بالا بردن سرعت کامپیوتر

«چند نکته مهم برای بالا بردن سرعت کامپیوتر»

در نظر بگیرید که سرعت کامپیوتر شما مرتباً کمتر و کمتر می شود، برنامه های نرم افزاری زمان زیادتری برای اجرا شدن لازم دارند و زمان وارد شدن به یک سایت در اینترنت، بسیار طولانی می شود. اتصال به شبکه اینترنت، همیشه مقصر و علت اصلی در پایین آمدن سرعت کامپیوتر نیست، بلکه خود کامپیوتر، مهمترین علت آن است. تعداد برنامه ها، فایل های قدیمی و حتی تنظیمات اشتباه، از دلایل کم شدن سرعت کامپیوتر هستند. چند نکته مهم که در ادامه گفته می‌شود، به کامپیوتر شما سرعت می‌بخشد.

====================

  «استارت سریع»

اگر عمل Shutdown  در کامپیوتر درست انجام نشود، کامپیوتر در استارت بعدی، برای اینکه هارد را از لحاظ داشتن خطا یا اشتباه چک کند، با برنامه Scandisk  استارت می شود که مستلزم صرف زمانی طولانی است. برای اینکه از اجرا شدن Scandisk  جلوگیری کنید، به ترتیب زیر عمل کنید:

از منوی استارت بر روی Run  کلیک کرده و بعد دستور msconfig  را اجرا کنید. سپس قسمت system configuration programs  را باز کنید و در قسمت Register، general  کلیک کنید و سپس فرمان “ Scandisk after error by shutdown disabled  “ را فعال کنید. در آخر، همه پنچره ها را با دستور ok  ببندید و ویندوز را دوباره استارت کنید.

===================

«از کار انداختن پخش آهنگ، هنگام بالا آمدن سیستم»

اگر کامپیوتر شما هنگام بالا آمدن سیستم، آهنگ پخش می کند، در صورتی که آن را از کار بیندازید، کامپیوتر سرعت بیشتری خواهد داشت. برای این کار، به ترتیب از Start/Settings/Control Panel، قسمت Sounds and Multimedia  را انتخاب کنید. پس از آن، پنچره ای باز می شود. در آنجا مشخص شده است که کدام قسمتها به همراه پخش آهنگ عمل می کنند. قسمتهایی که با پخش آهنگ همراه هستند، علامت بلند گویی را در کنار خود دارند بر روی قسمتهایی که می خواهید پخش آهنگ آنها را غیرفعال کنید، مارک بزنید. سپس از منوی Name  که در زیر آن قرار گرفته است، دستور None  را انتخاب کنید.

===================

 «لغو دستور اجرای اتوماتیک برنامه‌ها»

بسیاری از برنامه هاهنگام استارت به طوراتوماتیک اجرامی شوند. آیا شما واقعاً به همه آنها احتیاج دارید؟ برای اینکه از استارت شدن اتوماتیک این برنامه ها جلوگیری کنید، از منوی استارت، Run  را انتخاب کرده و سپس دستور msconfig  را اجرا کنید. از طریق Register  و بعد “ Auto Start  “ قادر نخواهید بود که برنامه مورد نیاز خود را به صورت مجزا انتخاب کنید، بلکه فقط می توانید علامت تیک (P) یا ضربدر (×) را از جلوی برنامه هایی که نمی خواهید اجرا شوند، بردارید.

===================

 «پاک کردن برنامه‌ها»

شما همواره برنامه هایی را از اینترنت Download  می کنید. برای پاک کردن آنها از برنامه Uninstall  استفاده کنید، که آن را می توانید به ترتیب از Start/Settings/Control Panel  تحت نام Add/Remove Programs  پیدا کنید.

برنامه ای را که می خواهید پاک کنید، مارک بزنید و بعد بر روی آیکون Add/Remove  کلیک کنید. بدین ترتیب، برنامه به طور کامل از کامپیوتر شما پاک می شود

===================

 «ایمیل های قدیمی را پاک کنید»

ایمیل هایی که به خصوص با فایل های پیوست شده ( عکس، فیلم و فایل های موسیقی ) ارسال شده اند، سرعت و قدرت کامپیوتر را کاهش می دهند. به همین دلیل، تمام ایمیل های خود را به طور کامل بررسی کنید و آنهایی را که دیگر احتیاجی ندارید، پاک کنید.

===================

 «Defragment  کردن هارد»

با دستور Defragment، هارد کامپیوتر خود را مرتب کنید. خود این کار، زمان می برد، ولی در عوض، سرعت کامپیوتر شما را بالا خواهد برد. برای این کار از منوی استارت Programs/Accessories/System tools/Disk Defragmenter  را کلیک کنید.

