مناظره‌ای زیبا و عجیب در فضائل امیرالمؤمنین(ع)

حُرّه؛ دختر حلیمه سعدیه[که حلیمه سعدیه، دایه پیامبر اسلام(ص) بود، لذا حرّه، خواهر رضاعی پیامبر می‌شود] و از دوستداران حضرت على(ع) است.

وى؛ روزى بر حَجّاج بن یوسف ثقفى[یکی از سر سخت‌ترین دشمنان حضرت علی(ع)] وارد شد.

حجّاج از نوع نشستن وى فهمید که او از بزرگان است.

رو به حُرّه کرد و از او پرسید: شما حرّه، دختر حلیمه هستى؟

حرّه گفت: آرى.

حجّاج گفت: مدتهاست که انتظار دیدارت را داشتم.

به من گزارش داده‌اند که تو على(ع) را از ابوبکر و عمر و عثمان برتر مى‌دانى؟

حرّه گفت: دروغ گفته‌اند، چون عقیده من در این‌باره بالاتر از این حرفهاست.

من على(ع) را نه بر اصحاب، بلکه بر کسانى که افضل از آنها هستند، ترجیح مى‌دهم.

حجّاج گفت: سخنان خود را روشن بگو، از چه کسان دیگری او را برتر مى‌دانى؟

حرّه ادامه داد: آنها بسیارند، مانند حضرت آدم، نوح، لوط، ابراهیم، داود، سلیمان، موسى و عیسى بن مریم(علیهم‌السّلام).

حجّاج که از این سخنان تعجب کرده بود گفت: واى بر تو! اگر براى ادعاى خود، دلیل اقامه نکنى، با این شمشیر سر از تنت جدا خواهم کرد.

حرّه جواب داد: فضیلت او را خداوند عطا کرده است.

دلیل و برهان بر گفته‌ام این است که خداوند در قرآن، درباره حضرت آدم مى‌گوید: آدم نافرمانى و ترک أولى کرد، پس گمراه شد.

و در حقّ على(ع) مى‌فرماید: کوشش و سعى على(ع) در راه ما قابل تشکر و تمجید است.

حجّاج بى اختیار گفت: آفرین بر تو اى حرّه!

حالا بگو ببینم، به چه دلیل على را بر نوح و لوط ترجیح مى‌دهى؟

حرّه پاسخ ‌داد: قرآن مى‌فرماید: خداوند براى کافران، زن نوح و زن لوط را مثال آورد که تحت فرمان دو بنده صالح ما بودند و به آنها خیانت کردند وآن دو شخص نتوانستند آن زنان را از قهر خدا نجات دهند و حکم شد آن دو زن را با دوزخیان به آتش درافکنید، اما همسر على(ع)؛ فاطمه(س) است که خداوند با خشنودى او خشنود و با خشم او، خشمگین مى‌شود.

حجاج گفت: آفرین!

حال بگو ببینم، به چه دلیل على را برتر از ابراهیم مى‌دانى؟

حرّه لب به سخن گشود: خداوند در قرآن کریم از حضرت ابراهیم چنین حکایت مى‌کند: چون ابراهیم گفت: پروردگارا! به من نشان بده که چگونه مردگان را زنده مى‌کنى، خداوند فرمود: مگر باور ندارى؟ گفت: چرا، لیکن مى‌خواهم با مشاهده آن، دلم آرام بگیرد.

اما مولایم امیرمومنان(ع) گفت: اگر تمام پرده‌ها و حجابهای آسمانها و زمین کنار برود، بر یقین من افزوده نخواهدشد(یعنی به آخرین درجه‌ی یقین رسیده‌ام).

حجّاج گفت: آفرین بر تو اى حرّه!

چرا او را بر موسى ترجیح مى‌دهى؟

حرّه گفت: به گفته خداوند، موسى از شهر مصر با ترس و نگرانى از دشمن به جانب شهر مدین بیرون رفت، ولى على بن ابیطالب(ع) در لیلة المبیت، جاى پیغمبر(ص) خوابید و جان خود را فداى آن حضرت کرد، بدون آن که ترس و وحشتى او را فرا گیرد.

حجّاج گفت: مرحبا!

