اظهار نظر متخصصان پیرامون حجامت

نقش حجامت در درمان عوارض جانبازان شیمیایی

دکتر کدیور فوق تخصص در جراحی قلب و عروق می‌‌گوید: «خود من موقع جنگ ایران و عراق در سال 1363 در مجروحین عزیز شیمیایی شده با گاز خردل و ادم حاد ریوی و تورم شدید نسوج اندام مختلف، عمل حجامت را توام با انداختن زالو به اندام های مبتلا به کار بردم و نتیجه موفقیت آمیز بود.

در جنگ ویتنام نیز عمل حجامت در مجروحین و مبتلایان به آدم حاد ریوی حاصل از DIOXINS(عامل نارنجی) نجات بخش بوده است.»  

چگونه می‌‌توان شیوه درمانی حجامت را به دلیل اینکه متعلق به دوران قرون وسطی است، نادیده گرفت و از کاربرد آن صرف نظر کرد؟ در صورتی که می‌‌تواند در کوتاه‌‌ترین زمان ممکن، بدون ایجاد عوارض جانبی و هزینه گران و وقت گیر باعث بهبود بیماری در یک مرحله شود.

تحقیقات جدید حجامت در آلمان

یوهان آبل(ABELE JOHANN) پزشک آلمانی در کتاب خود با عنوان «حجامت شیوه درمان آزمون شده»  که در سال 1997 چاپ شده، در مورد حجامت می‌‌گوید: «من اعتقاد راسخ دارم که نه تنها امروز بلکه برای همیشه،  امر حجامت را در درمان بیماری ها نباید نادیده گرفت. حجامت پدیده ای است که در خود تنظیمی کردن عملکرد بدن انسان دخالت دارد. امری که هرگز با روش های دیگر نمی‌‌توان آن را جایگزین کرد... مطالعات ما نشان می‌‌دهد که در آلمان می‌‌توان 75 درصد بیماری‌‌ها را با شیوه‌‌های درمان طبیعی از جمله حجامت مداوا کرد.»  

وی در کتاب خود از بیمارانی نام می‌‌برد که تنها با یک بار حجامت بیماری چندین ساله شان بهبود یافته است و می‌‌افزاید: «جان کلام اینکه چگونه می‌‌توان شیوه درمانی حجامت را به دلیل اینکه متعلق به دوران قرون وسطی است، نادیده گرفت و از کاربرد آن صرف نظر کرد؟ در صورتی که می‌‌تواند در کوتاه ترین زمان ممکن، بدون ایجاد عوارض جانبی و هزینه گران و وقت گیر باعث بهبود بیماری در یک مرحله شود.»

وی ضمن مقایسه حجامت با سایر روش های درمانی اظهار می‌‌دارد: «پزشکی که با اثرات و کاربرد بادکش و حجامت در درمان بیماری های گوناگون آشناست، در برخورد با هر نوع بیماری بدون تردید،  ابتدا در اندیشه انجام حجامت است و بعد درمان های دیگر، زیرا در شرایط امروزی و با تعدد مراجعات، عملا ثابت شده که بادکش و حجامت آسان ترین و سریع ترین روش درمان است.»

یوهان آبل در کتاب خود به بررسی و تحقیق در مورد اثرات حجامت در مواضع مختلف بدن پرداخته است که در زیر بطور خلاصه به بیان برخی از نتایج تحقیقات وی می‌‌پردازیم:

1) حجامت در ناحیه سه گوشه شانه: از این ناحیه تمامی آسیب و التهابات سر را می‌‌توان معالجه نمود. همچنین حجامت در این نقطه موجب درمان التهاب حلق و عفونت لوزه می‌‌شود. حجامت در این ناحیه برای درمان EPICONDILITIS(التهاب استخوان بازو) و درد و تورم مفاصل موثر است و موجب تسریع گردش خون در غده تیروئید می‌‌شود... کسانی را که دچار افسردگی بوده و خلق و خوی مساعدی ندارند، باید در این ناحیه تحت ماساژ و بادکش قرار داد. فردی که به مدت 4 هفته دچار TONSILITIS(التهاب لوزه) و اکستراسیستول(ضربه زودرس در ریتم بطن یا دهلیز قلب که ارتباطی با ریتم معمولی آن ندارد و به علت پیدایش تحریک در بعضی از قسمت های قلب در خارج از گره های آن تولید می‌‌شود) بود و حتی با مصرف آنتی بیوتیک های زیاد بهبود نیافته بود، یک روز بعد از حجامت در ناحیه سه گوشه شانه، به آرامش و بهبودی قلب خود دست یافت و یک هفته پس از آن، عفونت وی برطرف شد.

2) ناحیه صفرا و کبد: حجامت در این ناحیه عبور صفرا در مسیر خود را تسهیل می‌‌کند و در مورد سندرم CHOLECYSTECTOMY POST(برداشتن کیسه صفرا) سریعا موجب بهبودی می‌‌شود که کمتر روش درمانی از این نظر با حجامت قابل مقایسه است. حجامت دراین ناحیه همچنین اثرات درمانی بر آب مروارید و سینوزیت مزمن دارد.

3) ناحیه ریه: حجامت در این ناحیه موجب تسهیل گردش خون ریوی و آسان شدن عملکرد قلب شده و در مواردی مثل برونشیت، آسم و نیز عفونت ریه موثر است. کسانی که دچار عفونت های ریه هستند، با حجامت مداوا می‌‌شوند. تجربیات HUFELAND-BOCHMANN حاکی از موثربودن حجامت در مبتلایان به ذات الریه با تب بالا می‌‌باشد.

4) ناحیه کلیه و مثانه: بعد از حجامت ناحیه صفرا، مهم ترین نقطه برای پاکیزه کردن بدن از مایعات مضر، این ناحیه است. حجامت در این ناحیه انسداد در لوله های گلومرولار را برطرف می‌‌سازد و در نتیجه بیماری های کلیه و بسیاری از بیماری های مرتبط با عملکرد کلیه ها درمان می‌‌شوند. برخی دیگر از اثرات درمانی حجامت در این ناحیه عبارتند از: اکلامپسی، آسم و داغ شدن بدن هنگام یائسگی.

5) ناحیه لگن خاصره کوچک و تخمدان ها: برخی از اثرات حجامت در این ناحیه عبارتند از: تنظیم سیستم مثانه و کیسه صفرا، تقویت جریان خون در لگن کوچک و تقویت غدد جنسی، بهبود آرتروز کمر و  باسن و زانو،  درمان ناراحتی های دوران یائسگی، فشارخون بالا، دیسمنوره(قائدگی دردناک) و آمنوره(قطع شدن خون حیض)، بیماری های پروستات، هموروئید.

6) ناحیه کنترل فشارخون بالا: حجامت در این نقطه برای رفع درد کمر و فشارخون بالا مطلوب است. معمولا فشارخون بین 10تا 30 میلی متر جیوه کاهش می‌‌یابد و برای ماه ها بدون تغییر می‌‌ماند. لذا داروی مصرفی بیمار را می‌‌توان کم کرد. همچنین با انجام حجامت در این ناحیه معمولا سرگیجه، وزوز گوش و مشاهده اجسام فنری در جلوی چشم رفع می‌‌شوند.

--------------------

منابع:

http://www.parsiteb.com/news.php?id=60&action=viewFullContent&groupId=74

http://www.zibaweb.com/Hejamat.htm

http://dr.mihanblog.com/post/2529

http://www.ebtekarnews.com/ebtekar/News.aspx?NID=21499

http://www.parsiteb.com/news.php?table=news&id=63&action=viewFullContent

/ 0 نظر / 11 بازدید