده است:

امین

سلام[گل] بسیار جالب و قابل تامل بود . ازدرگاه خداوند آرزوی توفیق و سربلندی براتون دارم. بهشت روزیتان باد

Fatemeh

سلام. وبلاگ پرمحتوایی دارید. كربلا ؛ شمشير بران تشيع سرخ علوي در برابر استبداد سياه اموي است. كربلا ؛ فرياد خاموش شهداي بدر و احد و خندق و خيبر در عصر عاشوراي خونين است. كربلا ؛ پيام خاتم رسولان (ص) در غار حرا و محراب شهادت مسجد كوفه ي همه ي پاك بازان عالم هستي است. كربلا ؛ كلام آتشين زينب كبري (س) در وادي نفاق كوفه و مركز حكومت شاميان بي انديشه است. كربلا ؛ فرياد عدالت خواهي تمامي انسان هاي آزاد انديش در طول قرون و اعصار است كربلا ؛ زبان حال جگر سوختگان و بيرق سبز عاشقان و محبان پر سوز و گداز است. كربلا ؛ مركب نگارش آن خون مخلص ترين آفريدگان و صفحه ي كاغذ آن مقدس ترين سرزمين جهان آفرينش است. كربلا ؛ ابيات آن بيان خيمه هاي سوخته ي فرزندان هاشم به دست مزدوران اميه است. كربلا ؛ سلوك عارفانه ي زنده دلان دل سوخته در ارتباط تنگاتنگ خالق هستي با مخلوقات كائنات است . كربلا ؛ قطرات اشك سراينده ي آن، مرواريد هاي گران بهاي معرفت الهي براي بيدار دلان همه ي عرصه هاست.[گل] التماس دعا[گل]

لاله سرخ

حکایت جالبی نقل کردید! اما این روزها چشم و گوش و دل حقیقت بین خیلی کم شده و بعیده که با ادله قوی تر از این هم بشه کسی رو مسلمون یا مومن کرد!! متاسفانه اکثر دانشمندای عصر ما خودشونو کر و کور کردن که حقیقت رو نبینن و نشنون که بتونن راحت تر به باطل بپردازن. گذشته از اینا روزگار ما روزگاری شده که باطلو حق جلوه میدن و حق زشت جلوه میکنه در نظر عوام... بگذریم

هستی

پيامبر اکرم مي فرمايند : در شب معراج، وقتی به آسمان رسیدم، ملکی را دیدم که هزار دست داشت و در هر دستی هزار انگشت. آن ملک به کمک دستها و انگشتانش مشغول حساب کردن و شمارش بود؛ از جبرئیل که مرا همراهی می کرد پرسیدم: این ملک کیست؟ و چه چیز را حساب می کند؟ جبرئیل گفت: این ملک، موکل به دانه‌های باران است. او محاسبه می کند که چند قطره باران از آسمان به زمین نازل شده است. پس من به آن ملک گفتم: آیا می دانی که از آغاز آفرینش دنیا تا کنون، چند قطره باران به زمین نازل شده است؟ گفت: یا رسول الله قسم به آن خدایی که تو را به حق فرستاده، علاوه بر این که می دانم تا کنون چند قطره باران نازل شده، بلکه محل نزول آنها را نیز به تفکیک می دانم و از تعداد قطره های باران نازل شده بر بیابان، معمور، بستان، شوره‌زار و قبرستان هم اطلاع دقیق دارم. حضرت فرمودند من از این همه دقت در حفظ شمارش باران در تعجب شدم. آنگاه ملک گفت: یارسول الله، با وجود این همه دقت و دست و انگشتان برای شمارش، هنوز در محاسبه یک چیز، ناتوان مانده‌ام. پرسیدم: کدام چیز؟ گفت: «قومی از امت شما که وقتی اسم مبارک

هستی

سلام بر شما ادامه حدیث چنین است: «قومی از امت شما که وقتی اسم مبارک شما را بشنوند صلوات می فرستند و من قدرت محاسبه ثواب آن صلوات را ندارم.» منابع : 1-مستدرك الوسایل ، ج 5، ص 355 2-منازل الاخرة ، ص 75-74 3-لثانی الاخبار ،ج 3، ص 429.[گل][گل][گل][گل] موفق باشید التماس دعا

فرهاد عظیما

سلام جالب بود! در تحليل نبرد آمريکا وايران با موضوع امپراتوري آمريکا در سايه رحم ايران به روز هستيم...منتظر شما هستيم...... يا علي(ع) http://jamaran110.parsiblog.com