دانستنیهایی در مورد جن و اجنه(8)

أجنه و شیاطین استراق سمع می‌‌کردند(گوش کردن مخفیانه به وحی الهی و اخبار آسمانی).

امام صادق(ع) فرمود ابلیس(لعنة الله علیه) تا آسمان هفتم را طی می‌‌کرد. وقتی حضرت عیسى(ع) متولد شد، از رفتن به سه آسمان ممنوع شد و تا چهار آسمان دیگر می‌‌رفت. اما وقتی رسول خدا(ص) متولد شد، از تمام هفت آسمان ممنوع شد و پس از آن شیاطین را با تیر می‌‌زدند و از آسمانها دور می‌‌کردند.

امام کاظم(علیه السّلام) فرمودند: أجنه تا پیش از بعثت پیامبرخدا(ص) استراق سمع می‌‌کردند، و در آغاز رسالتش با پرتاب تیرهاى شهاب از استراق سمع جلوگیرى شدند و سحر و کهانت باطل شد.

از امام صادق(ع) پرسیدند: «ریشه و اصل غیبگویى چیست و چگونه انسانها پیشگویى مى‌‌‏کنند؟

فرمود: کهانت و غیبگویى، مربوط به دوران جاهلیّت است. در هر روزگارى، مدت زمانى میان مبعوث شدن انبیاء رخ مى‌‌‏دهد، و در این مدت، فرد غیبگو نزد مردم همانند قاضی و حاکمی است که مردم در مسائلی که شکّ و شبهه دارند، نزد او می‌‌‌‌روند، و او برایشان پیشگویى مى‌‌‏‌‌کند.

این پیشگوئی و کهانت صورتهاى مختلفى دارد که عبارتند از: تیز چشمى، تیزهوشى، وسوسه نفس، و جادوى روح با آنچه در قلبش می‌‌افتد. زیرا حوادث ظاهرى که در زمین رخ مى‏‌‌دهد، شیطان به آنها آگاه است و همو است که به غیبگو و کاهن مى‌‌‏گوید، و او را از وقایعى که در منازل و اطراف رخ مى‌‌‏دهد با خبر مى‌‌‏سازد.

و امّا اخبار آسمانها؛ شیاطینى در آنجا سرگرم به استراق سمع(و گوش کردن مخفیانه اخبار) مى‌‌‏باشند، زیرا اخبار در آنجا پوشیده و محجوب نیست و شیاطین نیز با ستارگان رجم نمی‌‌‌‌شوند، و زمانى از استراق سمع منع مى‌‏شوند که از اخبار آسمان، مشکلى براى وحى پیش آید، که بخواهند مردم را در دستورات الهى دچار شکّ و تردید کنند، و این براى اثبات حجّت و نفى شبهه مى‌‌‏‌‌باشد. و شیطان تنها به یک کلمه از اخبار آسمان که قرار است از جانب خدا درباره مردم اتّفاق بیفتد دزدکى گوش داده و آن را ربوده سپس به زمین مى‌‌‏آورد و به قلب کاهن مى‌‌‏اندازد.

وقتی این کلمات نزد او زیاد شد، حقّ را به باطل مى‏‌‌آمیزد، پس هر چه به او تلقین شده همه اخبار درستى است که از شیطان شنیده، و هر چه خطا کند همان باطلى است که بدان افزوده است.

از زمانى که شیاطین از استراق سمع و گوش دادن دزدکى منع شده‏‌‌اند، دیگر کهانت و غیبگویى نیز ورافتاده، و امروز شیاطین تنها به غیبگوهاى خودشان اخبارى براى مردم مى‌‌‏گویند، چه آنها که درباره‏‌‌اش حرف مى‌‌‏زنند، و چه آنها که قرار است رخ دهد، و شیاطین به شیاطین دیگر خبر می‌‌دهند حوادثى را که قرار است در دور دست رخ دهد، أعمّ از سارقى که دزدى کرده، و قاتلى که مرتکب قتل شده، و از غایبى که پنهان شده، و اینان مانند همین مردمند، برخی راستگو هستند و برخی دروغگو.»

