چهار عملی که از حج و عمره برتر هستند

1ـ یادگیری احادیث اهل بیت(علیهم السلام)

اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم السلام) فرموده‌اند:

«نشستن یک ساعت نزد علما و یادگیری علوم و حدیث اهل بیت(ع)، از عبادت یک ساله که در آن گناهی صورت نگیرد برتر است و ثواب دیدار عالم، نزد خداوند از هفتاد حج و عمره و هفتاد طواف خانه خدا بهتر است و خداوند هفتاد درجه او را بالا برد و برای هر حرف ثواب یک حج مقبول، می نویسد.»(إرشاد القلوب إلى الصواب ‏1: 166)

توجه اهل بیت به آموزش و یادگیری احادیث تا بدان پایه است که در روایتی دیگر از پیامبرخدا(ص) نقل شده:

«هر کس یک مسأله و مطلب دینی بیاموزد، خداوند روز قیامت هزار گردنبند نور بر گردن او می‌‌آویزد، و هزار گناه او را می‌‌‌‌آمرزد، و برای او شهری از طلا بنا می‌‌کند و به تعداد موهای بدنش برای او پاداش حج منظور می‌‌کند.» (بحار الأنوار‏1: 180)

2- با هر نگاه مهربان فرزند به پدر و مادر، ثواب صد حج به وی عطا می‌‌شود.

به عنوان نمونه، از پیامبر خدا(ص) روایت شده است: «هر فرزند نیکوکاری که به پدر و مادرش به نگاه رحمت نظر کند در برابر هر نگاه یک حج مقبول برایش منظور می گردد.»

پرسیدند: «ای رسول خدا، اگر چه در هر روز صد مرتبه نگاه کند؟»

فرمودند: «بلی، خداوند بزرگتر از اینها و پاکیزه‌‌‌‌تر است.»(بحار الانوار 74: 73)

3- برطرف کردن نیاز مؤمن

در یک نگاه کلی مسئله اخلاق مداری در اسلام بسیار مورد اهمیت و توجه است چنانچه در احادیث اهل بیت؛ خوش خلقی و مدارا کردن با مردم، نصف دین است و نشانه عاقل بودن فرد، اخلاق وی است.

در احادیث متعددی از امام صادق(علیه السلام) روایت شده که: «برآورده کردن نیاز مؤمن بهتر از هزار حج مقبول با اعمال آن و آزاد کردن هزار بنده در راه خداست.» (أمالی الصدوق: 197)

4-  منصرف کردن مؤمن از حرام

زمانی که امام صادق(علیه‌‌السلام) برطرف کردن نیاز مؤمن را معادل با هزار حج مقبول دانسته‌‌‌اند، نشانه توجه جدی اسلام به مسئله اخلاق است و بیراهه نرفته‌‌ایم اگر دین اسلام را مکتب اخلاق بنامیم.

رسول خدا(ص) می‌فرماید: «منصرف کردن مؤمن از حرام، نزد خداوند برابر هفتاد حج مقبول است.» (مستدرک الوسائل‏11: 278)

اکنون دقت کنیم که با کمترین هزینه و زحمت، چگونه می‌‌توانیم ثواب صدها بلکه هزاران حج مقبول ببریم(این هم نکته مهمی است که این کارها باعث بردن ثواب حج «قبول شده» می‌‌شود)، اما ...

گر گدا کاهل بود . . . تقصیر صاحبخانه چیست؟

/ 2 نظر / 67 بازدید
من او

سلام ممنون از حضورتون

سلام در وبلاگ من پیام گذاشتید ازشما ممنونم یه سوال ایا استفاده از دانلود قران واذان و... هزینه داره وب من marandi34mĺhanbog.com