حالا بگو بدانم چرا او را بر داود ترجیح مى‌دهى؟

حرّه گفت: خداوند او را برتر دانسته است. در کتابش مى‌فرماید: اى داود ما تو را خلیفه در زمین قرار دادیم، پس میان مردم به حق قضاوت کن و از هوا پیروى نکن که تو را از راه خدا گمراه کند.

ولى على(ع) فرمود: از من بپرسید از مطالب فوق عرش، از من سؤال کنید درباره زیر عرش، از من سؤال کنید قبل از آن که مرا از دست بدهید.

و نیز روز فتح خیبر، به حضور پیامبراکرم(ص) رسید. رسول خدا(ص) به حاضرین فرمود: بهترین شما، داناترین شما و بهترین قضاوت کننده؛ «على» است.

حجّاج گفت: آفرین.

چرا او را از سلیمان برتر مى‌دانى؟

حرّه پاسخ ‌داد: سلیمان به خداوند عرض کرد: پروردگارا! به من ملکى عطا کن که بعد از من سزاوار کسى نباشد. ولى على(ع) فرمود: اى دنیا! من تو را سه طلاقه کردم، دیگر حق رجوع به من را ندارى.

حجّاج گفت: احسنت!

چرا على را از عیسى بالاتر مى‌دانى؟

حرّه پاسخ ‌گفت: خداوند بزرگ درباره عیسى(ع) گفته است: یاد کن آنگاه که خداوند به عیسى بن مریم مى‌گوید: آیا تو به مردم گفتى که من و مادرم را دو معبود -غیر از خدا- انتخاب کنید؟ او مى‌گوید: خدایا! تو منزّهى، من حق ندارم آنچه را که شایسته من نیست بگویم، اگر چنین سخنى را گفته باشم تو مى‌دانى، تو از آنچه در روح و جان من است آگاهى و من از آنچه در ذات تو است آگاه نیستم، زیرا تو با خبر از تمام اسرار و پنهانى‌ها هستى. حضرت عیسى، قضاوت درباره کسانى که او را خدا دانستند، به قیامت واگذاشت.

امّا على(ع) کسانى را که درباره او غلوّ کردند و قائل به خدایى وى شدند، در همین دنیا محاکمه کرد و به قتل رسانید.

حجّاج او را تحسین کرد و گفت: خوب پاسخ ‌گفتى، و گرنه تو را مجازات مى‌کردم!

 

(منبع: فضائل ابن شاذان، ص 122)

/ 13 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بهرام

هر چي آرزوي خوبه مال تو وبلاگ خوب و پر محتوايي داري . اگه مايل به تبادل لينك هستي منو با نام دنياي كامپيوتر لينك كن و خبر بده تا تو رو هم لينكت كنم

لقمان

http://malakutesokhan.mihanblog.com زندگی بزرگان نیکوترین الگوها در راه کمال انسانی است. خداوند شما را از برکات معنوی خود بهره مند سازد بی گمان نگاه شما به ملکوت سخن طبعتان را تازگی دیگری خواهد بود.

حسین

بهتر بود ادرس این مطلب را ذکر می کردید.

علی

سلام زیبا بود ممنون

مهدی

دوست عزیز علی ، بی تردید علی است و تمام شدنی هم نیست اما چند سوال برای من پیش آمده که چرا 1400 سال بعد از تضییع حق او ما باید به دنبال انتقام از بقیه مسلمانان باشیم یا آنها پس از کشتن 10 شیعه به بهشت می روند؟ این شعار ما منتظر منتقم فاطمه هستیم یعنی چه؟ مگر می شود پس از مرگ قاتل مجددا او را از قبر بیرون آورد و کشت؟ آیا فرزند پدری گنهکار را می شود مجازات کرد؟ فرض محال این که فرزند قاتلین فاطمه ، علی و حسین و ... هنوز زنده باشند؟ چرا امام زمان را این همه کینه توز معرفی می کنند؟ که بعد از زمان زیادی که از عمل جنایتکاران تاریخ می گذرد خواهد آمد و حتی جسد آنها را بیرون می کشد !!؟ از کجا و چرا و چگون می توانند آنها را مجازات کند؟ چرا باید اصرار کنیم که علی برتر از آن سه نفر دیگر است و قلب چند میلیارد انسان را که مانند ما فکر نمی کنند و با ما هم عقیده نیستند را با تحقیر مقدسات آن ها به درد آوریم و بذر عداوت و کینه توزی را بپاشیم؟ من تردید ندارم که در سایر مذاهب و ادیان نیز عده ای بر طبل کینه می کوبند و نتیجه آن همنوع کشی در بین مسلمانان و غیر مسلمانان است. فکر نمی کنید تقریب ادیان و مذاهب و گفتگو بر سر اشتر