امام صادق(ع) در روایت دیگری می‌‌فرماید: «ما از میان جنیان دشمنانى داریم که احادیث ما را به دشمنان انسانى ما می‌‌رسانند، دیوارها نیز مانند انسانها گوش دارند.»[و شاید همین روایت منشأ شده است برای ضرب المثل معروف که: دیوار موش دارد و موش گوش دارد].

قابل توجه است که؛ اجنه در سرعت دریافت اخبار با یکدیگر متفاوت هستند. و این بخاطر قدرت و توانائی و خصوصیتهایی است که در آنهاست.

برخی از أجنه شرق و غرب عالم را در یک چشم به هم زدن طی می‌کند، و در همین دور زدن سریع عالم، یک صورت و آگاهی از اشیائی که می‌بیند برایش ایجاد می‌‌شود، و همان صورت و علمی که برای او حاصل شده را برای پیشگو یا کسی که آن جن را تسخیر کرده، بیان می‌‌کند.

ولی برخی از اجنه چنین توانائی را ندارند، بخاطر اینکه قوای او ضعیف است و نمی‌‌تواند به آن مکانی که باید از آن خبر بیاورد، برود، یا بخاطر اینکه جن و شیطانی قوی‌‌تر از او در آن مکان است یا فرشته‌‌ای در آن مکان است که مانع ورود او به آن عرصه می‌‌شود.

پس معلوم شد که جن و شیاطین، اخبار را می‌دزدند، نه اینکه علم غیب می‌‌دانند. و این اخبار هم اخبار زمینی و همین اخبار انسانهاست.

اما نسبت به اخبار آسمان، از زمان ولادت پیامبر اسلام(ص) از آنها منع شد، زیرا نور پیامبر(ص) تمام آسمانها را روشن کرد، و شیاطین از تاریکی و ظلمت آفریده شدند، و در جایی که نور است، تاریکی جایی ندارد. و لذا نمی‌‌توانند به آسمانها دسترسی داشته باشند.

و لذا شیاطین نمی‌‌توانند به آسمان بالا روند، و نهایتا تا آسمان دنیا و کره آتش(که معلوم نیست منظور از کرده آتش چیست)، بالا می‌روند، و سعی می‌‌کنند استراق سمع کنند، ولی چیزی نمی‌‌شنوند، و برخی از آنها چیزی می‌‌شنوند و خودشان هم چیزهایی را به آنها اضافه می‌‌کنند. به همین جهت پیامبرخدا(ص) فرمود: بیشتر اجنه دروغگو هستند.

و مکانی که نور معنویت و نور الهی آنجا را فرا گرفته باشد، یا با ذکر و یاد خدا و یا با اسباب دیگر نورانیت، اجنه و شیاطین نمی‌‌توانند به آنجا وارد و نزدیک شوند و إلا می‌‌سوزند.

چنانکه در مورد حضرت سلیمان نبی(ع) که بزرگان أجنه و شیاطین در خدمت او بودند، و شب و روز مقابل او کار می‌‌کردند، ولی زمانی که حضرت سلیمان برای دیدن مکانی که ساخته بودند تشریف بردند، همانطور که به عصا تکیه داده بودند، از دنیا رحلت کردند. ایشان یکسال به همان حالت بودند، و با اینکه اجنه در مقابل حضرتش مشغول به کار بودند ولی بخاطر همین نکته‌‌ای که عرض شد، و تضاد نور با شیاطین، متوجه رحلت حضرت سلیمان نشدند. تا وقتی که به اذن خدا، موریانه عصای حضرت سلیمان(ع) رو خورد، و حضرت روزی زمین افتاد، و متوجه شدند حضرت از دنیا رفته است.

و چقدر در این جریانات تاریخی برای انسانهای عاقل و با بصیرت، عبرتها و درسهایی نهفته است!!!

