راه‌‌های توشه‌‌سازی برای بعد از مرگ – بخش چهارم

در ادامه بخش اول (که در اینجا خواندید) و بخش دوم (که در اینجا خواندید) و بخش سوم(که در اینجا خواندید)، اکنون ببینیم؛ خیرات و مبرّات و صدقات جاریه‌‌ی انسان در دنیا، چه نفعی برای قبر و قیامت او دارد؟

 

فایده خیرات براى اموات در عالم برزخ

کلمه «خیرات» از نظر لغت، معنا و مفهوم وسیعى دارد و به هر کار خوب و مورد پسند خداوند متعال و أئمه و رهبران دینى گفته مى‌‌شود.

کارهائى از قبیل: نماز و هر عبادت دیگر، دستگیرى زیردستان و بینوایان، دادن صدقات، انجام کارهایى که منافع اجتماعى دارد مانند: ساختن پل، جاده، مدرسه، مسجد، آب انبار، بیمارستان و. . . کارهاى نیک و مورد پسند است و به آن «خیرات» گفته مى‌‌شود.

خیرات و صدقاتى که براى اموات فرستاده مى‌‌شود، منحصر به دادن مبالغى وجه نقدى یا مقدارى نان و خورش نیست و انسان مى‌‌تواند از هر کار خیرى که انجام مى‌‌دهد، قصد خیرات و صدقات براى اموات خود بکند.

در حدیثی از قول حضرت خاتم الانبیاء(ص) آمده است: هر معروف و کار نیکى، صدقه است. (الکافی ‏4 :27)

بنابراین هر کار پسندیده و نیکوئى که به قصد تقرب به خداوند متعال انجام شود، صدقه و خیرات است.

از روایات گذشته در فصل سوم دانستیم ارواح اموات در عالم برزخ از اعمال گذشته‌‌اى که بعنوان باقیات الصالحات به یادگار گذشته اند بهره‌‌مند خواهند بود؛ مثلا کسى که بناى خیریه‌‌اى بر پا نموده(از قبیل جارى کردن قنات، تالیف کتاب، گذاشتن فرزند صالح و. . . ) تا آن زمان که از این اعمال اثرى باقى مانده باشد، تا زمانى که آن مسجد پا برجاست و دیگران در آن نماز مى‌‌خوانند،تا آن قنات جارى است، تا آن درخت سرپاست و مردم از آن بهره مى‌‌برند، تا آن بیمارستان برقرار است و بیماران در آن مداوا مى‌‌شوند و. . . براى بنا کننده آن گرچه در عالم برزخ به سر ببرد ثواب مى‌‌نویسند و او هم در عالم برزخ اثرات آن را مشاهده مى‌‌نماید.

اگر هم بناى شرّى را بر پا نموده؛ مثلا قمارخانه اى، شراب خانه‌‌اى، عشرت کده‌‌‌‌اى خوانندگی آهنگ و ترانه حرامی و. . . بر پا نموده، تا آن زمان که آنها بر پا هستند و عده‌‌اى از آنها استفاده مى‌‌کنند، صاحبان و بانیان آن بناها در عالم برزخ، ذلت روز افزون آن را شاهد خواهند بود.

اینک مى‌‌خواهیم بدانیم(صرفنظر از باقیات الصالحات) آیا ارواح مؤمنین از اعمالى که براى اموات مى‌‌فرستند و خیراتى که براى آنها مى‌‌دهند بهره‌‌اى مى‌‌برند، یا استفاده کردن و بهره گرفتن از این اعمال و خیرات منحصر به عالم قیامت است؟

در این مورد همانند موارد قبل به چند حدیث اکتفا مى‌‌شود:

1- مرحوم شیخ حر عاملى در کتاب وسائل الشیعه به نقل از امام صادق(ع) آورده است:

... قُلْتُ لِأَبِی عَبْدِ اللهِ(ع): یُصَلَّى عَنِ الْمَیِّتِ؟ فَقَالَ نَعَمْ، حَتَّى إِنَّهُ یَکُونُ فِی ضِیقٍ فَیُوَسَّعُ عَلَیْهِ ذَلِکَ الضِّیقُ ... (وسائل الشیعة 8 : 277)

راوى حدیث گفت: از حضرت صادق(ع) پرسیدم: مى‌‌توان به جاى مرده نماز خواند؟ حضرت فرمود: بلى. سپس فرمود: ممکن است میت در تنگی و نگرانى و غم اعمال گذشته خود باشد و این عبادتى که به جاى او انجام مى‌‌شود جبران کمبود او را بکند و وى را از نگرانى نجات بدهد.

توجه داریم که بحث در فایده خیرات و صدقات براى اموات است و دانستیم که خیرات و صدقات براى اموات منحصر در دادن مقدارى وجه نقد و یا مقدارى غذا به بینوایان نیست.

در ضمن این حدیث در مورد نماز به نیابت میت است، ولى ما در ترجمه، آن را به عبادت برگردانیم، به این علت که در روایات مشابه، سؤال ازروزه، نماز، حج و صدقات دیگر شده است.