لبلا-ق

بسیار زیبا بود و عاااااااااااالی ........لذت بردم ...سپاس [لبخند]

هرچه می خواهد دل تنگت بگو ...فقط فحش نده

علی ولی الله به چه معناست ؟ اهل حق هارو , علی الهی مینامند , که خود اونا منکر این قضیه هستند و میگن که این یدعای ما نیست در صورتی که ما شیعیان میگیم , علی ولی الله , ولی= سرپرست , پدر و... یا ولی = وصی , جانشین و ... اگه دومی درسته , چرا توی مدرسه مگفتن ولیتون باید بیاد مدرسه , ما پدرمونو می بردیم مدرسه پس , ولی = پدر , سرپرست البته من همچین اعتقادی ندارم , می خوام روشن بشم

هرچه می خواهد دل تنگت بگو ...فقط فحش نده

ممنونم که راهنمایی کردین. از این بابت ok شدم. فقط یه سوال دیگه ؟ ببخشید اینقدر سوال می پرسم ، چون دیدم وبتون مذهبیه و اطلاعاتتون در مورد دین زیاده مزاحمتون شدم. یه هم اتاقی داشتم اهل سنت، باهم که در مورد دین بحث میکردیم، [مائده:5]؛ می گفت که : این آیه به صورت جمع آمده و اشاره به شخص نداره ، بلکه اشاره می کنه به جمع ، و در این مورد نه او قانع می شد ونه من و حتی می گفت که در قران ، در مورد ابوبکر ، آیه نازل شده. و حدیث از پیامبر هست که از بین زنان ایشان، آیشه و از بین مردان پدرش ابوبکر را از همه بیشتر دوست می دارد. و یه کتاب قطوری از اهل سنت داشت ، که اسمش یادم نمیاد، بیشتر دلایلشو از اونجا تثبیت می کرد ببخشید سرتو به درد آوردم ، از اون موقع به بعد، به اعتقادات کسی کاری ندارم. چون اطلاعات خودم خیلی کمه . میدونم که اشتباهه ، ولی عیسی به دین خود ، موسی هم به دین خود

هرچه می خواهد دل تنگت بگو ...فقط فحش نده

به آدرس http://tohid.ir/fa/persian/articleView?articleId=3005 رفتم عالی بود. من در استان کرمانشاه شهرستان سرپل ذهاب زندگی میکنم و از انواع ادیان مختلف اینجا زندگی میکنند ، شیعه ، سنی ، اهل حق و یهودی . که یهودی ها بیشترشون جمع آوری و به اسراییل رفتن ، البته زمان شاه. الان خیلی کم یهودی هست ، اونم به صورت مخفی که هرکسی نمیشناسدشون . اهل حق ها دسته های مختلفی دارن ، بعضی ها مثل ما نماز میخوانن، که اونا مشعشعی های کرمانشاه هستن، و بعضی ها نماز نمی خوانن و ادعا میکنن که ، ما سند نهی نماز داریم. دسته دوم که نماز نمی خوانن ، ادعا بر جدا بودن دینشان از شیعه هستن، اکثرا در مورد دینشان اطلاعات ندارن و فقط نسل به نسل آداب و رسومشان را اجرا میکنند، یکی از دوستام میگفت که : دین ما به علی (ع) ارتباطی ندارد و چون ما از رشادتها ، دلاوری ها و مردانگی ایشان شنیده ایم ، ارادت خاصی نسبت به ایشان داریم پیر و بزرگشون اینجا کسیه به اسم( سی نصرالدین) ، که اگر کسی را عفو کنن و یا مجازات کند همه اطاعت می کنن حرف ایشان قانون و مقرراتشونه.

عاطفه

عالی بود عالی من واقعا لذت بردم ممنون. باز هم میام اینجا وبتون جالبه[گل]