مطالب دیگر در این ارتباط:

دانستنیهایی در مورد جن و اجنه (1) [35 نکته خواندنی در مورد آفرینش و زندگی جن]

دانستنیهایی در مورد جن و اجنه (2) [کیفیت خلقت جن و برخی اقسام آن]

دانستنیهایی در مورد جن و اجنه (3) [اقسام اجنه در خدمت حضرت سلیمان و گفتگو با ایشان]

دانستنیهایی در مورد جن و اجنه (4) [اقسام دیگری از جن و کیفیت غذا خوردن اجنه]

دانستنیهایی در مورد جن و اجنه (5) [اقسام جن: غول، دِلهاب، أم صبیان، عفریت]

دانستنیهایی در مورد جن و اجنه (6) [اقسام جن: «همزاد» و «وسواس خناس»]

دانستنیهایی در مورد جن و اجنه (7)[اقسام جن: جن های ساکن در منزل انسانها]

دانستنیهایی در مورد جن و اجنه (9) [«أجنه مؤمن وکافر» و «مکلّف بودن اجنه»]

دانستنیهایی در مورد جن و أجنه (10) [«أجنه مؤمن و کافر» و «ایمان اجنه به اهلبیت(ع)»]

دانستنیهایی در مورد جن و أجنه (11) [«تسخیر جن» و «کارهایی که أجنه می‌‌کنند»]

/ 35 نظر / 36 بازدید
نمایش نظرات قبلی
عالیه

[گل][گل] سلام علیک جناب حقدوست بزرگوار ممنون ازلطف وعنایت شما انشاءالله سعادت نصیبم شودتاهمه مطالب گران ووزین وبلاگ شماروبخونم که بحق نمیشود ازآن گذشت [گل][گل][گل]

اسدی

]آه شرمنده ام که گه گاهی می روم سوی شهر گمراهی بعد از أن که کبوتر جان را در دل کربلا رها کردید بعد از أنکه به عشق ثابت شد شیر مردانه عاشق دردید مردمانی به اسم أزادی و به اسم تمدن،آبادی شهر ویرانه ای بنا کردند رسم عشق شما رها کردند رسم کوفه گری به پا کردند دینی از کافری به پا کردند بت پرستند؛مردمان این جا دل شکسته ند عاشقان این جا بس که پستند کوفیان،این جا دست بسته ند شیعیان اینجا به گمانم دوباره،شاید؛نه باز باید بیاید عاشورا؟؟؟ اسدی به روزم...خواستید یه چایی در خدمت باشید...

اسدی

[وحشتناک][وحشتناک][اضطراب][اضطراب][شیطان][شیطان][شیطان][کلافه][وحشتناک][وحشتناک][اضطراب][اضطراب][شیطان][شیطان][شیطان][کلافه][وحشتناک][وحشتناک][اضطراب][اضطراب][شیطان][شیطان][شیطان][کلافه][وحشتناک][وحشتناک][اضطراب][اضطراب][شیطان][شیطان][شیطان][کلافه]

ماهان رحمانی

سلام دیگه به ما سر نمیزنی راستی ازت یه خواهش داشتم یه وبلاگ جدید باز کردم یه سر بهش بزن خوشت اومد بلینکش اینم آدرسش: motherland.blogfa.com

محب ولایت

بسم الله الرحمن الرحیم الحمدلله رب العالمین اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم سلام علیکم -------- *♥*♥*♥* -------- -------- *♥*♥*♥* -------- -------- *♥*♥*♥* -------- -------- *♥*♥*♥* -------- ------*♥*♥*♥*♥*♥*----- -------- *♥*♥*♥* -------- ----------- *♥* ----------- ┐──────────────────────────┌ │ امام حسین علیه السلام فرمودند: │ │ عاجزترین مردم كسی است كه نتواند دعا كند.│ │ بحارالانوار ج 93 ص 294 │ ┘──────────────────────────└

اسدی

ممنون از تذکرتون... نه نترسیدم...اتفاقن این چیزا واسم عادیه... یا حق

مهری ولیان

سلام و درود بر شما و ممنون از حضورتان [گل][خداحافظ]

modirgirl

سلام ایام مبارک میلاد زهرای عالم تاب بر شما وهمه ی دوستاران ایشان تهنیت باد .وبتون دیدنیه بدون اغراق[لبخند]

علی رحمنی

سلام چطوری؟ سایت خیلی خوبی داری از این سری مطالب خیلی خوشم میاد . خوشحال میشم با هم تبادل لینک داشته باشیم . اگر متن نوشته هارا به روز تفسیرنماید وراه کارارائه کنید . برایتان آرزوی موفقیت و شادکامی دارم . درماه پربرکت رجب.