2- و نیز در همان کتاب به نقل از امام صادق(ع) آورده است که:

... قَالَ(ع): إِنَّ الْمَیِّتَ لَیَفْرَحُ بِالتَّرَحُّمِ عَلَیْهِ وَ الِاسْتِغْفَارِ لَهُ کَمَا یَفْرَحُ الْحَیُّ بِالْهَدِیَّةِ تُهْدَى إِلَیْهِ؛(وسائل الشیعة ‏2: 444)

حضرت فرمودند: همان گونه که زنده‌‌ها از هدیه‌‌‌‌اى که براى آنها مى‌‌برند خوشحال مى‌‌شوند، اموات نیز از طلب رحمت و مغفرتى که براى آنها مى‌‌کنند خوشحال مى‌‌شوند.

این حدیث به ما نشان مى‌‌دهد: همین جملاتى که در بین مردم متداول است، مثلا مى‌‌گویند: خدا رحمتش کند یا خدا او را بیامرزد، اثرات مثبتى دارد و براى اموات مفید است.

3- مرحوم مجلسی در بحار الانوار به نقل از رسول خدا(ص) آورده:

عَنِ النَّبِیِّ(ص): مَنْ دَخَلَ الْمَقَابِرَ فَقَرَأَ سُورَةَ یس خَفَّفَ اللهُ عَنْهُمْ یَوْمَئِذ. . . (بحار الأنوار ‏99: 301)

کسى که وارد مقبره مؤمنین قبرستان شود و سوره مبارکه یاسین را بخواند، خداوند به اموات آن قبرستان تخفیف(در عذاب یا نگرانى) مى‌‌دهد.

4- مرحوم مجلسى از تفسیر درالمنثور به نقل از رسول خدا(ص) آورده است:

عَنْ أَبِی الدَّرْدَاءِ عَنِ النَّبِیِّ(ص) قَالَ: مَا مِنْ مَیِّتٍ یُقْرَأُ عِنْدَهُ سُورَةُ یس إِلَّا هَوَّنَ اللهُ عَلَیْهِ؛ (بحارالأنوار ‏89: 292)

رسول خدا(ص) فرمودند: میتى که نزد او سوره مبارکه یاسین خوانده شود، سختى‌‌هاى عالم برزخ و قیامت بر او آسان مى‌‌گردد.

5- باز مرحوم مجلسى در بحار به نقل از ابن ابى عمیر ااورده است:

قَالَ هِشَامٌ فِی کِتَابِهِ وَ عَنْهُ(الصادق أو الکاظم(ع)) قَالَ: قُلْتُ یَصِلُ إِلَى الْمَیِّتِ الدُّعَاءُ وَ الصَّدَقَةُ وَ الصَّلَاةُ وَ نَحْوُ هَذَا؟ قَالَ: نَعَمْ؛ (بحار الأنوار ‏85: 310)

از حضرت امام صادق(ع) یا امام موسى بن جعفر(ع) پرسیدم: آیا دعا و صدقه و نماز براى اموات فایده‌‌‌‌اى دارد و به آنها مى‌‌رسد؟ حضرت فرمودند: بلى.

احادیث زیادى در این مورد از ائمه معصومین(ع)رسیده و ما به همین مقدار اکتفا مى‌‌کنیم.

از مجموع احادیث مذکور استفاده مى‌‌شود:

فایده خیرات براى اموات، آسایش بیشتر آنها در عالم برزخ و درنتیجه عالم قیامت است.

در ضمن از اعمال و خیراتى که به حسب ظاهر کوچک مى‌‌آید نیز نباید غافل بود، زیرا آنچه در پیشگاه خداوند متعال مطرح است، عمل از نظر کیفیت است نه مقدار آن؛ ممکن است یک جمله کوتاه «اللَّهُمَّ اغْفِرْ لَه‏»(خدایا او را بیامرز) از روى اخلاص گفته شود و گناهکارى را نجات دهد(البته در صورتى که گناه، جنبه حق الناس نداشته باشد) و ممکن است دعاها و مناجات‌‌هاى زیاد، به دلیل ریا و خودنمائى و یا به دلایل دیگر مورد قبول واقع نشود و سودى را عاید میت نکند.

بنابراین، این توجه لازم است که هنگام عمل، خلوص نیت و قصد تقرب به خداوند جهان، تنها چیزى است که به عملِ انسان جلوه‌‌‌‌اى دیگر داده و آن را مورد قبول درگاه خداوند قرار مى‌‌دهد.

بخش اول را اینجا بخوانید

بخش دوم را اینجا بخوانید

بخش سوم را اینجا بخوانید

بخش پنجم را اینجا بخوانید

/ 7 نظر / 47 بازدید
علوی

این تنها 8 دقیقه بود ... وب خوبی داری [گل] به ما سر بزن از نظرات استفاده کنیم[گل]

سیده سعیده

سلام اقای حقدوست مطلب خوب و مفیدی بود حتما لینکتون میکنم تا سرفرصت تموم مطالبتون رو بخونم

سعید

خوب من وظیفه خودم را انجام دادم امیدوارم که راضی باشید

مسعود

دلهای ما که بهم نزدیک باشد، دیگر چه فرقی می کند که کجای این جهان باشیم دور باش اما نزدیک من از نزدیک بودن های دور می ترسم ...

پاییز

بسیار زیبا حقیقت همین است

خوارزمی

سلام ممنون که به وبلاگ ما سر زدین ! مطالبتون واقعا پربار بود ... [گل]

مشاوره خانواده

سلام ر شما سپاس از دعوتتون گرامی ام .. وبلاگ بسیار جالی دارید .. موفق باشید .. [گل][گل][گل][گل][گل][لبخند]