بوسیدن ضریح ائمه و خواندن نماز زیارت در حرم امامان‏

آیا خواندن نماز زیارت در حرم امامان، یا بوسیدن ضریح و قبور ائمه، سزاوار یک موحد مسلمان است و اینگونه اعمال، مرده‌‌پرستى و شرک نمى‌‌‏باشد؟

 

پاسخ:

با پرسش چند سؤال که پاسخ روشنى دارند به تشریح و پاسخگویى سؤال فوق خواهیم پرداخت.

آیا به هنگام عیادت بیماران یا ملاقات زندانیان، بردن هدیه‌‌‏اى چون کتاب، دسته گل، میوه و یا چند کمپوت کار ناپسندى است؟

آیه به هنگام دیدار دوست، بردن هدیه‌‌‏اى هر چند کوچک، کار زشتى بوده و نشانه‌‌‏اى از شرک در آن است؟

آیا در هنگام ملاقات و دیدار یکى از عزیزانى که مدتى است او را ندیده‌‌‏اید، روبوسى و مصافحه، نشانه پرستش آن فرد مى‌‌‏باشد و کار زشت و ناپسندى است؟

در کتب اخبار و روایات، بابى تحت عنوان «ثواب هدیه دادن به مؤمن» وجود دارد و رسول گرامى اسلام(ص) هم بر آن سفارش نموده‌‌‏اند.

بنابراین زمانى که شخصى به دیدار و ملاقات کسى مى‌‌‏رود، هدیه بردن او نشانه‌‌‏اى از انسانیت اوست و از نظر اسلام نیز مستحب مؤکّد است.

حال هنگامى که به دیدار یکى از دوستان یا بستگان متوفاى خود مى‏‌‌روید، چه هدیه‌‌‏اى مى‌‌‏توان برایش برد؟ آیا مى‌‌‏توان باز همان گل، کتاب، کمپوت و میوه را براى او برد؟ یا این‏که با قرآن خواندن، صلوات فرستادن، دعا کردن، ذکر و نماز خواندن و ... برایش خیرات مى‌‌‏فرستید؟

به دلیل آشکار و واضح بودن پاسخ این سؤال، توصیه شده است تا براى ارواح والدین و مؤمنین، نماز هدیه نمایید. نماز هدیه باید دقیقاً ویژگى بقیه نمازهاى یومیه را داشته باشد و عیناً مانند آن‌‌‏ها باشد، یعنى هم «قربه الى الله» و هم «رو به قبله» باشد.

اکنون خواندن چنین نماز هدیه‌‌‏اى با شرایط فوق، چه نشانه‌‌‏اى از شرک در آن است؟!

بر این اساس است که پیشوایان دینى تأکید نموده‏‌‌اند که زائرین پس از زیارت ائمه، دو رکعت نماز «قربه الى الله» خوانده و ثوابش را نثار روح آن‌‏ها نمایند.

به دنبال علاقه‌‌ی وافر شیعیان به امیرالمؤمنین على(ع) طبیعى است اگر شیعه بخواهد نسبت به کسى شرک ورزد و یا درباره او غلو نماید لاجرم بایستى این کار را براى أمیرالمؤمنین على(علیه‌‌السلام) از همه بیشتر و شدیدتر انجام دهد. بنابراین پس از بررسى آداب زیارت آن امام، چنانچه آثار شرک در زیارت‌‌‏نامه امام ‏على(ع) وجود نداشته باشد، منطقى است که در زیارت‌‌نامه بقیه ائمه که اولاد او مى‏باشند نیز آثار شرک وجود نداشته باشد.

در آداب زیارت ایشان آمده است:

چون به خندق کوفه رسیدى بگو «الله أکبر أهل الکبریاء و المجد و العظمة الله أکبر أهل التکبیر و التقدیس...» و چون به دروازه نجف رسیدى بگو «الْحَمْدُ للهِ الَّذِی هَدَانَا لِهَذَا وَمَا کُنَّا لِنَهْتَدِىَ لَوْلَا أَنْ هَدَانَا اللهُ ...» و چون به در ورودى صحن مطهر رسیدى بخوان «أَشْهَدُ أَنْ لا إِلَهَ إِلَّا اللهُ وَحْدَهُ لا شَرِیکَ لَهُ وَ أَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّدا عَبْدُهُ وَ رَسُولُهُ ...» و وقتى که به بقعه مبارکه رسیدى بخوان «أَشْهَدُ أَنْ لا إِلَهَ إِلَّا اللهُ وَحْدَهُ لا شَرِیکَ لَهُ ...».

سپس زیارت‌‏هاى گوناگون دیگرى که شامل سلام بر پیامبر(ص) و امیرالمؤمنین(ع) است را بخواند.