نکته: پس از شروع عمل Defragment، کامپیوتر را به حال خود بگذارید و هیچ کار دیگری با آن انجام ندهید.

===================

 «عکس زمینه را غیر فعال کنید»

این عکسها با وجود همه جذابیتی که دارند قدرت و سرعت کامپیوتر را کم می کنند. بنابراین، بهتر است که عکس پیش زمینه را بردارید. برای این کار با کلیک راست ماوس بر روی صفحه Desktop، Properties  را انتخاب کنید و در قسمت Background، دستور None  را انتخاب کنید.

===================

 «فایل های موقت و آدرس های اینترنتی موجود در حافظه موقت را پاک کنید»

در حالی که در اینترنت مشغول جستجو هستید، Browser  مثلاً Internet Explorer  کپی سایت های بازدید شده را بر روی هارد قرار می‌دهد. این کار، عمل جستجو را تسریع می کند، اما به تدریج مقدار زیادی اطلاعات جمع می شود که سرعت کامپیوتر را کم می‌کند. بنابراین، بهتر است که این فایل‌ها را پاک کنید. در Browser، از منوی بالای صفحه، Tools  و سپس Internet Options  را انتخاب کنید و آن گاه بر روی Delete Files، Delete Cookies  کلیک کنید.

===================

 «کاهش ظرفیت فایل ها و آدرس های اینترنتی که در کامپیوتر ذخیره می شوند»

پاک کردن هر روز فایل های موقت و آدرس های اینترنتی ، واقعاً اعصاب را خسته می‌کند. شما می توانید Cashe  خود را طوری تنظیم کنید که فقط اطلاعات کمی را بتوانید ذخیره کنید.

برای این کار در Browser، Tools  و سپس Internet Option  را انتخاب کنید. در پنجره باز شده بر روی قسمت Settings  کلیک کنید. در آنجا قسمت Amount of disk space to use  را برابر مقدار  1MB  تنظیم کنید.

===================

 «روزآمد کردن ویندوز»

شرکت مایکروسافت به طور مرتب نسخه های update  ویندوز خود را برای کاربرانش ارائه می دهد. در نتیجه، قادر خواهید بود که درایوها و فایل های جدید را به صورت رایگان Download  کنید.از منوی استارت، قسمت Windows update  را انتخاب کنید. با این کار، ویندوز نصب شده بر روی کامپیوتر شما update  خواهد شد.

===================

 «چند نکته مهم»

یکی از مواردی که در ویندوز XP همیشه با آن سروکاردارید موارد گرافیکی ویندوز XP است که شامل مدت زمانی که صرف باز شدن منوها ،صفحه‌ها و ... میشود. در XP نسبت به سایر ویندوزها سرعت باز شدن منوها کاهش یافته و در کل گرافیک ویندوز در حد بالاتری قرار گرفته به همین دلیل سرعت کمی کاهش یافته ولی مایکروسافت فکر اینجاها را هم کرده. اگه میخواهید به قول معروف فشنگی با ویندوزتون کار کنید و از این تأخیرها بکاهید مطلب زیر را بخوانید:

در Control Panel روی System دوبار کلیک کنید. حال به قسمت

/ 3 نظر / 24 بازدید
بهروز

سلام خیلی با حال بود. دست مریزاد موفق باشی. در مورد کامپیوتر و اینترنت بیشتر بنویس. بای

امیر

سلام احسنت.ادامه بده. میدونم خیلی پر بار تر از اینها خواهد شد و این شروع کار است.[گل] منتظر مطالب بعدی هستیم.

م.ایر

من بازی فیفا 09 رانصب کردم ولی در زمان اجرای آن بازی آهسته آهسته اجرا می شد ولی در منوی آن سرعتش خوب بود مشکل از کجاست برخی از مشخصات کامپیوتر را در زیر نوشتم : system manufacturer :ms-7108 bios:phoenix-AwardBIOS v6.00PG processor: intel (r)4cpu3.20GHz(2CPUs Memory:640MB RAM Page file:657MB used,2944MB available DirectX Version:Directx 10.0(4.10.0000.18000 گرافیک: Name:NVIDIA GeForce FX 5500 Manufacturer:NVIDIA Chip type:GeForce FX 5500 DAC Type:Integrated RAMDAC Approx.Total Memory:256.0MB Current Display Mode:1024 768(32bit)(85Hz Monitor:Plug and Play Monitor داریور: Main Driver:nv4_disp.dll Version;6.14.0010.8198(English Date:2005/12/09 22:36:00 WHQL logo d :No Mini VDD:nv4_mini.sys VDD:n/a DDI Version :9(or higher) تمام شد