پس از إتمام زیارت نامه، دو رکعت نماز به عنوان هدیه براى آن امام بخواند. نماز هم باید با همان ویژگى فوق و با نیت تقرب به خدا و رو به قبله باشد. پس از فراغت از نماز و در تعقیبات نماز، این دعا را باید بخواند «پروردگارا دو رکعت نماز به سوى سید و مولاى خود، ولى تو و برادر رسول تو، امیرالمؤمنین على ابن ابى‏‌‌طالب(ع) هدیه نمودم ...».(1)

تا آنجا که می‌‌گویند: خدایا براى تو نماز و رکوع و سجده کردم زیرا براى غیر تو نماز و رکوع و سجود جائز نیست که خدائى غیر از تو نیست ...

آیا زیارت‌‌‏نامه‏اى که از آغاز تا فرجامش؛ ذکر است و حمد و ستایش خدا و وحدانیت حق و شهادت به رسالت محمد(صلى الله علیه و آله)، اگر على(ع) را عبد صالح خدا بخواند، شرک است؟!

باید گفت نه تنها شرک نیست که توحید محض است.

 

اما درباره بوسیدن ضریح و قبور ائمه که بسیارى از مخالفان شیعه آن را حمل بر سجده مى‏‌کنند

باید گفت:

أولاً «اعمال هر کسى در گرو نیت او مى‌‌‏باشد»(2).

ثانیاً بوسیدن ضریح و قبور ائمه(ع) به قصد سجده‌‌ی بر آن‏‌ها نیست، بلکه براى اظهار شدت و کثرت علاقه و محبت به آن‌‌‏ها است. بنابراین، این کار به منزله تکریم و تعظیم آنهاست و هیچ شیعه‌‌‏اى به قصد و نیت خدا بودن یا شریک براى خدا قرار دادن، هرگز این چنین بر روى خاک نمى‌‌‏افتد(3).

اگر اینگونه اعمال شرک و کفر مى‌‌‏بود پیامبران گذشته چنین کارهایى را انجام نمى‌‌‏دادند.

همانطور که مى‌‌‏دانید قبلًا در زمان حضرت یوسف و یعقوب(علیهماالسلام) که هر دو پیامبر الهى بوده‌‌‏اند، اینگونه کارها انجام مى‌‌‏شده است.

قرآن مجید مى‌‌‏فرماید: «وَ رَفَعَ أَبَوَیْهِ عَلَى الْعَرْشِ وَ خَرُّوا لَهُ سُجَّداً وَ قالَ یا أَبَتِ هذا تَأْوِیلُ رُءْیاىَ مِنْ قَبْلُ قَدْ جَعَلَها رَبِّی حَقًّا»(4)؛ پدر و مادر را بر تخت نشاندند و آنگاه به خاک افتادند و او را سجده نمودند.

در آن هنگام یوسف به پدرش گفت: این تعبیر خوابى است که قبلًا دیده‏‌‌ام و پروردگار آن خواب(5) را محقق گردانید(6)». در مقابل این عمل نه حضرت یوسف و نه پدرشان حضرت یعقوب آن‏‌‌ها را منع نکرده‌‌‏اند.

سجده روى خاک یا تربت حضرت سیدالشهدا(علیه‌‌السلام) سجده براى خداست نه سجده به خاک، همانند سجده فرشتگان به آدم که اطاعت خداوند و انجام فرامین او بود، نه آنکه آدم در برابر خدا قرار گرفته و به جاى خداوند به او سجده شود.

آیا مى‌‌‏توان گفت که آن دو پیامبر الهى و نیز ملائکه مشرک بوده‌‌‏اند و فقط ابلیس موحد بوده است؟

سجده بر آدم به نص صریح قرآن، توحید محض و به فرمان الهى بوده است.

 

اما درباره بوسیدن و لمس کردن در و دیوار و ضریح معصومین و امام زاده‏ها و اشیاى متعلق به آنان

باید گفت:

این کار نه تنها بدعت و حرام نیست بلکه به دلیل متبرک بودن آن‏‌ها ریشه در رفتار پیامبران پیشین نیز دارد.

در قرآن مجید آمده است که وقتى حضرت یوسف خود را به برادرانش معرفى نمود و آن‏‌ها را مورد عفو و بخشش قرار داد، به آن‌‌‏ها گفت: «إذْهَبُواْ بِقَمِیصِى هَذَا فالقُوهُ عَلَى وَجْهِ أبِى یَأتِ بَصِیراً»؛ پیراهنم را با خود نزد پدرم ببرید و بر صورتش افکنید تا دیدگانش بینا گردد»(6).

سپس در جاى دیگرى از همین سوره آمده است: «فَلَمَّا أَنْ جاءَ الْبَشِیرُ أَلْقاهُ عَلى‏ وَجْهِهِ فَارْتَدَّ بَصِیراً»(7)؛ چون مژده دهنده نزد پدر آمد، پیراهن را بر صورت پدر افکند و یعقوب بینایى خود را بازیافت».

آیا مى‌‌‏توان رفتار این دو پیامبر الهى-یوسف صدیق که توصیه به مالیدن پیراهن بر چشمان پدرش نموده و یعقوب که آن کار را انجام داده است- را شرک به خدا و حرام دانست؟ آن هم داستانى که از زبان قرآن مجید نقل شده است؟!!

علاوه بر این، در صحیح بخارى از عبدالله بن عمر نقل شده است که: «پیامبر را در حالى دیدم که حجرالاسود را لمس مى‌‌‏کرد و مى‌‌‏بوسید»(8).

بر همین مبناست که کلیه مسلمین جهان به هنگام زیارت خانه خدا، براى لمس کردن و بوسیدن حجرالاسود مدتها به صف مى‌‌‏ایستند.

حال که بوسیدن سنگ حجرالاسود و لمس کردن پیراهن یوسف و مالیدن بر چشم مجاز مى‌‌‏باشد، بدیهى است که مى‌‌توان در و دیوار و ضریح امامان را لمس نمود و بوسید، زیرا تفاوتى بین أشیا(از جهت متبرک بودن آن‌‌ها) وجود ندارد؟!

باید توجه داشت بوسیدن قبور ائمه از روى «محبت» است نه از روى «عبودیت»، و آیا هرکسى را از روى محبت بوسیدند، عبادت کرده‌‌‏اند؟!! مثلاً آیا بوسیدن فرزند، بوسیدن عکس و یا وسائلى که یادگار فرزندى است که به مسافرت رفته و یا از دنیا رفته، شرک است.

احمد بن حنبل در مسند (ج6، ص76) و ابن شَبّه در تاریخ مدینه (ج1، ص90) از عایشه نقل مى‌‌‏کند: پیامبر رفتند و بازگشتند سؤال کردم کجا بودید؟ فرمود: به من امر شد به بقیع بروم براى آن‏‌‌ها دعا کنم و بر آن‌‌‏ها نماز بخوانم.

 

پی‌نوشت:

1) المزار، ص50؛ تاریخ بغداد، ج4، ص 468؛ شبهاى پیشاور، ص 246«اللّهم إنی صلیت هاتین الرکعتین هدیة منی إلى سیدی و مولای ولیک و أخی رسولک أمیرالمؤمنین و سید الوصیین علی بن أبی طالب صلوات الله علیه و على آله اللهمّ فصلّ على محمّد و آل محمّد و تقبّلها منّی و أجزنی على ذلک جزاء المحسنین، اللهمّ لک صلّیت و لک رکعت و لک سجدت وحدک لا شریک لک لأنّه لا تکون الصلاة و الرکوع و السجود إلّا لک لأنّک أنت الله لا إله إلّا أنت».

2) شرح سنن النسائى، ج 7، ص 242؛ فتح البارى، ج 1، ص 9« إنّما الأعمال بالنّیات».

3) هر چند شایسته نیست با چنین حالتى که مخصوص‏خداى متعال است در برابر و مقابل غیر خدا و بدون نیت قرار گیرد.

4) یوسف: 100.

5) در ابتداى همین سوره خبر مى‌‌‏دهد که یوسف به پدرش گفت: خواب دیده‌‌‏ام که آفتاب و ماه و یازده ‏ستاره مرا سجده مى‌‌‏کردند. حضرت یعقوب چنین تعبیر کرد که به زودى به مقام بزرگى خواهى رسید و پدر و مادر و یازده برادر تو را تعظیم خواهند کرد.

6) یوسف: 93.

7) یوسف:‌96.

8) مسند احمد، ج 1، صص 16 و 26؛ صحیح بخارى، ج 2، ص 160«رأیت رسول الله یستلمه و یقبّله».

 

منبع: «پاسخ به شبهات در شبهاى پیشاور»

 

آرشیو مطالب در مورد اهل سنت را در اینجا ببینید

/ 9 نظر / 4 بازدید
ریحانه

عالی بود ... اللهم صلی علی محمد وآل محمد و عجل فرجهم [گل]

ریحانه

من آپم ..... خوشحال میشم به ما هم یه سری بزنی[گل][لبخند]

سید علی حیدری

دوستان عزیز برای اثبات وجود خدا از همه می خواهم تا یک پست در وبلاگ خود بگذارند تا بتوانیم اشکال تمام رفقا را نسبت به عدم وجود خدا اثبات کنیم. این عمل کمک می کند تا بتوانیم بهتر خدا را بشتاسیم.

محمد

سلام دوست عزیزم وبلاگ به روز شد اگه مایلید سر بزنید.[لبخند]

منصور

شبي از شبها تو به من گفتي كه شب باش: من كه شب بودم و شب هستم و شب خواهم بود به اميدي كه تو فانوس شب من باشي آپم

رفیق دلسوخته

اینو میگن منطق شیعه هرکی ادعا داره بیاد جلو بسم الله[لبخند]

فریادخاموش

سلام. شهادت بانوی زلال حقیقت بر همه حقیقت جویان تسلیت. اعتقاد هر کس محترم است و لکن خداوند است که قضاوت می کند. در راستای حق موفق باشید

المینا

سلام شهادت بزرگ بانوی دوعالم رو تسلیت میگم. انشاالله که فرزند برحقشون هرچه زودتر ظهور کنن. ممنون بابت مطال زیباتون وممنون که خبرم میکنید[گل] اللهم عجل لولیک الفرج[گل]

اتی اسایش

خوب و زیبا و اموزنده بود!دوست خوب من![گل]